کد خبر: 244022 A

بی‌تردید توجه به جایگاه بی‌بدیل هنر «تئاتر» توجهی اصیل و ضروری بوده و از تعالی آگاهی همگانی برای تحقق آرمان‌های والای انسانی محسوب می‌شود.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی و سومین جشنواره تئاتر فجر پیام داد.

به گزارش ایلنا، متن پیام علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به شرح زیر است:

«در گستره پیش روی جامعه‌ای که رویکرد عمومی آن متأثر از تدین و تمدنی توانمند و مزین به آموزه‌های ارزشمند دینی است، بی‌تردید توجه به جایگاه بی‌بدیل هنر «تئاتر» توجهی اصیل و ضروری بوده و از تعالی آگاهی همگانی برای تحقق آرمان‌های والای انسانی محسوب می‌شود و یقیناً در جهان امروز که از اندیشه‌گریزی، خشونت‌طلبی و هنجارشکنی‌های اخلاقی و عرفی رنج می‌برد، بیش از هر موقعیت و برهه‌ دیگری، نیازمند تئاتری هستیم که در جهت کارکردهای ارزشمند فرهنگی و ایفای نقشی ماندگار در تقویت باورها و ارتقا تربیت و فرهیختگی‌های فردی و اجتماعی، به دور از شعارزدگی ارائه شود.

اما شرط توفیق در انجام شایسته این مسئولیت، نگاه و تفکر صحیح حاکم بر پیکره‌ آثار نمایشی است. چرا که اندیشه‌های نهفته در متن هر نمایشنامه، مانایی و یا میرایی آن اثر را ضمانت و یا تهدید می‌کند، تئاتر در صحنه‌ای به ظاهر کوچک و محدود سامان می‌گیرد، حرکت می‌دهد، جریان‌سازی می‌کند و می‌تواند هر تردیدی را به کیمیای قدرت معنوی خود، به ایمانی تماشایی بدل سازد.

از این منظر می‌توان انتظار داشت انقلابی که مبشر استقلال و آزادی در سایه معارف و فرهنگ اسلامی است، بر حمایت از فعالیت‌های ارزشمند هنری و از جمله تئاتر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های وسیع آن تأکید کند و این رویکرد ارزنده در جشنواره‌های تئاتر فجر انقلاب اسلامی گسترش و بروز بیشتری می‌یابد.

از همه هنرمندان گرامی کشور، پیشکسوتان، هنرجویان جوان و به ویژه عزیزان حاضر در جشنواره‌ سی و سوم سپاسگزارم و توفیق خدمتگزاری به فرهنگ و هنر ایران اسلامی را برای همگان مسألت دارم.»

جشنواره تئا‌تر فجر علی جنتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر