کد خبر: 104449 A

بی‌گمان، علامه استاد عبدالمحمد آیتی، گوهر ناب و ستارهٔ فروزان آسمان دانشی مردمانِ نام‌آور و فرهیختهٔ بروجرد است که یاد و نامش همواره در ذهن و زبان مردمِ با فرهنگ بروجرد باقی خواهد ماند.

ایلنا: کانون هنرمندان و فرهنگ مداران بروجردی به همراه انجمن بروجردی‌های مقیم مرکز پیام تسلیتی برای درگذشت عبدالمحمد آیتی نویسنده و مترجم منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ‌ متن این پیام به شرح زیر است:

بزرگ بود، و از اهالی امروز، و طعم آب و زمین را چه خوب می‌فهمید.
(سهراب سپهری)
علامهٔ ذوفنون، شکوه فرهنگ و ادب پارسی، استاد عبدالمحمد آیتی بروجردی بی‌گمان از مصادیق این شعر نغز پارسی است که:
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند نیاید

دانشی مردی که تعلیم و تعلم را از حوزه‌های پربار علوم اسلامی آغاز کرد و پس از خوشه چینی از محاضر برخی از عالمان ادیب حوزه‌های علمیهٔ بروجرد و قم تا عالیترین سطوح ادبیات عرب، به تحصیلات نوین دانشگاهی روی آورد، و در اندک مدتی در فنون ادب پارسی و عربی به جایگاهی رفیع دست یافت.

ذهن پویا و کاوشگر استاد عبدالمحمد آیتی، چهارچوب آموزش‌های مزبور را برنمی‌تابید، از همین رو برخی از زبان‌های اروپایی و شرقی را نیز با مهارت کامل فرار گرفت و به ترجمهٔ آثار مهمی از زبان‌های مذکور اهتمام نمود، که حاصل این تکاپوهای ژرف در حوزه‌های تمدن و فرهنگ ایرانی – اسلامی، ادب معاصر ایران و کشورهای اروپایی و جهان اسلام، بیش از هفتاد عنوان تألیف، ترجمه، پژوهش و مقاله است که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها به چاپ رسیده، و حتی برخی از آن آثار از جمله ترجمهٔ نفیس استاد از قرآن کریم و نهج‌البلاغه و صحیفهٔ سجادیه به چاپ‌های مکرر رسیده است.

استاد عبدالمحمد آیتی به کنکاش و تحقیق در تاریخ اجتماعی و گویش شهر و دیار خود نیز علاقه‌ای وافر داشت، گرچه فرصت چندانی نیافت تا حاصل آن تتبعات را در قالب نوشته‌ای منسجم فراهم آورد، اما همواره در دیدار‌ها و گفت‌وگوهای دوستانه، جستارهایی از آن یافته‌های ارزشمند را عمدتاً در قالب خاطره بیان می‌کرد، و‌گاه شعرهایی شیرین و پر مایه که به لهجهٔ بروجردی سروده بود، نیز چاشنی آن می‌نمود.

بی‌گمان، علامه استاد عبدالمحمد آیتی، گوهر ناب و ستارهٔ فروزان آسمان دانشی مردمانِ نام‌آور و فرهیختهٔ بروجرد – سرزمین فرزانگان – است که یاد و نامش همواره در ذهن و زبان مردمِ با فرهنگ بروجرد باقی خواهد ماند.
کانون هنرمندان و فرهنگ مداران بروجردی و انجمن بروجردی‌های مقیم مرکز کوچ عارفانهٔ این عالم نِهریر و استاد بی‌بدیل فرهنگ و ادب پارسی را به جامعهٔ فرهنگی و دانشگاهی ایران و تمامی احیاگران میراثفرهنگی ایرانی – اسلامی با اندوه فراوان تسلیت می‌گوید.

عبدالمحمد آیتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر