کد خبر: 109452 A

در این کتاب سه نمایشنامه‌ی «کوتوله‌ها»، «درد مختصر» و «آخرین روزنامه‌ی‌ فروخته‌شده» از مجموعه نمایشنامه‌های پینتر برگزیده و منتشر شده‌اند.

انتشارات افراز سه نمایشنامه‌ از هارولد پینتر را با ترجمه‌ی بهاره شفیعی سروستانی منتشر کرد.

به‌گزارش ایلنا و به نقل از روابط‌عمومی انتشارات افراز، این کتاب با عنوان «کوتوله‌ها و دو نمایشنامه‌ی دیگر» روانه‌ی بازار کتاب شده است.

در این کتاب سه نمایشنامه‌ی «کوتوله‌ها»، «درد مختصر» و «آخرین روزنامه‌ی‌ فروخته‌شده» از مجموعه نمایشنامه‌های پن‌تر برگزیده و منتشر شده‌اند.

نمایشنامه‌ی «کوتوله‌ها» ریشه در رمان منتشرنشده‌ی پینتر دارد. فضای نمایشنامه‌، فضای ذهنی بسیار پیچیده‌ای است. او این نمایشنامه را از دل رمانی که هرگز منتشر نشد، بیرون کشید و برای اجرا آماده کرد.

نمایشنامه‌ی «درد مختصر» چهارمین نمایشنامه‌ی پینتر ‌است. اجرای این نمایش در صحنه‌‌ی تئا‌تر به‌دلیل وجود شخصیتی متفاوت به‌نام «کبریت‌فروش» بسیار مشکل می‌نماید. به همین‌خاطر متن نمایشی «درد مختصر» تاکنون بیشتر به‌صورت رادیویی اجرا شده است. «درد مختصر» مانند اغلب آثار پینتر با یک اضمحلال کامل به‌پایان می‌رسد‌.

در متن نمایشنامه‌ی کوتاه «آخرین روزنامه‌ی فروخته‌شده» نشانه‌های یک اضمحلال و فروپاشی فردی دیده می‌شود. در این نمایشنامه هر دو شخصیت نمایش دچار نسیان و فراموشی‌اند. آن‌ها یکدیگر و حتا خود را از یاد می‌برند. «آخرین روزنامه‌ی فروخته‌شده» متنی کوتاه، موجز و به‌شدت نمایشی‌ است.

هارولد پینتر، یکی از تأثیرگذار‌ترین درام‌نویسان تئا‌تر مدرن، دهم اکتبر سال ۱۹۳۰ در هاکنی، محله‌ای فقیرنشین و کارگری در شرق لندن، به‌دنیا آمد و در ۲۴ دسامبر سال ۲۰۰۸ بر اثر سرطان کبد درگذشت. او در سال ۲۰۰۵ برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات شده است. پین‌تر علاوه بر نمایشنامه‌نویسی به فیلمنامه‌نویسی، بازیگری و کارگردانی تئا‌تر نیز می‌پرداخت.

«کوتوله‌ها و دو نمایشنامه‌ی دیگر» در ۱۲۰ صفحه و با قیمت ۵۸۰۰ تومان به‌همت انتشارات افراز منتشر شده است.

نشر افراز کوتوله‌های پینتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر