کد خبر: 115573 A

هجدهمین ماه گفتار بنیاد شمس تبریزی و مولانا با سخنرانی یحیی یثربی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود.

ایلنا: شخصیت سلوکی حضرت مولانا موضوع سخنرانی یحیی یثربی در هجدهمین ماه گفتار است که روز دوشنبه ششم آبان ماه از ساعت ۱۷ برای نخستین بار در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر(نیاوران) توسط بنیاد شمس تبریزی و مولانا و با همکاری این مجموعهٔ فرهنگی تاریخی، برگزار خواهد شد.
به گزارش ایلنا، سیدیحیی یثربی، استاد فلسفه و عرفان اسلامی، در زمینهٔ نقد و نظریه­‌پرداز در منطق، معرفت‌شناسی، فلسفه، عرفان و دین­‌شناسی فعالیت می‌­‌کند و نیز، در نقد اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه ایران و جهان اسلام آثار متعددی به چاپ رسانیده است. از نظر او، تحول در زندگی سیاسی و اجتماعی مردم تنها با تحول در علوم انسانی امکان دارد چنا­که تحول در علوم انسانی هم باید از منطق و معرفت­‌شناسی و فلسفه آغاز گردد.
تحصیلات ابتدایی‌اش در مکتب‌خانه روستای چراغتپه، در شمال تکاب آذربایجان غربی ابتدا قرآن آموخته، سپس با خواندن و نوشتن و ادبیات زبان فارسی آشنا شد؛ از سال ۱۳۳۵ در حوزه علمیهٔ زنجان به تحصیل علوم مقدماتی(صرف و نحو و منطق) پرداخته، سپس در سال ۱۳۳۷ وارد حوزة علمیهٔ قم و از آن تاریخ تا سال ۱۳۴۴ در دو زمینه به تحصیل مشغول شد.
در اصول فقه و فقه که سطح را تمام کرده، و مدتی هم(اگرچه در مقیاس حوزه بسیار کم) از درس خارج مراجع تقلید بهره برده است.
در علوم عقلی، که شرح منظومه، شرح اشارات، و قسمتی از اسفار اربعه را خوانده است. او در دانشگاه نیز دوره کار‌شناسی، کار‌شناسی ارشد و دکترای فلسفه و حکمت اسلامی را در دانشکده الهیات دانشگاه تهران از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۸، گذراند.
یثربی در حوزه، در محضر حضرات آیات دوزدوزانی، ستوده، سبحانی، مکارم، مفتّح، منتظری، سلطانی و در اواخر مرحوم علامه طباطبایی و در دانشگاه در محضر استادانی چون شهابی، زرّین‌کوب، ملکشاهی، مطهری، جلیلی، صاحب‌الزّمانی، آریانپور، یزدگردی، فلاطوری، حائری، تفضّلی، الهی‌قمشه‌ای و… آموحته است.
از این محقق و پژوهشگر تاکنون ۵۲ عنوان کتاب تألیف، تجدیدچاپ، بررسی و نقد، تصحیح و ترجمه، ۳۳ مقاله و دهه‌ها پزوهش و گفت‌و‌گو منتشر شده است.

بنیاد شمس تبریزی و مولانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر