کد خبر: 123885 A

امروزه با آسیب‌های فراوانی در حوزه فرهنگی روبه رو هستیم و فناوری‌های نوین کمک کرده برخی از این آسیب‌ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

ایلنا: آیین افتتاحیه یازدهمین دوره نمایشگاه یاد یار مهربان؛ عصر دیروز(۴ آذر) با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای شهر و معاونان دو وزارتخانه آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی در باغ کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای این مراسم، امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار کرد: توجه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرداری یک موضوع مناسبتی نیست و یکی از اصول نقشه محتوایی فعالیت‌های فرهنگی ماست و در طول سال انواع برنامه‌ها در حوزه کتاب و کتابخوانی و انس با کتاب به شکل‌های مختلف در دستور کار ما قرار دارد.

انواع کارگاه‌های کتابخوانی، تندخوانی، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، جشنواره مادران قصه گو، برپایی فرهنگسراهای موقت کتاب از جمله برنامه‌های شهرداری بود که خوراکیان در ادامه صحبت خود به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به ارائه ۲۱ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه یاد یار مهربان، اظهار کرد: پنج هزار و ۲۰۰ مدرسه با توجه به اعتبار اختصاص یافته از این نمایشگاه کتاب تهیه می‌کنند. هم چنین کتابخانه‌های عمومی، حوزه‌های علمیه، خوابگاه‌های دانشجویی و… نیز از مخاطبان این نمایشگاه هستند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به فعالیت‌های بخش جنبی یازدهمین نمایشگاه یاد یار مهربان چون غرفه‌های هوشمندسازی مدارس، تجلیل از ناشران و… گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری برای تعامل بیشتر با آموزش و پرورش برای توسعه فرهنگ کتابخوانی آمادگی لازم را دارد.

وی در پایان ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت‌های مالی از این رویداد قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: ترویج کتابخوانی و فعالیت در این زمینه باید از مدارس آغاز شود و بر همین اساس نیز سیاست‌های این دوره آموزش و پرورش بر مبنای مدرسه محوری است.

وی با بیان اینکه دانش آموزان مدارس تنها یکی از مخاطبان فعالیت‌های فرهنگی هستند، اظهار کرد: معلمان، مدیران و مربیان پرورشی مدارس را نیز باید برای ترویج کتاب و کتابخوانی آموزش دهیم.

فانی تاکید کرد: معلم باید به عنوان عنصر اصلی تعلیم و تربیت تمام تلاش خود را برای ارتقای سطح کتابخوانی دانش آموزان انجام دهد تا آن‌ها تنها مطالعه کتاب‌های درسی را تکلیف و وظیفه خود ندانند. هم چنین مدیران مدارس نقش اساسی در علاقه‌مند کردن دانش آموزان به مطالعه دارند و از این باید امکانات لازم را در این زمینه در اختیارشان قرار دهیم.

وی ادامه داد: خرید کتاب هدف ما نیست بلکه مطالعه کتاب و تدبیر درباره مضمون کتاب هدف اصلی ماست و باید ارگان‌های فرهنگی در این زمینه با یکدیگر تعامل و همکاری لازم را داشته باشند.

فانی در پایان از آمادگی وزارت آموزش و پرورش آمادگی برای امضای تفاهم نامه با شهرداری تهران برای گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی خبر داد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنران بعدی این مراسم بود. وی گفت: نظام ما یک نظام فرهنگی است و ما در دنیایی زندگی می‌‌کنیم که به صورت دهکده کوچک در آمده و همه ملت ‌ها از نزدیک با هم زندگی می‌کنند و در این میان حراست و پاسداری فرهنگ ملی و بومی و ارزش‌های دینی ملت ما از اهمیت ویژه‌ای برخودار است.

به گفته وی، امروزه با آسیب ‌های فراوانی در حوزه فرهنگی روبه رو هستیم و فناوری ‌های نوین کمک کرده برخی از این آسیب ‌ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

جنتی افزود: بنده معتقدم برای مقابله با تهاجم فرهنگی هیچ راهی جز ایجاد مصونیت در جامعه نیست و در مقابل این آسیب‌ها باید ابتدا مصونیت را از درون خانواده‌ها و بعد مدارس آغاز کنیم.

وی نقش کتاب و کتابخوانی را و مربیان و معلمان را در ارتقای فرهنگ و مصونیت بخشیدن به جامعه نقش بی‌بدیلی توصیف کرد و گفت: مدارس باید کانونی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی وظیفه دارد از سالم سازی محیط فرهنگی مراقبت کند اما همه دستگاه‌های فرهنگی که سینه‌شان برای فرهنگ کشور می‌تپد، باید در این زمینه همکاری کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از شهرداری تهران برای برگزاری نمایشگاه یاد یار مهربان، اظهار کرد: شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری نقش خود را ایفا می‌کند و بی‌شک نقش این نمایشگاه در توسعه کتابخوانی در سطح جامعه انکار ناپذیر است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود افوزد: علی رغم نقش موثر فرهنگ مکتوب که تبلورش را در کتاب می‌بینیم، نباید از کتاب‌های دیجیتال و فضای مجازی در مدارس و آموزشگاه‌ها غافل شد.

جنتی در پایان از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلایم برای همکاری با وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت: ما آماده‌ایم با همکاری شهرداری رسالتی را که بر دوشمان است به نحو مطلوب اجرا کنیم.

هم چنین در پایان این مراسم، محمدباقر قالیباف شهردار تهران اظهار کرد: ما باید شهروندانی آگاه برای جامعه بپرورانیم زیرا شهروند آگاه دغدغه کتابخوانی خواهد داشت و این بزرگ‌ترین اتفاق فرهنگی است.

وی ضمن قدردانی از ناشران، مدیران مدارس و حوزه‌های علمیه برای فعالیت در زمینه کتاب و کتابخوانی گفت: شهرداری به عنوان وظیفه انسانی و اسلامی در زمینه رفع مشکلات اقتصادی مردم ‌‌نهایت تلاش خود را خواهد کرد زیرا تا زمانی که مشکلات اقتصادی بر سر راه مردم باشد، کتاب در سبد کالای آن‌ها قرار نخواهد گرفت.

وی با قدردانی از علی اکبر اشعری مدیر عامل پروژه باغ کتاب ادامه داد: تمامی ایده «یاد یار مهربان» مختص به علی اکبر اشعری است و ما باید قدر نخبگان فرهنگی خود را بدانیم و از آن‌ها بهره ببریم.

در پایان این مراسم با حضور اعضای خانواده سه ناشر مرحوم؛ محمدرضا جاسبی علیان مدیر موسسه انتشارات پیام آزادی، گهواره مدیر انتشارات کتاب ایران آییژ نوپردازان و محمد زهرایی مدیر انتشارات کارنامه تجلیل شد.

نمایشگاه یاد یار مهربان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر