کد خبر: 127327 A

پروفسور رضا در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور:

چنانچه این جمعیت نخبه را به حال خود‌‌ رها کنیم، یقیناً دیگرانی هستند که از وجود آن‌ها برای پیشرفت و توسعه خود بهترین بهره برداری را بنمایند.

ایلنا؛ در مراسمی با شکوه در دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، از خدمات ۷۰ ساله علمی و فرهنگی اندیشمند نام آور ایرانی، پروفسور فضل الله رضا، تجلیل گردید.

به گزارش اسلنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی، در ابتدای این مراسم که با حضور دبیران کارگروههای تخصصی، مدیران و کارکنان دبیرخانه شورا برگزار گردید، سید جواد قوام شهیدی، دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، با تقدیر از تلاش‌ها و خدمات ارزنده پروفسور رضا، به تشریح فعالیت‌ها و دستاوردهای شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در امر خدمت رسانی به هموطنان مقیم خارج از کشور پرداخت.

پروفسور رضا نیز در اظهاراتی با اشاره به جمعیت ۴ الی ۵ میلیونی ایرانیان مقیم خارج از کشور، گفت: چنانچه این جمعیت نخبه را به حال خود‌‌ رها کنیم، یقیناً دیگرانی هستند که از وجود آن‌ها برای پیشرفت و توسعه خود بهترین بهره برداری را بنمایند.
دانشمند بلندآوازه کشورمان با بیان اینکه رسانه‌ها امروز قوی‌ترین ابزار حکومت‌های سیاسی هستند، گفت: این رسانه‌ها مترصد فرصت هستند تا گروه نخبه‌ای را که در حال تعلیق به سر می‌برند، با روشهای مختلف جلب و جذب نمایند.

وی با تاکید بر ضرورت جهان‌شناسی و انسان‌شناسی برای پیشبرد اهداف خدمت رسانی به هموطنان خارج از کشور، گفت: باید جهان پیرامون خود و وقایع روز را به خوبی بشناسیم، چرا که هر چه جهان‌شناسی ما ژرف‌تر و عمیق‌تر باشد، خدمت معنویمان به این سرزمین بیشتر خواهد بود.

پروفسور رضا با اشاره به لزوم وحدت ملی و اعتلای ایرانی افزود: افراد زیادی در فضای مجازی به دنبال تفرقه افکنی و جدایی بین مردم و بزرگنمایی ضعف‌ها و ناکامی‌ها هستند که رسیدگی به این موضوع از برخی مسائلی همچون افزایش بودجه یک دستگاه و… مهم‌تر است.

وی به فرهنگ غنی باستانی ایران زمین و سخاوت و بزرگواری ملت ایران به ویژه اقشار ضعیف و کم درامد اشاره و تاکید کرد: نباید ندانسته کاری کنیم که دشواری و مشقت بیشتری را برای این توده از مردم به همراه داشته باشد، بلکه باید با برداشتن گامهای بزرگ، همه ایرانیان را چه در داخل و چه در خارج از کشور در میدان مغناطیسی محبت خود نگاه داریم.

وی ادامه داد: کار بزرگ شما این است که با جذب مخالفان و همراهی موافقان روز به روز بر همدلی و وحدت ملی بیفزایید.
رئیس اسبق دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر حفظ هویت ایرانی هموطنان مقیم خارج از کشور و با بیان اینکه شناساندن فرهنگ غنی ملی و ایرانی ما به جهانیان امری ضروری است، گفت: لازمه این امر ژرف بینی بر مبنای بینش و گزینش و پیوند دادن فرهنگ غنی خود به فرهنگ ملت‌های دیگر است.

پایان بخش مراسم نکوداشت پروفسور رضا، اعطای لوح یادبود و تابلویی نفیس از سوی دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج به پروفسور رضا به پاس خدمات ارزشمند این چهره ماندگار کشور بود.

لازم به ذکر است هدف از دعوت پروفسور رضا برای حضور در دبیرخانه شورای عالی، پاسداشت نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور و بهره گیری از نظرات و رهنمودهای ارزنده این دانشمند بنام ایرانی در راستای حفظ هویت ایرانیان مقیم خارج، خدمت رسانی هر چه مطلوب‌تر به آنان و رفع مشکلات هموطنان در زمینه‌های گوناگون بود.

پروفسور فضل الله رضا پایه گذار نظریه اطلاعات و مخابرات و دانشمند به نام مهندسی برق در جهان است. از این دانشمند بزرگ ایرانی تاکنون بیش از ۱۵۰ مقاله علمی و ادبی در مجله‌های داخلی و خارجی به چاپ رسیده و ۱۵ کتاب درسی به زبانهای فارسی، انگلیسی و فرانسه منتشر شده است.

پروفسور رضا شورای عالی ایرانیان خارج از کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر