کد خبر: 131293 A

جلد اول و دوم انقلاب اسلامی در ارومیه نوشته داوود قاسم‌پور روانه بازار نشر شده است.

ایلنا: انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ کتاب «انقلاب اسلامی در ارومیه» تألیف داوود قاسم‌پور در دوجلد را منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، ارومیه مهم‌ترین شهر آذربایجان غربی، از سالیان قبل از مشروطه تا بعد از آن در کانون فعالیت میسیونرهای مذهبی خارجی و تاخت و تاز اقوام مختلف از جیلو‌ها گرفته تا اتباع سمیتقو بود و با دسیسه‌های بیگانگان اعم از انگلیس و روس و عثمانی روزهای دشوار بسیاری را پشت سر گذاشته است که اکنون هم در بازخوانی خاطرات کهنسالان آن سامان خودنمایی می‌کند. مردم این شهر پردرد چون مردم سایر شهرهای ایران همگام و همدوش با رهبری علمای شهر در تاریخ انقلاب اسلامی در تحقق خواسته‌های امام خمینی(ره) گام برداشته‌اند.

رسمیت‌یافتن تشیع در ایران را می‌توان مهم‌ترین شاخصهٔ هویت ملی به حساب آورد که در طول تاریخ ایران بعد از اسلام به‌وقوع پیوسته است. با گسترده‌شدن مذهب شیعه در جغرافیای ایران، آذربایجان محل تلاقی دو قدرت فزون‌خواه یکی عثمانی و دیگری روسیه تزاری بود. از آنجایی که رسمیت‌یافتن تشیع در ایران از آذربایجان و مسجد جامع تبریز در سال ۹۰۷ ق آغاز شده بود، این منطقه بیشترین دفاع از هویت متعالی شیعی ایران را بیشتر برعهده گرفت و با این مشخصهٔ مشترک نقش مهمی را در تداوم حیات ارزشی و فرهنگی ایران ایفا کرد. همچنان که آذربایجان در گذشته کانون‌ دفاع از ایران و تشیع بود، در جریان نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) نیز همگام با مردم سایر نواحی ایران نقش ارزنده‌ای در احیای هویت اصیل شیعی ایفا کردند.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی افتخار دارد در تبیین تاریخ و پژوهش و انتشار تاریخ محلی انقلاب اسلامی توانسته قدم‌های خوبی را بردارد. انقلاب اسلامی در ارومیه از جمله این آثار است که براساس اسناد و خاطرات شاهدان و دست‌اندرکاران تاریخ انقلاب اسلامی تألیف گردیده است.

جلد اول انقلاب اسلامی در ارومیه در شمارگان ۱۰۰۰نسخه و ۵۲۳ صفحه و ۱۹۵.۰۰۰ریال و همچنین جلد دوم این کتاب نیز در شمارگان ۱۰۰۰نسخه و ۴۲۸ صفحه و به قیمت ۱۵۰.۰۰۰ریال روانه بازار نشر شده است.

لازم به ذکر است علاقمندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن‌های ۶۶۹۵۳۶۰۷ و ۶۶۹۶۱۵۳۶ تماس بگیرند.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر