کد خبر: 131626 A

معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر به پاس نیم قرن تلاش هنری و پژوهشی، استاد حبیب آیت اللهی، هنرمند پیشکسوت، مراسم بزرگداشت و نمایشگاهی از آثار این هنرمند را در فرهنگستان هنر برگزار می‌کند.

ایلنا: مراسم تجلیل از نیم قرن فعالیت هنری و پژوهشی حبیب آیت‌اللهی، پژوهشگر، پیش‌کسوت نقاشی و عضو پیوسته فرهنگستان هنر ۸ دی ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر به پاس نیم قرن تلاش هنری و پژوهشی، استاد حبیب آیت اللهی، هنرمند پیشکسوت، مراسم بزرگداشت و نمایشگاهی از آثار این هنرمند را در فرهنگستان هنر برگزار می‌کند.

در این مراسم جلال شباهنگی، حبیب صادقی، محمد ابراهیم جعفری، محمد حسین حلیمی و محمدعلی رنجبر سخنرانی می‌کنند. همچنین در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از آثار و تالیفات این هنرمند نیز به نمایش در می‌آید.

آیین بزرگداشت حبیب‌آیت‌اللهی، یکشنبه ۸ دی ماه، ساعت ۱۴:۳۰ در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای شرکت در این مراسم می‌توانند به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲ مراجعه کنند.

حبیب‌الله آیت‌اللهی در سال ۱۳۱۳ در شیراز متولد شد. وی نقاش ایرانی، پژوهشگر تاریخ هنر و دانشیار دانشگاه شاهد و فرزند آیت‌الله حاج شیخ محمد جواد آیت‌اللهی است.

استاد آیت اللهی در رشته نقاشی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس رفت و در رشته آذین‌گری، معماری داخلی، نقاشی دیواری جدید، پیکره‌سازی و طراحی صنعتی تخصص گرفت. وی همچنین در دانشگاه سوربن به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۹ در رشته تاریخ هنر تحلیلی و تطبیقی درجه دکترا را دریافت کرد.

سرپرستی گروه برنامه‌ریزی هنر و گروه ترجمه و تألیف کتاب‌های هنری، ریاست دانشکده هنرهای زیبا، عضویت شورای عالی علوم انسانی ستاد انقلاب فرهنگی، مؤسس دانشکده هنر دانشگاه شاهد و… از جمله فعالیت‌های وی محسوب می‌شود.

«ابعاد ملموس اثر هنری»، «تاریخ تحلیلی هنر ایران از آغاز سکونت آنان در فلات ایران تا جمهوری اسلامی»، «تاریخ هنرهای تجسمی ایران از آغاز تاکنون»، «مبانی نظری هنرهای تجسمی»، «مبانی علمی رنگ و کاربرد آن» و «شیوه‌های مختلف نقد هنری» از جمله آثار تالیفی وی به شمار می‌روند.

حبیب آیت اللهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر