کد خبر: 147666 A

علی جنتی:

گروهی خبرها را به صورت بولتن درمی‌آورند و در اختیار مسئولان مهم منظم قرار می‌دهند و اذهان آنا را مشغول می‌کنند / ما در کشور ممنوع‌القلم نداریم بلکه معیارهایی داریم و هر کتاب را براساس آن معیارها می‌سنجیم و اگر براساس آن معیارها باشد؛ چاپ می‌شود.

ایلنا: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است؛ گروهی قصد دارند با جریان سازی وزارت ارشاد را از انجام وظایف اصلی خود دور کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی جنتی صبح امروز(۳ اسفند) در همایش مدیران روابط عمومی وزارت ارشاد با اشاره به اهمیت روابط عمومی در یک سازمان گفت: دنیای امروز دنیای تغییرات است و این تغییرات شتابان در حوزه فن آوری اطلاعات درحال انجام است. همچنین این تغییرات در حوزه ارتباطات هم موجب تحولاتی اساسی شده است.

وی ادامه داد: امروز روابط عمومی‌ها باید باتوجه به تغییرات صورت گرفته مبتکر مدیریت تولید و پردازش اطلاعات باشند. زیرا روابط عمومی نه تنها ویترین مباحثکلان است بلکه جایگاه مهمی در فرهنگ و هویت و ارزشهای ملی دارد.

وی ادامه داد: روابط عمومی باید بازگوکننده‌ی پژواک سازمان به جامعه و وضعیت بیرون سازمان به درون باشد زیرا یک درگاه دوطرفه است و یک پل ارتباطی مهم بین نهادها و بخش‌های درون سازمانی.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: روابط عمومی وزارت ارشاد با بدنه‌ی نخبگان و اهالی فرهنگ و هنر ارتباط دارد و باید با رعایت این اصل منشا مهمی برای گفتگوی سازمان با آنها هم‌افزایی باشد.

وی با انتقاد از جزیره‌ای عمل کردن معاونت‌ها و روابط عمومی‌ها گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که همه معاونت‌ها با هم هماهنگ باشند.

وی توجه به افکار عمومی را مهم دانست و افزود: زندگی در دنیای مدرن نیازمند توجه به افکار عمومی است زیرا در دنیای حاضر با گسترش رسانه‌ها مخاطب هر پیامی دیگر فقط یک شنونده منفعل نیست. جامعه امروز ایران به سمت گشودن پنجره‌های تدبیر و امید و گفتگوهای نو گام برمی‌دارد و ما نیاز داریم که باتوجه به افکار عمومی و مخاطبان به بهره‌گیری از متون علمی و پژوهشی در فضای روابط عمومی‌ها توجه جدی کینم.

وزیر فرهنگ؛ رسانه‌ها را عنصر مهمی در جامعه امروز دانست و افزود: ایجاد یک فضای همفکری، همدلی و تفاهم در حوزه رسانه‌ها یک امر کاملا ضروری است و باید انسجام بخشی شود. از سوی دیگر رصد دائمی رسانه‌ها در همه بخش‌ها بسیار مهم است.

وی ادامه داد: امروز صدها سایت شناخته شده و شناخته نشده داریم که جریان سازی می‌کنند از طرف دیگر بسیاری از سازمانها و نهادها با استفاده از تلفن همراه پیامک‌هایی را ارسال می‌کنند که آنها نیز جریان سازند لذا باید روابط عمومی‌ها نسبت به این جریان‌ها واکنش سریع نشان دهند و جلوی تحریفات را بگیرند همچنین فعالانه عمل کردن و جریان سازی برای یک روابط عمومی اصل بسیار مهمی است و نباید فقط منتظر باشد تا اتفاقی بیافتد و بعد وی پاسخ دهد بلکه باید جریان سازی کند.

علی جنتی با انتقاد از انتشار برخی از خبرها درباره وزارت ارشاد در رسانه‌ها گفت: امروز یکی از پدیده‌های بسیار زشت شایعه‌سازی و تحریف مطالب است و به نظر می‌رسد گورهی دنبال این هستند که مدیریت وزارت ارشاد را به این مسائل معطوف کنند.

وی ادامه داد: مثلا از معاونت فرهنگی سوال می‌کنند که آیا وزارت ارشاد به کتابهای صادق هدایت اجازه چاپ می‌دهد و بعد معاونت می‌گوید: ما در کشور ممنوع‌القلم نداریم بلکه معیارهایی داریم و هر کتاب را براساس آن معیارها می‌سنجیم و اگر براساس آن معیارها باشد؛ چاپ می‌شود.

وی ادامه داد: طبیعی است بسیاری از کتاب‌های صادق هدایت با معیارهایی که وجود دارد؛ هماهنگ نیست اما متاسفانه بعضی بعد خبر منتشر می‌کنند که ارشاد قصد دارد به کتاب‌های صادق هدایت اجازه چاپ دهد یا به دروغ چاپ می‌کنند که کتاب زوال کنلل مجوز گرفته است درحالیکه هنوز بررسی‌های ما درباره زوال کنلل تمام نشده و ممکن است این کتاب مجوز بگیرد یا نگیرد اما بعضی براساس همین خبر دروغ که کتاب زوال کنلل مجوز گرفت؛ شروع به نوشتن مقاله می‌کنند و ما نیز باید دائما درباره این مسائل توضیح بدهیم.

وزیر ارشاد ادامه داد: من در چند ماه گذشته روزانه حداقل درباره یک یا دو مورد از این خبرها و مسائل توضیح دادم؛ هر چند گروهی این خبرها را به صورت بولتن درمی‌آورند و در اختیار مسئولان مهم منظم قرار می‌دهند و اذهان آنا را مشغول می‌کنند.

وی ادامه داد: باید روابط عمومی‌ها نقش مهم خود را در وزارت ارشا د به خوبی ایفا کنند و با برقراری ارتباط موثر با رسانه‌ها و گروهای مرجع به نتایج مثتبی برسند از طرف دیگر شورای سیاست گذاری در روابط عمومی‌ها در وزارت ارشاد باید با قدرت شروع به فعالیت کند و به فعالیت خود ادامه بدهد.

علی جنتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر