کد خبر: 151427 A

به همت انتشارات تیمورزاده:

کتاب جامع اورولوژی ایران، نخستین کتاب مرجع پزشکی است که با همکاری ۱۱۶ متخصص در گرایش های مختلف پزشکی، تالیف شده و توسط نشر تیمورزاده به انتشار رسیده است.

ایلنا؛ آیین رونمایی از کتاب جامع اورولوژی ایران؛ صبح پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه با حضور جمعی از مسوولان و تهیه کنندگان این کتاب در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزاری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در ابتدای این مراسم علیرضا یلدا؛ یکی از اساتید پیشکسوت پزشکی به ارزش‌های این کتاب که حاصل کار ۱۱۶ پزشک و متخصص است اشاره کرد و گفت: یکی از سخت ترین کارها نوشتن است. ما ایرانی ها زیاد حرف می زنیم ولی فرهنگ نوشتن را بلد نیستیم. بخ همین دلیل است که همواره در نوشتن مشکلات زیادی داریم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات نوشتن؛ مساله ی مالی است آنچنانکه با توجه به وضعیت بازار نشر و تیراژ پایین کتاب ها، معمولا نویسندگان بعد از انتشار یک کتاب از نگارش کتاب های دیگر صرف نظر می کنند و این مساله واقعا متاسف کننده است؛ زیرا دیگر مجال انتقال دانش و تجربیات افراد از طریق انتشار کتاب وجود نخواهد داشت.

یلدا با اشاره به کتاب جامع اورولوژی ایران اظهار داشت: آنچه در تولید این کتاب بسیار مهم است، کار گروهی است. زیرا جمع کردن این گروه و هدایت آن ها در نگارش و تهیه ی این حجم از کار، بسیار دشوار است.

چهره ماندگار سال ۸۱ افزود: یکی از مشکلات ما این است که وقتی پول دار می شویم، فرهنگ خرج کردن این سرمایه را نداریم؛ یعنی تنها جمع می کنیم و سرمایه مان را برای وراثباقی می گذاریم. در حالی که در کشورهای خارجی معمولا اشخاص سرمایه های خود را در اختیار موسسات و بنیادهای مختلف قرار می دهند. بنابراین می شود با صرف سرمایه های شخصی از حرکت های علمی همچون انتشار این کتاب حمایت کرد.

احمد مسجدجامعی؛ رییس شورای شهر تهران، دیگر سخنرانی این مراسم بود. وی در بدو سخنان خود انتشارات تیمورزاده و فعالیت های ارزشمن آن را نقطه ی عطفی در جامعه ی نشر کتاب های پزشکی عنوان کرد و در ادامه به بیان مطالبی راجع به انتشار نخستین کتاب پزشکی تالیفی در ایران که به سال ۱۸۵۴میلادی و ۱۲۷۰ هجری شمسی برمی گردد پرداخت.

وی گفت: در نخستین کتاب پزشکی ایران که به حوزه ی چشم پزشکی مربوط بوده, پزشکان طب کهن، پزشکان خارجی و پزشکان ایرانی فارغ التحصیل از دانشگاه های خارجی همکاری داشتند و در نهایت این کتاب در مطبعه ی دارالفنون به انتشار رسید. این تجربه امروز با همکاری پزشکان و متخصصان کشور توسط نشر تیمورزاده دوباره تکرار شده است.

در ادامه علی اصغر پیوندی؛ رییس دانشگاه شهید بهشتی ضمن ابراز خوشحالی از اینکه تالیف کتاب مرجع اورولوژی ایران در قطب اورولوژی میسر شده، ضمن یاد کردن از سعید مالک؛ پدر علم اورولوژی در ایران اظهار داشت: این کتاب از چند منظر مهم است؛ اول اینکه از روی مستندات و مدارک بیماران ایرانی نوشته شده و به عبارتی اورولوژی ایرانیزه شده است.

وی اضافه کرد: مساله ی دوم همگرایی متخصصان گرایش های مختلف پزشکی در نگارش این کتاب است و سومین نکته حضور نشر تیمورزاده به عنوان یک نشر خصوصی و انتشار این کتاب توسط این انتشارات به شمار است؛ که البته در روزگاری که شاید انتشار چنین کتاب هایی توجیه اقتصادی نداشته باشد، جای تقدیر و تشکر دارد.

علیرضا زالی؛ رییس کل سازمان نظام پزشکی نیز انتشار این کتاب را به فال نیک گرفت و گفت: این مراسم رونمایی پیام های متعددی را از این حرکت ارزشمند علمی صادر می کند و این کتاب می تواند یک نماد ملی باشد.

وی ضمن بیان این مطلب که نشر تیمورزاده؛ خط شکن نشر پزشکی در کشور است، با اشاره به جایگاه علمی و تخصصی قطب اورولوژی ایران اظهار داشت: مرکزی همچون قطب اورولوژی ایران، می بایست علاوه بر فعالیت های معمول، به ترویج علم و دانش نیز بپردازد و خوشبختانه انتشار کتاب مرجع اورولوژی ایران، در این راستا محقق شده.

زالی در وضف ویژگی های این کتاب خاطر نشان کرد: مطالب این کتاب مبتنی بر مراجع علمی هستند و از آنجایی که علوم پزشکی در زمانه ی ما به سرعت در حال تغییر و تحول است، این کتاب نیز طراوت و تازگی زیادی دارد و اطلاعات به روز اورولوژی را شامل شده. همچنین بسیاری از مطالب منتشر شده در این کتاب، پیشتر در نشریات معتبر پزشکی جهان منتشر شده که این مساله مبین اعتبار این کتاب است.

در بخش پایانی این مراسم؛ فرهاد تیمورزاده مدیر انتشارات تیمورزاده به کمک مستندی تصویری مراحل تولید و چاپ کتاب مرجع اورولوژی ایران را برای حضار تشریح کرد. همچنین در بخش دیگری از این مراسم، نحوه ی کارکرد نرم افزار جانبی این کتاب که در واقع یک اپلیکیشن شبیه ساز است، برای حاضران توضیح داده شد.

لازم به یادآوری است که ویراست دوم دوره دو‌جلدی «کتاب جامع اورولوژی ایران» به قلم ناصر سیم‌فروش، اکبر نورعلیزاده و محمدحسین سلطانی، در یک هزار و ۶۰۰ صفحه توسط نشر تیمورزاده منتشر شده. این کتاب مباحثی همچون اروگرافی، سیستویوروگرافی، پزشکی هسته‌ای، عفونت‌های غیر‌اختصاصی ادراری و بیماری‌های مقاربتی را در بر دارد.

نشر تیمورزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر