کد خبر: 154386 A

منصور کوشان، بهمن فرزانه، فهیمه رحیمی، محمد زهرایی، محمود استاد محمد و امیرحسین فردی ازجمله چهره‌های فعال در حوزه‌ی قلم و نشر بودند که در سال ۱۳۹۲ دار فانی را وداع کردند.

ایلنا: منصور کوشان، بهمن فرزانه، فهیمه رحیمی، محمد زهرایی، محمود استاد محمد و امیرحسین فردی از جمله چهره‌های فعال در حوزه‌ی قلم و نشر بودند که در سال ۱۳۹۲ دار فانی را وداع کردند. لازم دیدیم در آستانه‌ی غاز سال جدید، یاد آنان را گرامی بداریم:

بهمن فرزانه

بهمن فرزانه متولد سال ۱۳۱۷ و مترجم آثار بسیار شاخصی از نویسندگان مطرح جهان است. وی که بر زبان‌های ایتالیایی، انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی مسلط بود، پس از سال‌ها اقامت در شهرهای فلورانس و رم ایتالیا، در بهار ۱۳۹۲ به قصد استراحت به ایران بازگشت اما پس از قصد ماندنش در ایران خبر داد. وی در طی سال‌های فعالیت در حوزه ترجمه، نویسندگانی همچون تنسی ویلیامز، گراتزیا کوزیما دلدا، آلبا دسس پدس، لوئیچی پیراندللو، گابریل گارسیا مارکز، آنا کریستی، اینیاتسیو سیلونه، رولددال، گابریل دانونزیو، واسکو پراتولینی، ایروینگ استون و جین استون به ادبیات ایران معرفی کرد. این مترجم که اغلب آثارش را از سوی ناشرانی مانند ققنوس، ثالثو پنجره منتشر کرده است، نخستین‌بار در سن ۲۶ سالگی، اثری از تنسی ویلیامز را ارایه داد.

بهمن فرزانه که در بهار ۱۳۹۲ پس از سال‌ها اقامت در ایتالیا به تهران بازگشته بود، به دلیل مشکل دیابت مدتی را در بیمارستان و سپس خانه سالمندان بستری شد و به علت عفونت، فشار پایین و دیابت در بعدازظهر روز پنجشنبه، ۱۷ بهمن ماه، در بیمارستان طالقانی درگذشت. «فیلمنامه در نیمه بسته»، «چرک نویس»، مجموعه داستان سوزن‌های گمشده» و رمان «سرباز دل» از آثار فرزانه در حوزه تالیف هستند. «صد سال تنهایی»، «بر لبه پرتگاه»، «کبوترها و بازها»، «عروسک فرنگی»، «حریق در باغ زیتون»، «به نوبت»، «عذاب وجدان»، «خاکستر»، «خانواده‌ای محترم»، «راز مرد گوشه‌گیر»، «چشم‌های سیمونه»، «وسوسه»، «تازه عروس»، «یک دسته گل بنفشه»، «درخت تلخ»، «محبت»، «راه خطا»، «رقص گردنبند»، «عشق در زمان وبا»، «هیچ یک از آن‌ها باز نمی‌گردد»، «عشق و جنایت در سیسیل»، «دوازده داستان سرگردان»، «عشق‌های بدون عشق»، «اژدهاخانم و دیگر افسانه‌ها»، «دوازده داستان سرگردان»، «دیر یا زود»، «دفترچه ممنوع»، «داستان خانوادگی»، «بیگناه»، «طوطی» و «توسری خور» از آثار این نویسنده در حوزه ترجمه به شمار می‌آیند.

فهیمه رحیمی

فهیمه رحیمی، نویسنده و رمان‌نویس معاصر ایرانی متولد خرداد سال ۱۳۳۱ در خیابان شهباز تهران است. وی که مدتی در حوزه خبرنگاری ورزشی و ادبیات کودکان فعالیت داشته، با انتشار رمان «بازگشت به خوشبختی» در سال ۱۳۶۹ و در ۳۸ سالگی به شهرت رسید. این نویسنده مطرح ایرانی، با داشتن هفت کتاب در میان فهرست ۴۷ کتاب پرفروش پس از انقلاب، رکورددار ‌است. بسیاری از رمان‌های او مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته‌اند و حدود ۲۳ عنوان از آثارش به چاپ‌های بالای ۱۰ نوبت رسیده‌اند. وی دارای سبک خاصی در ادبیات عامه پسند ایران بود. رحیمی که به او لقب «دانیل استیل» ایران را داده‌اند، صبح روز ۲۸ خرداد ۱۳۹۲، به دلیل بیماری سرطان در بیمارستان مهر تهران درگذشت.

رمان‌های «بازگشت به خوشبختی»، «ابلیس کوچک»، «اتوبوس»، «آریانا»، «اشک و ستاره»، «باران»، «بانوی جنگل»، «پاییز را فراموش کن»، «پریا»، «پنجره»، «تاوان عشق»، «حرم دل»، «خلوت شب‌های تنهایی»، «خیال تو»، «روزهای سرد برفی»، «زخم خوردگان تقدیر»، «سال‌هایی که بی تو گذشت»، «شیدایی»، «عشق و خرافات»، «کوچه باغ یادها»، «ماندانا؛ ادامه رمان پنجره»، «هنگامه»، «همیشه با تو»، «آمار و احتمالات کاربردی»، «انتظار»، «ب‍اور آف‍ت‍اب» و «رزکبود» از آثار رحیمی هستند.

محمد زهرایی

محمد زهرایی، ویراستار و مدیر انتشارات نیل و کارنامه، متولد سال ۱۳۲۷ در مشهد است. وی که فعالیت در حوزه نشر و کتاب را از جزئی‌ترین امور آن آغاز کرده، در نخستین روزهای وردش در این حوزه کتابفروشی کوچکی در خیابان سعدی مشهد بناگذاشت که بعدها پاتوق برخی از اهالی کتاب و روشنفکران آن دوره مانند دکتر علی شریعتی بوده است. همکاری در شکل‌دهی و بالاندن انتشارات نیل در دهه ۴۰، انتشار آلبوم‌های موسیقی در سال‌های میانی دهه ۶۰، راه‌اندازی انتشارات کارنامه در سال‌های پایانی دهه ۶۰ و مدیریت کتابفروشی شهرکتاب شعبه خیابان نیاوران بخشی از فعالیت‌های این ناشر پیشکسوت به شمار می‌آیند. «حافظ به سعی سایه»، «خواب آشفته نفت»، «شرح فصوص الحکم»، مجوعه دو جلدی «مستطاب آشپزی؛ از سیر تا پیاز» و «ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران» از مهم‌ترین کتاب‌های نشر کارنامه در دوران مدیریت زهرایی بودند.

زهرایی در میان نویسندگان و ناشران به وسواس خاص و دقت‌نظر برای انتشار کتاب مشهور بود و در ویرایش و پاکیزه‌سازی آن‌ها نقشی جدی و تعیین کننده داشت. این ناشران خلاق و صاحب سبک که سال‌ها از بیماری دیابت رنج می‌برد، در روز ۲۷ مرداد سال جاری و در پشت میز کارش در انتشارات کارنامه، به دلیل سکته قلبی درگذشت.

منصور کوشان

منصور کوشان، نویسنده، شاعر، مترجم، محقق، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و طراح صحنه تئاتر و تلویزیون، متولد پنجم دی‌ماه سال ۱۳۲۷ در اصفهان است. وی که در پاییز سال ۱۳۵۴ اصفهان را به مقصد تهران ترک کرده بود، در سال ۱۳۶۴ و پس از سال‌ها فعالیت در حوزه نمایشنامه‌نویسی به داستان‌نویسی و رمان‌نویسی روی آورد. کوشان که از آوریل سال ۲۰۰۰ به عنوان نویسنده مهمان در شهر استاوانگر، در جنوب غربی نروژ اقامت داشت، از اوایل سال ۹۲ به خاطر بیماری سرطان معده در بیمارستان بستری شد. وی که حدود نه ماه از روزهای پایانی زندگی‌اش را در بیمارستانی در شهر استاوانگر نروژ سپری کرده بود، صبح روز یکشنبه، ٢٧ بهمن سال جاری در سن ۶۵ سالگی درگذشت. این نویسنده و شاعر در طی سال‌های فعالیت‌های فرهنگی و ادبی‌اش جوایز بسیاری همچون «رتبه نخست جشنواره تاتر شهرستان‌ها»، «برگزیده جشنواره نمایشنامه‌نویسی سال» به‌خاطر نمایشنامه روزنامه‌های دیروز، امروز و فردا» و جایزه «آزادی بیان اوسیتزکی سال ۲۰۱۰ میلادی» را به‌دست آورده است. مسوول مرکز فرهنگی اصفهان، طراحی و کارگردانی نمایش، برگزاری کلاس‌های آموزش نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی، همکاری با گروه تئاتر دانشگاه اصفهان، فعالیت در ماهنامه‌های «تکاپو» و «رودکی» و هفته‌نامه‌های «ایران» و «آدینه»، همکاری با تلویزیون، بررسی کامل نمایشنامه‌های اکبر رادی در ویژه‌نامه‌های روزنامه آیندگان و ماهنامه‌ رودکی، سردبیر هفته‌نامه ایران، تولید نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی، نقد ادبی، انتشار مقاله‌هایی درباره تئاتر، تلویزیون، شعر و عرفان، سردبیری ماهنامه «دنیای سخن»، همکاری با مجله «گردون»، همکاری در برپایی سیمنار صدمین سال نیما یوشیج، از اعضای اصلی هیات برگزاری و تدارک مجمع عمومی کانون نویسندگان، برگزاری جلسات شعرخوانی، داستان‌خوانی و سخنرانی در کشورهای مختلف اروپایی و مدیر هنری تئاتر سولبرگ از فعالیت‌ها و سمت‌های این نویسنده است. کتاب‌های «زنان فراموش شده»، «دهان خاموش»، «تثلیثجادو»، «عشق‌های شیطان»، «راز بهارخواب»، «آداب زمینی»، ‌» محاق»، «خواب صبوحی و تبعیدی‌ها»، ‌ «واهمه‌های مرگ»، ‌» واهمه‌های زندگی» و «زانیه و داستان‌های دیگر» از آثار این نویسنده در حوزه داستان و رمان به شمار می‌آیند. کوشان در کنار فعالیت‌ در حوزه‌های متعددی همچون نمایشنامه‌نویسی، ترجمه و تحقیق به صورت حرفه‌ای به مساله شعر پرداخته است. او در طی این سال‌ها کتاب‌های «مولودی‌های عاشقانه»، «هزاره‌های کهن: ترانه‌های ایتالیا، ترانه‌های کهن»، «گفت سنگ‌ها»، «خطابه‌های زمینی: خطابه‌های عارفانه، خطابه‌های عاشقانه»، «پنجره‌ی رو به‌جهان»، «مفهوم دیگر الفبا»، «سال‌های شبنم و ابریشم» و «قدیسان آتش و خواب‌های زمان» را در حوزه شعر منتشر کرده است.

محمود استاد محمد

محمود استادمحمد نمایشنامه‌نویس، کارگردان و بازیگر تئاتر ایرانی متولد سال ۱۳۲۹ در محله دروازه دولاب تهران است. وی فعالیت نمایشی خود را از نوجوانی آغاز کرد و در ادامه در محضر اساتیدی چون محمد آستیم، نصرت رحمانی، عباس نعلبندیان و بیژن مفید فعالیت‌هایش را در این حوزه ادامه داد. استاد محمد در سال ۱۳۴۷ با بازی در نمایش «شهر قصه» در نقش خر به شهرت رسید. بازی در نمایش «نظارت عالیه» به کارگردانی ایرج انور، عضویت در آتلیه تئاتر، شکل‌دهی گروه نمایشی «پتوروک» و نگارش نمایشنامه‌های متعدد از فعالیت‌های او به شمار می‌آیند.

استاد محمد که در سال ۱۳۶۴ به کانادا مهاجرت کرده بود، ۱۳ سال بعد به ایران بازگشت و در ادامه فعالیت‌های هنری‌اش را از سرگرفت. او در صبح پنج‌شنبه سوم مرداد ۱۳۹۲ به دلیل سرطان کبد در بیمارستان جم تهران درگذشت. نمایشنامه‌های «دقیانوس امپراتور شهر اقیانوس»، «سیری محتوم»، «چهل پله تا مرگ»، «شب بیست و یکم»، «قصص القصر»، «آنها مامور اعدام خود هستند»، «خونیان و خوزیان»، «گل یاس»، «خانه سالمندان»، «هم عکس»، «سپنج رنج و شکنج»، «رسم زمانه»، «آخرین بازی»، «دیوان تئاتر ال» و «عکس خانوادگی» و فیلمنامه‌های «جنگ اطهر»، «سیاه راه»، «پژواک» و «گذرخلیل ده مرده» از آثار این استاد محمد هستند.

امیرحسین فردی

امیرحسین فردی، نویسنده در سال ۱۳۲۸ در روستای قره‌تپه اردبیل به دنیا آمد. وی عصر پنجشنبه، پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲، دچار مشکل تنفسی شد و در راه انتقال به بیمارستان لقمان درگذشت. عضویت در حوزه اندیشه و هنر اسلامی، سردبیری و مدیرمسئولی «کیهان بچه‌ها» به مدت ۳۱ سال، تاسیس و مدیر مسئولی «کیهان علمی»، عضویت در شورای داستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، عضویت در شورای داستان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، مسئولیت جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور، مسئولیت شورای ادبیات داستانی نیروی مقاومت بسیج، مدیریت کارگاه قصه و رمان حوزه هنری و داوری در جوایز ادبی چون جشنواره‌ ادبیات داستانی بسیج، جشنواره راهیان نور، انجمن قلم ایران و جشنواره قصه‌های قرآن از سوابق مسئولیت‌های اجرایی وی هستند.

فردی تالیف آثاری همچون «گرگ سالی»، «اسماعیل»، «سیاه چمن»، «آشیانه در مه»، «کوچک جنگلی»، «افسانه اصلان»، «امام اول»، «بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی»، «امام خمینی»، «تختی افسانه نبود»، «حضرت ابراهیم(ع)»، «حضرت اسماعیل(ع)»، «خسته نباشی گل بهار»، «روح الله»، «قصه‌های گل بهار»، «روزی که تو آمدی»، «ملاقات با آفتاب»، «میرزا کوچک خان»، «میهمان ملائک»، «هامون، زهکلوت و آن حوالی»، «یک دنیا پروانه» و «یک مشت نقل رنگی» را در پرونده فعالیت خود دارد.

یادی از درگذشتگان وادی ادبیات در سالی که گذشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر