کد خبر: 155718 A

در میان حزن و اندوه دوستان و شاگردان

با وجود تلاش‌هایی که مردم کرمان و شهرستان‌های «پاریز» و «سیرجان» مبنی بر دفن پیکر استاد باستانی پاریزی داشتند اما بر اساس خواسته خود استاد، پیکر او در کنار مزار همسرش در قطعه ۲۵۰ بهشت زهرا(س) ردیف ۸۲ تدفین شد.

ایلنا: در میان حزن و اندوه دوستان و شاگردان پیکر باستانی پاریزی تشییع شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا حجت‌الاسلام دکتر جعفریان همکار مرحوم استاد باستانی پاریزی در گروه تاریخ دانشگاه تهران بابیان تسلیت، گفت: هشت سال در گروه تاریخ دانشگاه تهران همکار استاد پاریزی بودم. اگرچه افتخار شاگردی ایشان را نداشتم اما از مصاحبت با او برخوردار بودم. همچنین دیگر دوستان و همکارانم هم مصاحبت با ایشان را نسبت به دیگر تفریحات ترجیح می‌دادند.

جعفریان تاکید کرد: دکتر باستانی پاریزی هرگز علم تاریخ را به پای سیاست قربانی نکرد و به علم، ‌ به‌‌ همان معنی علمی خود نگاه می‌کرد، البته این مساله مورد علاقه دانشجویان و دیگر افراد علاقه‌مند به تاریخ است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود یادآور شد: استاد باستانی پاریزی هرگز علم تاریخ را فدای خواسته دیگران در هیچ یک از ادوار نکرد و همواره آن را پیراسته و پاک نگاه داشت. این احترام به مقام علم است و وظیفه حکومت‌ها در قبال علم نیز این است که از دانشگاه و علم حمایت کنند.

گلاب‌زاده به نمایندگی از مردم کرمان در سخنانی گفت: این لحظه برای من لحظه‌ای بسیار خطیر است. درباره خصوصیات این بزرگوار باید بگویم که تلاش ایشان، آستانه اشراق و نگاهش، رصدخانه بیکرانگی بود. او هرگز آرام و قرار نداشت و در کوچه پس کوچه‌های تاریخ به دنبال عزت و بالندگی ملت ایران بود و همواره می‌کوشید تا کرمان و کرمانی را آن‌گونه که هستند، معرفی کند.

وی در ادامه افزود: اگر تاریخ و نام ایران با باستان گره خورده است، تاریخ کرمان نیز بی‌نام استاد پاریزی معنا ندارد.

گلاب‌زاده با اشاره به یکی از یادداشت‌های دکتر باستانی پاریزی، گفت: ایشان در یکی از یادداشت‌های خود نوشته بودند «و سرانجام من از ربیع‌ الاول عمر به جمادی الاخر عمر رسیده‌ام». اما من می‌گویم نه، برای باستانی‌ها همیشه ربیع ‌الاول عمر است و جمادی‌ الاخر معنا ندارد.

سید محمود دعایی، مدیر مسؤل روزنامه «اطلاعات» و از همشهریان او، با اشاره به فعالیت‌های علمی پژوهشی این استاد، یادآور شد: آخرین مرتبه‌ای که استاد دستور دادند تا در روزنامه «اطلاعات» مطلبی را چاپ کنیم، یاد و خاطره پدر مرحوم ایشان بود. استاد پاریزی با روزنامه «اطلاعات» انس داشتند؛ به گونه‌ای که به مناسبت ۸۰ سالگی روزنامه، مقاله‌ای را در اختیار این روزنامه قرار داد. ایشان می‌گفتند: «من همزاد اطلاعات هستم»، چرا که استاد پاریزی نیز سال ۱۳۰۴ متولد شده بودند.

وی ادامه داد: استاد پاریزی به شایستگی می‌نوشت و نسبت به آنان که در حقشان جفا شده بود، دفاع می‌کرد. او در هر دوره از حکومت‌ها که بر این کشور حاکم بودند، هرگز مجیز حاکمی را نگفت و به هیچ مسوولی چیزی نگفت، استاد باستانی پاریزی هیچ‌گاه نسبت به آنچه که به روزنامه «اطلاعات» می‌داد، حق‌ القلم یا حق‌التحریر نخواست.

فرخنده حاجی‌زاده نیز گفت: استاد پاریزی؛ استادی خستگی‌ناپذیر بود که شاگردان بسیاری را در گروه تاریخ دانشگاه تهران پرورش داد و همچنین ملت ایران نیز نیم قرن از تلاش‌های این استاد استفاده کردند.

با وجود تلاش‌هایی که مردم کرمان و شهرستان‌های «پاریز» و «سیرجان» مبنی بر دفن پیکر استاد باستانی پاریزی داشتند اما بر اساس خواسته خود استاد، پیکر او در کنار مزار همسرش در قطعه ۲۵۰ بهشت زهرا(س) ردیف ۸۲ تدفین شد.

همچنین مراسم ختم استاد پاریزی نیز روز شنبه ۹ فروردین ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب، روبروی مجتمع میلادنور برگزار خواهد شد.

قرائت قطعه شعری به یاد باستانی پاریزی، قرائت پیام تسلیت دکتر حسن روحانی، سید محمد خاتمی، حاج حسن خمینی و کانون نویسندگان ایران و سخنرانی علی دهباشی از دیگر بخشهای این مراسم بود

در این مراسم شخصیتهای همچون اسحاق جهانگیری(معاون اول رئیس‌جمهور)، احمد مسجدجامعی(رئیس شورای شهر تهران)، سید محمد حسینی(وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دکتر رضا فرجی‌دانا(وزیر علوم، تحقیقات و فناوری)، دکتر حسین امید(رئیس دانشگاه تهران) محمد ملکی(نخستین رئیس دانشگاه تهران)، دکتر حمید میرزاده(رئیس دانشگاه آزاد اسلامی)، پروفسور پرویز کردوانی، بهمن فرمان‌آرا، فرهاد توحیدی، محمد نوری‌زاد، جواد مظفر،، فخرالدین فخرالدینی، دکتر محمد تقی غیاسی، دکتر سرمد قباد، دکتر مهدی ماهوزی، اسماعیل جمشیدی، فاضل جمشیدی، آنژل عرب شیبانی، محمد جواد حق‌شناس، محمد باقر وثوقی، فهیمه محفوظ، اکبر مهدیان، قهرمان سلیمانی، صادق آئینه‌وند، بیژن بیژنی، دکتر علی‌ افخمی، هادی سودبخش، عبدالمجید ارفعی، عظیم زرین‌کوب، علی بلوک‌باشی، مهدی محقق، نوش‌آفرین انصاری، حسن نیکبخت، اعضای هیات امنای بنیاد جمالزاده، نماینده جامعه زرتشتیان تهران و کرمان و… حضور داشتند.

محمدابراهیم باستانی پاریزی، صبح ۵ فروردین در بیمارستان مهر تهران از دنیا رفت، او در یک ماه اخیر از بیماری کبد رنج می‌برد.

پیکر باستانی پاریزی تشییع شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر