کد خبر: 156821 A

کتاب «تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» تألیف امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی منتشر شد.

ایلنا: مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال ۹۳ اولین کتاب خود «تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» تألیف امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی را برای مخاطبان و علاقمندان روانه بازار نشر کرد.

به گزارش ایلنا؛ با شروع نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) در اوایل دهه‌ی ۱۳۴۰ ش و مبارزه‌ی ایشان بر ضد رژیم پهلوی، عده‌ای از نیروها و شخصیت‌های متدین و وارسته که برخی از آنها سابقه‌ی فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و سیاسی را در کارنامه‌ی خود داشتند، با قبول مرجعیت دینی و سیاسی امام خمینی به او پیوستند و جزء نیروهای مبارز و فعال نهضت و انقلاب درآمدند. اینان با مجاهدت و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر نقش مهمی در سازماندهی و مدیریت و تربیت اخلاقی و عقیدتی نیروهای انقلابی و انسجام آنها ایفا نمودند و در نهایت بر سر اهداف خود جان باختند.

یکی از این شخصیت‌ها که نقش مهم و چشمگیری در نهضت امام خمینی(ره) دارد صادق امانی است. امانی در دوره‌ی جوانی با سید مجتبی نواب صفوی آشنا شد و به گروه فدائیان اسلام پیوست. هرچند عضو رسمی این گروه نبود اما به همکاری با این جمعیت پرداخت. او ضمن تمایل سیاسی به نواب صفوی و آیت‌الله کاشانی به موازات همراهی و همکاری با جمعیت فدائیان اسلام، به همراه عده‌ای از دوستانش در گروه شیعیان که خود یکی از اعضای مؤسس آن بود، به فعالیت اجتماعی و فرهنگی مبادرت ورزید. با آغاز قیام امام خمینی(ره)، امانی ضمن پذیرش مرجعیت دینی و سیاسی ایشان در مسیر اهداف و سیاست‎های امام خمینی(ره) گام برداشت. در همین راستا با همراهی و همکاری عده‌ای از دوستان و همرزمانش دست به تشکیل ‌هیئت‌های مؤتلفه اسلامی زد. برجستگی چشمگیر و قابل توجه امانی آموزش تربیتی و عقیدتی اعضای جمعیت مؤتلفه بود، به‌طوری‌که عمده مسائل ایدئولوژیک و عقیدتی جمعیت مؤتلفه توسط امانی رهبری و سازمان‌دهی می‌شد. امانی در سازمان‌دهی قیام سرنوشت‌ساز ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به همراه دیگر اعضای مؤتلفه ایفای نقش نمود. او همچنین نقش ویژه‎ای در تشکیل شاخه‌ی نظامی مؤتلفه داشت. با توجه به همین توانایی‌ها و فعالیت‌های چشمگیر امانی بود که به جرأت می‎توان او را از طراحان اصلی عملیات ترور منصور، نخست‌وزیر وقت، در بهمن ۱۳۴۳ معرفی کرد. وی پس از واقعه‌ی ترور منصور دستگیر و بعد از سال‎ها مبارزه علیه رژیم پهلوی در سحرگاه ۲۶ خرداد ۱۳۴۴ به همراه دیگر همرزمانش به حکم دادگاه نظامی رژیم پهلوی به اعدام محکوم شد و به درجه‌ی شهادت نائل گردید.

باتوجه به نقش تأثیرگذار و مؤثر صادق امانی در بنیان‌گذاری هیئت‌های مؤتلفه‌ی اسلامی و با عنایت به وارستگی اخلاقی و شخصیت خودساخته‌ی ایشان و کسب تجربیات فراوان در گروه شیعیان و انتقال آن به اعضای مؤتلفه به ویژه دوستان همرزمش در شاخه‌ی نظامی مؤتلفه برای اجرای اهداف و نظریات امام خمینی(ره) این کتاب درصدد است در راستای تبیین نقش شخصیت‌ها در تاریخ انقلاب به بررسی عملکرد شهید صادق امانی در قالب تاریخ شفاهی بپردازد.

این اثر در شمارگان۲۰۰۰ نسخه و ۳۸۴ صفحه و به قیمت ۱۴۰.۰۰۰ریال روانه بازار نشر شده است.

علاقمندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲فروردین، بعداز خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن‌های ۶۶۹۵۳۶۰۷ و ۶۶۹۶۱۵۳۶ تماس بگیرند.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر