کد خبر: 162561 A

شجاعی صائین اعلام کرد:

امور بسیاری در نشر وجود دارد که نیازی به تصدی‌گری دولت ندارد و می‌توان آنها را به ناشران سپرد / وجود یک جایزه‌ی دولتی مغایرتی با جایزه‌های خصوصی ندارد.

شجاعی صائین معتقد است: وزیر ارشاد در رابطه با کم کردن تصدی‌های دولت در امور نشر دیدگاه‌های مشخص و روشنی دارد که من هم با ایشان کاملا هم‌سو و هم‌نظر هستم و این دیدگاه‌ها را تایید می‌کنم. مخصوصا اینکه ایشان اعتقاد دارند باید ممیزی را به خود ناشران محول کرد و اعتقاد دارند این کار امکان پذیر است و نتیجه‌ی خوبی دربرخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته(۶ اردیبهشت) در برنامه‌ی مناظره‌ی شبکه‌ی یک سیما مشکلات صنعت نشر موضوع گفت‌وگو قرار گرفت. در این مناظره مهدی شجاعی‌صائین(مدیر اداره‌ی کتاب)، دکتر هادویان(استاد دانشگاه)، حمید باباوند(مدیر انتشارات همشهری)، علی اکبر تورانیان(مدیر انجمن ناشران دانشگاهی)، قدیانی(رئیس اتحادیه‌ی ناشران) و میثم نیلی(رئیس مجمع ناشران انقلاب) حضور داشتند.

بعداز ایراد سخنانی از جانب این افراد و طرح مهمترین مسائل و مشکلات ناشران، نوبت به پرسش‌های خبرنگاران و حضار رسید که خبرنگار ایلنا از شجاعی پرسید: «چرا دولت بجای اهدای جوایز دولتی به کتاب‌های برگزیده، از بخش خصوصی برای برگزاری مسابقات کتاب برتر و اهدای جایزه حمایت نمی‌کند و باعثرونق آنها نمی‌شود؟»

شجاعی پاسخ داد: این پیشنهاد خوبی است و جای مطرح شدن دارد اگرچه وجود یک جایزه‌ی دولتی هیچ مغایرتی با جایزه‌های خصوصی ندارد و در اکثر کشورهای دنیا دولت‌ها دست کم یک جایزه‌ی رسمی و معتبر در حوزه‌ی نشر دارند.

در پایان برنامه مناظره و برای تکمیل این گفت و گو خبرنگار ایلنا از شجاعی پرسید: «به طور کلی وزارت ارشاد برنامه‌ای برای کم کردن تصدی دولت در امور نشر دارد و آیا فکر نمی‌کنید این تصدی باعثشده بین مردم و کتاب فاصله بیافتد؟»

شجاعی پاسخ داد: دقیقا همینطور است و حتما وزارت ارشاد علاقه مند به کم کردن این تصدی است.

وی در ادامه گفت: وزیر ارشاد در رابطه با کم کردن تصدی‌های دولت در امور نشر دیدگاه‌های مشخص و روشنی دارد که من هم با ایشان کاملا هم‌سو و هم‌نظر هستم و این دیدگاه‌ها را تایید می‌کنم. مخصوصا اینکه ایشان اعتقاد دارند که باید ممیزی را به خود ناشران محول کرد و اعتقاد دارد این کار امکان پذیر است و نتیجه‌ی خوبی دربرخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایلنا که «تصدی دولت فقط مربوط به مسئله‌ی ممیزی نمی‌شود» ٰ گفت: البته. این حوزه بسیار گسترده است و من فقط برای مثال به ممیزی اشاره کردم. حتما امور بسیاری در حوزه‌ی نشر وجود دارد که نیازی به تصدی‌گری دولت ندارد و می‌توان آنها را به خود ناشران سپرد. همان‌طور که گفتم و باز هم تاکید می‌کنم وزیر محترم ارشاد در این رابطه دیدگاه‌های مشخصی دارد و علاقه‌مند است طی تعامل با همکاران ناشر بسیاری از امور این حوزه را به آنها بسپرد. به نظر می‌رسد که نظرات دوستان ناشر هم نسبت به این مقوله مثبت است.

مهدی شجاعی‌صائین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر