کد خبر: 162625 A

وزیر ارشاد:

شکل گیری و قوام اقتصاد هنر و رعایت حقوق مالکیت فکری مرهون شکل گیری سازمان‌ها و موسسات تحت مدیریت جمعی مصنفان و هنرمندان است.

علی جنتی معتقد است که پدید آوردندگان آثار فکری، هنری و ادبی باید بتوانند فارغ از مشکلات اقتصادی آثار خلاقی خودشان را تولید کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در چهارمین همایش مالکیت ادبی فرهنگی و هنری سخنرانی می‌کرد با اعلام این مطلب افزود: آفرینش‌های هنری متضمن به رسمیت شناخته شدن اقتصاد هنر و صنایع و ابسته به آن است آفرینندگان و هنرمندان جامعه جز نخبگان حساب می‌شوند و آثار هنری و ادبی هر کشوری سند هویتی و ملی آن کشور محسوب می‌شود و بخشی از برنامه‌های بلند مدت کشور‌ها بر پایه آن تدوین می‌شود.

وی افزود: ما در تدوین حقوق مالکیت فکری به سه بخش نظر داریم اول تدوین قضایی این حقوق، نظارت بر محدودیت‌ها و بخش سوم نحوه اعمال این حقوق از طرف مراکز قضایی و حقوقی است. بنابراین بعداز تدوین این حقوق لازم است ساز و کاری تدوین شود که بتواند این قوانین را اجرا کند.

جنتی ادامه داد: تجربه اکثریت قریب به اتفاق کشور‌ها نشان می‌دهد که شکل گیری و قوام اقتصاد هنر و رعایت حقوق مالکیت فکری مرهون شکل گیری سازمان‌ها و موسسات تحت مدیریت جمعی مصنفان و هنرمندان است.

وی در ادامه افزود: این موسسات دارای مهم‌ترین کارکرد در عرصه تجاری سازی و شکل گیری اقتصاد فرهنگ و تقسیم منابع حاصله از بهره‌بردای از محصولات هنری بین هنر مندان است که در فرهنگسازی احترام به حقوق مالکیت فکر ی در جامعه نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در لایحه جامع این حقوق مورد توجه قرار گرفته و امید است که بعد از تصویب با کمک موسسات و سازمان‌ها به اجرا در آید.

جنتی در پایان گفت: امروزه ارزش مالکیت مادی و معنوی بر کسی پوشیده نیست و همگان می‌دانند که باعثرشد فرهنگی و اقتصاد جامعه می‌شوند ما نیز در همین راستا ‌‌نهایت تلاش خودرا جهت حفظ حقوق مالکیت فکری می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: آثار هنری و ادبی هر کشوری سند هویتی و ملی آن کشور است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر