کد خبر: 164114 A

با حمایت کشور آذربایجان؛

جمهوری آذربایجان از چند سال پیش بمنظور مصادره شاعر پرآوازه و فارسی گوی ایران با صرف بودجه فروان و جلب برخی از شخصیت‌ها، مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی را تاسیس کرده است.

ششمین نشست هیات مدیره مرکز موسوم به مرکز بین المللی نظامی گنجوی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آپا جمهوری آذربایجان، در این نشست درباره عملکرد این مرکز، افزایش بودجه، اصلاح نظامنامه، اجرای طرحهای مربوط به تبلیغ آثار نظامی گنجوی مذاکره شد.

«وایره ویکه - فرایبرگا» رئیس جمهوراسبق لتونی، «اسماعیل سراگلدین» رئیس کتابخانه اسکندریه، «تارژا هالونن» رئیس جمهور سابق فنلاند، «پ‌تر استویانف» رییس جمهور اسبق بلغارستان، «روزا اتونبایوا» رییس جمهور اسبق قرقیزستان، «گیولی آلاسانیا» رییس دانشگاه گرجستان، «ناظم ابراهیم اف» رئیس مرکز دولتی دیاسپورای آذری و «المار ولی یف» فرماندار گنجه از جمله اعضای هیات مدیره این مرکز هستند.

همچنین با همکاری مرکز بین المللی نظامی گنجوی و کمیته دولتی امور دیاسپورای آذری، دومین نشست جوامع باز درهشتم و نهم اردیبهشت در باکو برگزارشد که در آن ایهودا باراک نخست وزیر اسبق و وزیرجنگ اسبق رژیم صهیونیستی که به عنوان یکی از حامیان مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی معرفی شد، به سخنرانی پرداخت.

جمهوری آذربایجان از چند سال پیش بمنظور مصادره شاعر پرآوازه و فارسی گوی ایران با صرف بودجه فروان و جلب برخی از شخصیت‌ها، مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی را تاسیس کرده است.

در حالی که ادعا می‌شود این مرکز برای تبلیغ جهانی نظامی گنجوی است اما حتی یک نظامی گنجوی‌شناس در هیات مدیره آن حضور نداشته و دعوتی هم از اساتید برجسته ایرانی برای حضور در این مرکز باصطلاح ادبی نشده است.

گفته می‌شود هدف اصلی این مرکز شناساندن نظامی گنجوی بعنوان یک شاعر آذربایجانی است و بر همین اساس نصب مجسمه‌های نظامی گنجوی به عنوان یک شاعر آذربایجانی در پایتخت‌های مهم غربی توسط این مرکز پیگیری می‌شود که این موضوع تاکنون در رم پایتخت ایتالیا تحقق یافته است.

جمهوری آذربایجان بمنظورتحریف هویت ایرانی نظامی گنجوی طی سالهای اخیر طرح و ترجمه اشعاری که در آن‌ها نظامی گنجوی به وصف عظمت و شکوه ایران پرداخته، ممنوع کرده است.

سال گذشته نیز جمهوری آذربایجان کتیبه‌های اشعار فارسی مقبره این شاعر پرآوازه ایرانی در گنجه را تخریب و بجای آن‌ها اشعار ترجمه شده به زبان آذری را با دو الفبای فارسی و لاتین نصب کرد.

درحالیکه نظامی گنجوی حتی یک بیت به غیرزبان فارسی ندارد و جمهوری آذربایجان پس از فروپاشی شوروی مستقل شده است، باکو در تمامی منابع آموزشی و درسی خود نظامی گنجوی شاعر سده ششم هجری قمری را به عنوان شاعر و داستان‌سرای جمهوری آذربایجان معرفی می‌کند.

پنج گنج، خسرو وشیرین، لیلی ومجنون و اسکندرنامه از جمله شاهکارهای ادبی و حماسی این شاعر پرآوازه ایرانی است.

ایهود باراک حامی مرکز بین المللی نظامی گنجوی معرفی شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر