کد خبر: 178400 A

به قلم حسین زنجانی،

حسین زنجانی از نگارش خاطرات حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی نماینده سابق حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در منطقه کردستان خبر داد.

حسین زنجانی از نگارش خاطرات حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی نماینده سابق حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در منطقه کردستان خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسین نصراله زنجانی مشاور فرهنگی مدیر کل امور استانهای حوزه هنری که نگارش خاطرات حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی را بر عهده دارد، اظهار کرد: ایشان نماینده امام(ره) در منطقه کردستان(استان کردستان، و شهرهای سنی نشین اذربایجان غربی و در دوره ای استان کرمانشاه) بوده است و خاطرات ایشان به لحاظ تاریخی و پرداختن به تحولات کردستان حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: خاطرات موسوی از تبار و خاندانشان آغاز می شود و پس از روایت دوران کودکی به سال ۴۲ و ورودشان به حوزه علمیه قم می پردازد. موسوی در دهه ۵۰ به استان کرمانشاه می رود و در کوران انقلاب به عنوان روحانی انقلابی در آنجا به فعالیت می پردازد.

زنجانی گفت: موسوی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان اولین رییس شورای شهر کرماشاه و بعدها به عنوان نماینده مردم کرمانشاه در خبرگان قانون اساسی حضور می یابد. در آن دوره موسوی جزو جوانترین نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی بوده است. وی پس از پایان فعالیت اش در خبرگان از طرف حضرت امام(ره) به عنوان نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان منصوب می شود و تا سال ۱۳۸۸ در کردستان فعالیت می کند.

این نویسنده با تاکید بر اهمیت خاطرات حجت الاسلام و المسلمین موسی موسوی عنوان کرد: با توجه به حضور موسوی در بحران های کردستان، دفاع مقدس و همچنین مبارزات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن، انتشار خاطرات وی می تواند برگ هایی از تاریخ معاصر کشور را باز کند. وی همچنین از سال ۸۸ از سوی مقام معظم رهبری به سمت قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب می شود.

زنجانی خاطرنشان کرد: خاطرات موسوی در چند محور قابل ارزیابی و توجه است. این محور ها شامل دوران کودکی، وضعیت حوزه علمیه اصفهان در پایان دهه ۳۰، وضعیت حوزه علمیه قم در دهه ۴۰، فعالیت های انقلابی و روشنفکری در کرمانشاه تا پیروزی انقلاب اسلامی و حوادثکردستان از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۸۸ خواهد بود.

وی با بیان این که برای گردآوری خاطرات موسوی تا به حال حدود ۱۰۰ ساعت مصاحبه شده است، اظهار کرد: خاطرات موسوی تا مقطعی به صورت تاریخی پی گیری می شود و خاطرات مربوط به کردستان به دلیل مسوولیت و اشرافی که در آنجا داشته اند با تحلیل ارائه می شود.

وی گفت: کتاب خاطرات حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به سفارش دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری منتشر می شود و در حال حاضر در مراحل پایانی جمع آوری خاطرات ایشان هستیم.

خاطرات نماینده سابق امام (ره) در کردستان منتشر می شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر