کد خبر: 187740 A

کتاب‌های تازه بنگاه ترجمه و نشر پارسه عبارتنداز: تاریخ هرودوت، ریحانه دختر نرگس، انقلاب مشروطه ایران، تاریخ مردم ایران در دوره قاجار، تاریخ ایران در عصر صفوی، خاطرات مسکو، دانشنامه اساطیری جانوران و اصطلاحات وابسته، فلسفه اگزیستانس، قصه‌های فیه ما فیه، قصه‌های از هشت بهشت، خشایارشا، اسطوره‌شناسی یونان و روم، هنر اسرارآمیز و پهلوی اول.

بنگاه ترجمه و نشر پارسه چندین کتاب در حوزه‌های تاریخ؛ ادبیات و کودک منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ تازه‌ترین کتاب‌های این ناشر عبارتنداز:

تاریخ هردوت

" تاریخ هرودوت "(مادها و هخامنشیان تا فرجام کوروش کبیر) با ترجمه اسماعیل سنگاری منتشر شده است.

این کتاب از مجموعه‌ی «هزاره‌های دنیای باستان» است که برگزیده‌ای از آثار پژوهشگران، محققان و ایران‌شناسان داخلی و خارجی را در حوزه مطالعات تاریخ و تمدن ایران باستان و دیگر سرزمین‌ها شامل می‌شود.

تاریخ هرودوت، یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی یونان در حوزه پژوهش‌های تاریخ ماد و تاریخ نخستین پادشاهان هخامنشی است که از دیرباز در کانون توجه دانشمندان و محققان بوده است. این اثر از زبان یونانی کهن به بیشتر زبان‌های دنیا و از سده نوزدهم میلادی به بعد، به تمام زبان‌های اروپایی ترجمه شده است.

کتاب " تاریخ هرودوت " در ۲۵۶ صفحه با جلد گالینگور منتشر شده است.

ریحانه دختر نرگس

رمان " ریحانه دختر نرگس " را جواد ماه‌زاده نوشته است.

در این رمان با شخصیت نوجوانی به ریحانه روبرو هستیم که وقایع پیرامونش را در یادداشت‌هایی خطاب به پدرش بازگو می‌کند. او در سفری ناخواسته همراه با پدر و مادرش به یک روستای مرزی می‌رسد. گذشته پرتلاطم و ماجراهایی که بزرگترها به وجود آورده‌اند، زندگی او را تحت‌الشعاع قرار داده و او ناگهان خودش را در روستا تنها می‌بیند. ریحانه برای خلاصی از تنهایی و ترس، شروع به نوشتن می‌کند و هرچه را بر او می‌گذرد در نامه‌هایی خطاب به پدرش می‌نویسد. شب‌ها در نوشته‌هایش اتفاق‌ها را دنبال می‌کند و روزها جستجوی پدر را از سر می‌گیرد.

کتاب " ریحانه دختر نرگس " در ۴۰۷ صفحه روانه بازار کتاب شده است.

انقلاب مشروطه ایران

کتاب " انقلاب مشروطه ایران " از مجموعه پژوهش‌های نوین تاریخی است. این کتاب شامل ۲۲ مقاله است که توسط پژوهشگران تاریخ نوشته شده. محمدابراهیم فتاحی آنها را ترجمه کرده است.

فتاحی در یادداشت ابتدای کتاب نوشته است: «بسیاری از اندیشمندان تاریخ معاصر ایران، بر این نظرند که اهمیت انقلاب مشروطه برای ایران مدرن، بسیار اساسی‌تر از ویژگی‌ها و کنش‌های فعالان آن است، زیرا در این انقلاب، مردم ایران برای نخستین بار در کنار مفاهیم و مولفه‌های تشکیل دهنده دولت - ملت‌های مدرن، با موضوعاتی نظیر حقوق و آزادی‌های مدنی و اجتماعی آشنا شده و بر این اساس عملا عرصه ملی را تجربه کردند.»

تاریخ‌نگاری، دولت‌سازی، ملت‌سازی، ابتکارات فکری و هنری: بیداری عمومی و چشم‌اندازهای فراملی عناوین پنج بخش کتاب حاضر هستند.

تورج اتابکی، چارلز کرمن، رضا شیخ، سهیلا ترابی فارسانی و… ازجمله نویسندگان مقاله‌های کتاب انقلاب مشروطه ایران هستند که با هدف آشنایی جامعه کتاب‌خوان با تاریخ و فرهنگ ایران و جهان منتشر شده است.

کتاب " انقلاب مشروطه ایران " در ۶۵۰ صفحه و به بهای ۳۹۰۰۰ تومان منتشر شده است.

تاریخ مردم ایران در دوره قاجار

«تاریخ مردم ایران در دوره قاجار» تالیف رضا دهقانی از مجموعه «ایران ویجِ» منتشر شد. این مجموعه تلاش می‌کند فضای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و دینی جامعه ایران را در دوره‌های مختلف تاریخی پیش روی خواننده قرار دهد.

رضا دهقانی؛ نویسنده «تاریخ مردم ایران در دوره قاجار» در مقدمه کتاب آورده است: «قاجارها پس از تسخیر سراسر ایران، سنتی پایدار در مملکت‌داری به وجود نیاوردند، بلکه در بهترین حالت اقتباس‌کننده و مقلد الگوهای دیوان‌سالاری صفویان بودند جز اینکه در طی جنگ‌های خانمان‌سوز با روسیه، بخش‌های وسیعی از خاک ایران را از دست دادند و ایرانِ تاریخی را از مرتبه شاهنشاهی یا امپراتوری تا سرحد دولتی وابسته و ناتوان تنزل دادند. اما در بعد مردمی جامعه ایران همچنان با متابعت از سنت‌های دیرپای خود به حیات اجتماعی خویش ادامه می‌داد و جامعه از گونه‌ای همسازگری و تعادل برخوردار بود.»

این کتاب در پنج فصل به تعریف و تبیین ابعاد و وجود متنوع حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم ایران در دوره قاجار می‌پردازد.

«تاریخ سیاسی - دودمانی»، «ساختار اقتصادی - اجتماعی»، «سازمان و تشکیلات اداری»، «اوضاع فکری - فرهنگی» و «هنر و صنعت» عناوین فصل‌های کتاب حاضر هستند.

کتاب «تاریخ مردم ایران در دوره قاجار» در ۳۵۸ صفحه و به بهای ۲۱۰۰۰ تومان منتشر شده است.

کتاب تاریخ ایران در عصر صفوی

کتاب تاریخ ایران در عصر صفوی از مجموعه «ایران ویج» منتشر شد.

دوران صفویه یکی از مهمترین دوران‌های تاریخی ایران است و حکومت صفوی پس از اعلام مذهب شیعه دوازده امامی موفق شد بعد از براندازی حکومت‌های کوچک داخلی، حکومتی یکپارچه بنا کند.

زهرا صادقی نویسنده «تاریخ ایران در عصر صفوی» در مقدمه این کتاب درباره اهمیت دوره صفوی نوشته است: «عوامل متعددی موجب شده این دوره از دیگر دوره‌های تاریخ ایران متمایز گردد: برای اولین بار در این دوره پس از نهصد سال از فروپاشی ساسانیان، حکومت متمرکزی توانست بر سراسر ایران فرمانروایی کند. رسیدن ایران به مرزهای طبیعی در این دوران، به ویژه در دوران پادشاهی شاه عباس اول، که دوره اوج و شکوفایی این سلسله به شمار می‌رود، شکوه و جلال پیشین را بازگرداند.»

این کتاب در شش فصل به رشته تحریر درآمده است؛ «تاریخ سیاسی»، «روابط خارجی»، «اوضاع اقتصادی و اجتماعی»، «تشکیلات اداری و قضایی»، «اوضاع فکری و فرهنگی» و «هنر و معماری» عناوین فصل‌های مختلف این کتاب هستند.

" کتاب تاریخ ایران " در عصر صفوی در ۳۱۰ صفحه و با قیمت ۱۸۵۰۰ تومان در بازار در دسترس علاقمندان به کتاب است.

خاطرات اما گرشتین از دوره استالین

کتاب " خاطرات مسکو " نوشته اما گرشتین و ترجمه احسان لامع، در حوزه تاریخ روسیه منتشر شد.

اما گرشتین که در دوره تاریخی مهمی زندگی کرده؛ این کتاب را براساس خاطرات و مشاهدات خود، درباره جنایات دوره استالین نوشته است. او خاطراتش را سال‌ها بعد در دهه ۹۰ میلادی نوشت تا مشاهدات خود را از فجایع رفته بر روشنفکران روسیه در دوران تاریک استالینی بازگو کرده باشد. خاطرات مسکو، مناسبات میان ادبای روسیه را به خوبی تشریح می‌کند و فعالیت‌های آنها را در این دوران دشوار بازتاب می‌دهد.

شرایط بسیار سخت زندگی، وقوع جنگ جهانی دوم، افشای وجوه شخصیتی اهل قلم و زندگی خصوصی آنها، تشریح نحوه اداره کشور توسط استالین و برخورد مستبدانه با جامعه هنرمندان و شاعران و سرکوب مخالفان و نخبگان، در این کتاب منعکس می‌شود.

کتاب " خاطرات مسکو " با عنوان دوم عشق ناخواسته در ۲۵۶ صفحه روانه بازار شده است.

فلسفه اگزیستانس یاسپرس

کتاب " فلسفه اگزیستانس " نوشته کارل یاسپرس و ترجمه لیلا روستایی؛ نخست سی سال پیش به عنوان یک رشته سخنرانی به دعوت آکادمی آلمانی فرانکفورت به جامعه فلسفی عرضه شد.

در یادداشت ویراستار کتاب آمده است: «در این کتاب کوچک، یاسپرس - یکی از فلاسفه اصلی اگزیستانسیالیست ما - دیدگاه عمومی را در مورد اگزیستانسیالیسم به عنوان فلسفه‌ای بدبینانه و نامعقول اصلاح می‌کند.»

کارل یاسپرس در این کتاب کوچک، یکی از بهترین و کوتاه‌ترین بیان‌ها را درباره ویژگی‌های اصلی فلسفه خود و اندیشه‌هایش در باب طبیعت و اهمیت اندیشه فلسفی در زندگی بشری ارائه می‌‌کند.

وجود احاطی، حقیقت و واقعیت نام سه فصل اصلی کتاب هستند که بعد از یادداشت مترجم و ویراستار، و همچنین پیشگفتاری به قلم ریچارد ف. گریبو آمده‌اند.

کتاب " فلسفه اگزیستانس " در ۱۴۲ صفحه و به قیمت ۷۵۰۰ تومان منتشر شده است.

قصه‌هایی از فیه ما فیه

کتاب " قصه‌های فیه ما فیه " به انتخاب سیامک گلشیری منتشر شده است.

سیامک گلشیری در این کتاب قصه‌هایی از فیه‌مافیه مولانا را شامل سخنان مولانا جلال‌الدین که در مجالس مختلف و در پاسخ به پرسش‌ها و بحث‌ها گفته می‌شده است را انتخاب کرده و با زبانی ساده روایت می‌کند.

کتاب " قصه‌های ازفیه ما فیه " در۱۴۴صفحه وبه فیمت ۱۵۰۰۰ هزار تومان منتشر شده است.

قصه‌هایی از هشت بهشت

قصه‌های از هشت بهشت دهلوی به انتخاب بهناز علیپور گسکری منتشر شده است.

بهناز علیپور گسکری در این کتاب قصه‌هایی از منظومه هشت بهشت را به صورت داستانی و با زبانی ساده روایت کرده است.

دهلوی منظومه هشت بهشت را به تاسی از هفت پیکر نظامی سروده است. داستان اصلی این اثر همان پادشاهی بهرام گور است که در «هفت پیکر» نیز آمده اما داستان‌هایی که هفت شاهزاده از هفت کشور در «هفت پیکر» نقل می‌کنند در «هشت بهشت» متفاوت است.

کتاب " قصه‌های از هشت بهشت در ۱۴۴ صفحه به قیمت ۱۵۰۰۰ هزارتومان در بازار عرضه شده است.

شایارشا(جهانگشای ناکام هخامنشی)

کتاب " خشایارشا(جهانگشای ناکام هخامنشی) " از مجموعه سرگذشت‌نامه‌ها به قلم ایمان نوروزی؛ به تاریخ ایران عصر خشایارشا می‌پردازد. مولف در این اثر با پیش کشیدن جزئیاتی از دوره خشایارشا قصد دارد ابعاد پیچیده و مبهم این دوره از تاریخ را روشن کند.

کتاب " خشایارشا "(جهان‌گشای ناکام هخامنشی) با تصاویر اشیاء و بناهای به‌جا مانده از این عصر، طرح‌ها و نقشه‌های جغرافیایی و سیاسی جهان در دوره باستان و کتاب‌نامه و نمایه همراه است.

فصل‌های کتاب عبارت‌اند از: مساله انتخاب جانشین برای داریوش، آماده‌سازی کشور برای بزرگ‌ترین نبردهای تاریخ، مرکز فرماندهی خشایارشا در سارد، ورود به سرزمین‌های یونانی‌نشین، در جبهه یونان، آتن و اسپارت - دو دشمن دیرینه در کنارهم، تشکیل اتحادیه یونانی علیه خشایارشا، نخستین نبردهای دریایی، نبردهای نیروی زمینی خشایارشا، پیشروی به طرف فوکیس، آتن در شعله‌های آتش خشم خشایارشا، بازگشت به میهن، کتیبه‌های خشایارشا، روایت خشایارشا در کتاب استر، خاتمه

کتاب " خشایارشا(جهانگشای ناکام هخامنشی) " در۲۵۶ صفحه به قیمت ۱۴۸۰۰ تومان در بازار در دسترس علاقمندان به تاریخ قرار دارد.

اسطوره‌شناسی یونان و روم(خدایگان، الهگان، قهرمانان و هیولاها از آرس تا زئوس)

کتاب " اسطوره‌شناسی یونان و روم " نوشته لسلی بولتون به ترجمه آرمان صالحی با زبانی ساده و آسان نوشته شده است تا پیچیده‌ترین وجوه زندگی و ذهنیات انسان را بگشاید و چیستی و چرایی شکل‌گیری اسطوره‌ها، به‌خصوص اساطیر یونان و روم باستان را بر خواننده آشکار کند. مفاهیم و تعاریفی که در این کتاب آمده، هم ساده و مختصر است و هم متعدد. از این رو می‌توان آن را یک دایرة‌المعارف در شناخت اسطوره‌ها دانست.

کتاب " اسطوره‌شناسی یونان و روم " در ۳۰۰ صفحه روانه بازار شده است.

هنر اسرارآمیز

کتاب " هنر اسرار آمیز " میرچاه الیاده توسط مینا غرویان ترجمه شده است.

" هنر اسرارآمیز " کتابی است که نه تنها به بسیاری از پرسش‌های پژوهشگران درباره منشاء باورهای هستی‌بخش انسان ابتدایی، و نیز انسان مدرن پاسخ می‌دهد بلکه روشن می‌کند کدام باور آدمی به عالم هستی به او انگیزه حیات و بقا داده و می‌دهد؛ باور به اینکه آسمان گنبدی است نگه‌دارنده، و رعد و صاعقه‌اش شمشیر خدایان برای حفاظت از انسان در برابر خرابکاری‌های شیاطین است؛ یا باوری مدرن که براساس آن کهکشان بی‌انتهای ما با همه درخشندگی و زیبایی‌اش هیچ پایه مستحکمی ندارد و همه حیات بشری رو به زوال است.

کتاب " هنر اسرار آمیز " در۲۷۸ صفحه، تیراژ۱۱۰۰ صفحه و به قیمت ۱۴۰۰۰ هزار تومان در بازار عرضه شده است.


پهلوی اول

کتاب " پهلوی اول " نوشته رضا مختاری اصفهانی زیرنظر اسماعیل سنگاری و از مجموعه پژوهش‌های نوین تاریخی است.

این کتاب در هفت فصل ماجرای روی کار آمدن رضاخان، تشکیل مجلس پنجم، انقراض قاجاریه، تشکیل دولت‌ها و سپس تحولات و اصلاحات دوره رضاخانی را تا زمان سقوط وی بازگو کرده است. کتاب همچنین از دو پیوست تشکیل شده است: کابینه‌های دوره رضاشاه و مصالحه‌نامه املاک به رضاشاه به انضمام اسامی برخی روستاها.

کتاب " پهلوی اول " به قیمت ۲۴۵۰۰ تومان در بازار عرضه شده است.

دانشنامه اساطیری جانوران

" دانشنامه اساطیری جانوران و اصطلاحات وابسته " به قلم خسرو قلی پور از مجموعه «هزاره‌های دنیای باستانِ» است.

این کتاب پژوهشی است درباره نقش و جایگاه جانوران در اساطیر ایرانی، آیین‌ها و ایزدان مرتبط با جانوران که به صورت واژه‌نامه‌ای و با ترتیب الفبایی نام جانوران تدوین شده و شامل معرفی حدود یکصد جانور است. نویسنده کوشیده است تا با ارائه شواهدی از متون کهن ایران باستان مثل اوستا، متون پهلوی و دیگر زبان‌های مرتبط نظیر سانسکریت، یونانی و زبان‌های خانواده هندواروپایی به معرفی جایگاه جانوران از منظر اسطوره‌شناسی تطبیقی، ریشه‌شناسی نام جانوران و مفاهیم کلیدی مرتبط با موضوع، در زبان‌های باستانی، جدید و نیز گویش‌های موجود بپردازد.

مجموعه کتاب‌های هزاره‌های دنیای باستان برگزیده‌ترین آثار پژوهشگران، محققان و ایران‌شناسان داخلی و خارجی را در حوزه مطالعات تاریخ و تمدن ایران باستان و دیگر سرزمین‌ها، در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

کتاب " دانشنامه اساطیری جانوران و اصطلاحات وابسته " در ۳۸۴ صفحه و به قیمت ۲۵۰۰۰ تومان منتشر شده است.

انتشارت پارسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر