کد خبر: 187780 A

مستند باباچاهی در مرحله تدوین؛

در این فیلم فعالیت‌های مربوط به شعر و نقد علی باباچاهی از نگاه شخصیت‌هایی همچون «سیمین بهبهانی»، «مفتون امینی»، «عبدالعلی دستغیب»، «ابوتراب خسروی»، «دکتر حسینعلی نوذری» و… بررسی شده است.

فیلم مستند «این هم یک شوخی بود» که درباره‌ی علی باباچاهی ساخته شده؛ مراحل پایانی تدوین و صداگذاری را طی می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ این فیلم، دومین مستندی است که درباره‌ی شعر و زندگی این شاعر مطرح معاصر ساخته می‌شود. فیلم اخیر «این هم…» به کارگردانی «مهدی خنافره» و «محسن موسوی میرکلایی» ساخته شده و خانم «عطیه عطارزاده» نیز تدوینگری آنرا برعهده دارد.

تفاوت عمده‌ی این فیلم با مستند «این قیافه مشکوک» در این است که فیلم اخیر با شگردی خاص باباچاهی را درگیر مسئله‌ای در تهران می‌کند که از همین منظر زادگاه او، تحصیلات و خاطرات متعلق به آن دیار از نگاه فیلم مرور می‌شود.

در این فیلم فعالیت‌های مربوط به شعر و نقد علی باباچاهی از نگاه شخصیت‌هایی همچون «سیمین بهبهانی»، «مفتون امینی»، «عبدالعلی دستغیب»، «ابوتراب خسروی»، «حسینعلی نوذری»، «سعید سعیدپور،(مترجم کتاب شعر این هم یک شوخی بود باباچاهی به انگلیسی)»، «مریم حسین زاده»، «اردشیر رستمی» و «ابوالقاسم ایرانی» بررسی می‌شود. طبعاً هر کدام از این شخصیت‌های ادبی و هنری با توجه به تخصص خود به گوشه‌هایی از شعر و نقد باباچاهی پرداخته‌اند.

به عنوان مثال: «حسینعلی نوذری» از منظر فلسفه، خانم «مریم حسین زاده» ی نقاش، از منظر تخصص خود و همچنین «سیمین بهبهانی» بانوی شعر معاصر و «عبدالعلی دستغیب» منتقد ارزنده، به ترتیب به وجه غنایی و ابعاد بینامتنیتی شعرهای باباچاهی پرداخته‌اند.

عنوان فیلم اخیر - «این هم یک شوخی بود» - برآمده از کیفیت محتوایی آن است و ارتباط خاصی با نام کتاب دوزبانه «این هم یک…» ندارد. مستند پیشین «این قیافه» … را «وحید علیزاده رزازی» کارگردانی کرده است.

علی باباچاهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر