کد خبر: 192734 A

مدیر انتشارات آموزشی کاگو در گفتگو با ایلنا:

کتاب کالای فرهنگی و درونی است و این وظیفه ناشر است که موتور مطالعه مخاطبان را روشن کند و انگیزه لازم را از راههای مختلف به وجود بیاورد و در کل نوعی بازار سازی را ایجاد کند.

مدیر انتشارات آموزشی کاگو گفت: برای حل مشکل نشر و فروش این وظیفه ناشران که با راهکار درست و جدید به رونق و بازارسازی بپردازند.

محمد رضا سالکی در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره وضعت این روزهای نشر وکتاب گفت: طی یک سال گذشته در حوزه مجوزدهی که ناشران عمومی بیشتر درگیر آن بودند گویا شرایط بهتری ایجاد شده است.

وی ادامه داد: طی سالهای قبل به دلیل گرانی دلار هزینه تولید، توزیع و.. کتاب افزایش یافت که به شدت روی بازار خرید کتاب هم تاثیرگذار بود.

سالکی اضافه کرد: علاوه برا این مشکل درطی این سال‌ها حوزه نشر و کتاب با افزایش ناشر و کاهش مکان فروش و عرضه روبه رو شده، که این خود مشکلاتی زیادی را به وجود آورده است.

وی ادامه داد: با توجه و با وجود تمام این مشکلات انتشارات ما در چند سال اخیر در حال توسعه و رشد، هم در تیراژ و هم در فروش بوده است و درسال ۹۳ ما ۶۰ عنوان کتاب جدید منتشر کرده‌ایم.

مدیر انتشارات کاگو گفت: قصد داریم در سال جدید وارد حوزهای گوناگون نشر و ازجمله کانل‌های جدید توزیع و فروش شویم و فعالیت بسیار جدی را در این حوزه دنبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در این جهت و در راستای صحبت‌های مقام رهبری در نمایشگاه سال گذشته و تاکید ایشان برای ایجاد فروشگاهی زنجیره‌ای کتاب قصد داریم گام‌های بسیار بلندی در این حوزه برداریم.

سالکی گفت: ما درحال برنامه ریزی و اجرای فروشگاهی زنجیره‌ای کتاب هستیم که قرار است به زودی در دو بعد تحت وب(اینترنتی) و به صورت فیزیکی آغاز به کار کند.

وی بابیان اینکه این کار و حرف آن بسیار بزرگ است، گفت: این طرح چیزی شبیه به سایت آمازون است که قرار است کارهای همه ناشران در همه حوزه‌ها در آن عرضه شود.

سالکی در باره کمک و حمایت‌های دولت گفت: واقعیت این است که دولت نتواسته است تابحال کمکی خاصی به حوزه نشر بکند چون کاملا روشن است راهبرد و استراتژی مشخصی در این حوزه ندارد.

وی تصریح کرد: اگر ناشران به دنبال تغییری در حوزه نشر و کتاب هستند باید به خودشان متکی باشند و در بازار سازی و ایجاد و تغییر عادات و سلیقه مخاطبان کارجدی را شروع کنند.

وی بااشاره به اینکه ناشران تولیدی دارند و کالای تولید می‌کنند، عنوان کرد: کتاب کالای فرهنگی و درونی است و این وظیفه ناشر است که موتور مطالعه مخاطبان را روشن کند و انگیزه لازم را از راههای مختلف به وجود بیاورد و در کل نوعی بازار سازی را ایجاد کند.

سالکی با بیان اینکه ناشر باید این موضوع را جا بیندازد که کتاب مفید است، گفت: ناشران آموزشی به علت وجود رقابت در این موضوع تا به امروز موفق عمل کرده‌اند

وی افزود: یکی از مشکلات صنعت نشرما این است که هیچ یک از ناشران به صورت حرفه‌ای وارد این کار نشده و توجه و آگاهی نسبت به داشتن سازمان و مدیریت سازمان ندارند یعنی آگاهی از اینکه می‌توانند خودشان را با آموزش ارتقاء دهند.

مدیر انتشارات کاگو در پایان گفت: من معتقدم که در آینده بازار نشر با تحولات مثبت و داغی رو به رو می‌شود، ناشر و انتشاراتی موفق است که بتواند سریع خود را با این تحولات جدید هماهنگ کند.

انتشارات کاگو انتشارات کانون گسترش علوم فروشگاه زنجیره ای کتاب محمدرضا سالکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر