کد خبر: 195872 A

خاطرات شفاهی مبارزات و فعالیت‌های مرحوم حاج احمدرضا مختارپور در کتاب «تاریخ شفاهی مسجد جلیلی» در بازار نشر ارایه شد.

«احمدرضا مختارپور قهرودی» پدر علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مدیر انتشارات انقلاب اسلامی صبح دیروزدوشنبه ۲۵ مرداد بر اثر بیماری درگذشت. قسمت‌هایی از کتاب تاریخ شفاهی مسجد جلیلی به شرح زندگانی و خاطرات ای فرد انقلابی می‌پردازد.

به گزارش ایلنا؛ در این کتاب درباره مرحوم مختارپور آمده است:
احمدرضا مختار‌پور متولد سال ۱۳۱۰ در کاشان است. او در ده سالگی به تهران آمد. تقریبا از سال ۱۳۴۱، به وسیله آقای قاضی، یکی از فعالان مسجد جلیلی، با این مسجد و آیت الله مهدوی کنی آشنا شده و به فعالیت‌های سیاسی در آن می‌پردازد که چندین بار نیز از سوی ساواک بازداشت می‌شود. مسجد جلیلی یکی از کانون‌های فعال برای سازماندهی مبارزین علیه رژیم پهلوی بودکه در آن علاوه بر فعالیت‌های سیاسی، فعالیت‌های آموزشی نیز صورت می‌گرفت. افزون بر آن، انجام امور خدماتی و رسیدگی به وضع مستمندان نیز از جمله ویژگی‌های این مسجد بود.

فعالیت‌های مرحوم احمدرضا مختارپور قبل از انقلاب اسلامی در مسجد، انتشار رساله و نوارهای امام بود. او، همچنین از اعضای گروه امداد به بیماران مستمند است که مسجد برای رسیدگی به وضع بیماران مستمند تشکیل داده است.

«پخش اعلامیه‌ها در طیف وسیعی صورت می‌گرفت. یک چندتایی به هرکسی می‌دادند. شب‌ها یا می‌چسباندند یا می‌ریختند تو خانه‌ها یا می‌گذاشتند لای مفاتیح، به افراد اشاره می‌کردند که لای مفاتیح است، می‌رفتند و بر می‌داشتنداینجا در پخش اعلامیه خیلی فعالیت داشتند؛ یعنی فعالین این مسجد نصف این اعلامیه‌های تهران را مخفیانه می‌رساندند؛ البته، همه‌شان را گرفتند و بردند ساواک حتی علی قاضی، دوست مارا توی زندان پایش را شکستند.»

کتاب تاریخ شفاهی مسجد جلیلی در سال ۱۳۸۳ به شمارگان ۱۵۰۰ نسخه به قلم پروین قدسی‌نژاد روانه بازار نشر شده است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر