کد خبر: 428697 A

در نشستی مشترک با حضور مسئولان مطرح شد؛

در نشست معاون استاندار و معاون شهردار منطقه 20 تهران و رئیس اتحادیه آهن فروشان شهرستان ری مشکلات بازار "بزرگ آهن مکان" مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش‌ایلنا، بازدید و نشست مشترک دکتر جمالی‌پور، معاون استاندارتهران و فرماندار ویژه شهرستان ری، مهندس مهدی مجیدی معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی، مهندس حمید نیک‌نژاد معاون معماری و شهرسازی شهرداری منطقه 20 ، محسن کشاورز رئیس اتحادیه آهن‌فروشان شهرستان ری، اعضاء هیات مدیره شرکت آهن مکان فرصتی شد تا پای صحبت‌های مدیران این بازار بنشینیم.

غلامحسن خانبابائی، رئیس هیات مدیره شرکت آهن مکان درخصوص نحوه فعالیت و شروع به کار این بازار به خبرنگار ایلنا گفت: در سال 1383 با اعلام شهرداری تهران درخصوص انتقال صنایع مزاحم به خارج پایتخت، مشاغل حوزه آهن آلات در مرکز شهر تهران بویژه منطقه 12 به بازار آهن مکان واقع در تقاطع بزرگراه بهشت زهرا و آزادگان با وسعت 550 هزار مترمربع با هزینه شخصی و بدون کمک دولتی منتقل شد که علاوه بر کمک به سیاست های دولت در ساختن شهری پاک، میزان اشتغال جوانان بیکار مناطق جنوبی پایتخت را کاهش و مرتفع ساخته است و با ایجاد حدود 20 هزار شغل و اهتمام هیات مدیره قدیم و آقایان جمشید عبدالحسینی، عبداله ایلخانی، احمدعلی خانبابائی و سید علی اکبر جلیل زاده به عنوان اعضای هیات مدیره جدید و محمود زارعی به عنوان بازرس این شرکت جهت خدمت ویژه به صاحبان صنفی این بازار تا حصول نتیجه تقدیر کرد.

عضو هیات مدیره یکی از مشکلات اصلی این مجتمع صنفی را عدم صدور پایان کار توسط شهرداری منطقه 20 عنوان کرد و گفت: متاسفانه علیرغم آمادگی این شرکت برای پرداخت بدهی خود، پیرو توافق و جلسات مکرر ، شهرداری در این خصوص اقدامی نمی کند و بالغ بر 2200 واحد کسبی در بلاتکلیفی به سر می برد.

در این جلسه مهندس حمید نیک نژاد، معاون معماری و شهرسازی شهرداری منطقه 20 اظهار داشت : شرکت آهن مکان حدود مبلغ 19 میلیارد تومان بابت صدور پایان کار به شهرداری بدهکار است که هیات مدیره با توجه به مدارک موجود  و ارائه آن در جلسه اعلام داشتند بدهکاری شهرک پایین تر از این مبلغ است.

اعضای هیات مدیره یکی دیگر از مشکلات بازار آهن مکان را نبود راه دسترسی از اتوبان آزادگان علیرغم توافقات قبلی و دستور معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مدیران قبلی شهرداری است و باعث ایجاد خطرات جانی و مالی فراوان می گردد بیان کردند.

در ادامه این جلسه، معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری درخصوص بررسی مسایل و مشکلات آهن مکان گفت: مدیریت عالی شهرستان در راستای کمک به واحدهای تولیدی و صنعتی فعال تصمیم به بازدید میدانی از بازار آهن مکان گرفت.

هدایت‌اله جمالی پور، خبر از طرح مشکل ترافیکی این بازار در جلسه آتی شورای ترافیک و افتتاح راه مربوطه در ایام مبارک دهه فجر خبر داد و اظهار امیدواری کرد با توجه به توسعه شهر، شهرک آهن مکان باید به مکانی در اتوبان قم انتقال یابد و این مرکز به عنوان عرضه یکی از کالاهای مورد نیاز لوازم خانگی و غذایی و غیره تغییر کاربری یابد.

 وی همچنین از برگزاری نشست با مدیرکل ارزش افزوده استان تهران به منطقه و بررسی مسایل این بازار خبر داد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ری نیز در گفت وگو با خبرنگار ما خواستار برنامه ریزی، ساماندهی و جانمایی مشاغل و صنایع مزاحم و آلاینده در کارگروههای مربوطه شهرستانی شد و گفت: متاسفانه در گذشته بدلیل بروز برخی از مسایل، شهرک آهن مکان فعلی با مجوز اتحادیه مربوطه و کمیسیون نظارت شهر تهران و بر اساس تبصره 4 ماده 26 قانون نظام صنفی تشکیل شده که بدلیل واقع شدن در داخل محموده شهری، باعث ایجاد مشکلاتی برای اهالی شهرستان ری شده است.

عزیزاله افضلی افزود: مشکلاتی همچون ایجاد آلودگی‌های صوتی و محیطی، معضلات زیست‌محیطی و ایجاد ترافیک های سنگین در حاشیه شاهراه مواصلاتی آزادگان از جمله این موارد است.

وی خاطرنشان کرد :  با همراهی معاون استاندار و فرماندار  ویژه شهرستان ری و مذاکرات صورت گرفته با اتحادیه آهن فروشان تهران، در حال بررسی و جانمایی منطقه ای خاص در شهرستان به منظور انتقال صنایع آلاینده به آن منطقه هستیم.

در این جلسه محسن کشاورز، رئیس اتحادیه انبارداران شهرستان ری نیز از عدم صدور اسناد مالکیت و مالیات بر ارزش افزوده به عنوان مهمترین مشکلات این شهرک بیان داشت و اظهار امیدواری کرد به همت معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ری، این مشکلات اصلی شهرک آهن مکان مرتفع شود.

خبرنگار: روح الله حسین زاده

استان تهران شهرداری منطقه 20 آهن مکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر