کد خبر: 449349 A

رییس سازمان نظام دامپزشکی گفت: با اینکه دامپزشکی از ارکان مهم سلامت محسوب می شود؛ اما از اجرای طرح مهم و اثرگذار تحول نظام سلامت بهره ای نبرده است.

به گزارش ایلنا، محمدرضا صفری گفت: در زنجیره تولید غذا بیش از 70 درصد بیماریها منشاء غذایی دارد ولی تاکنون نتوانسته ایم از طرح تحول نظام سلامت در دامپزشکی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در بخش دامپزشکی منابع کافی برای پیشگیری از بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان وجود ندارد افزود: در صورتی که طرح تحول نظام سلامت در حوزه دامپزشکی عملیاتی شود و بودجه های بیشتری به این بخش تخصیص یابد بسیاری از خسارت ها کاهش می یابد.

وی افزود: بیش از 35 هزار نفر در کشور عضو سازمان نظام دامپزشکی هستند که 16 هزار نفر آن دامپزشک و مابقی تحصیلکرده های وابسته به این رشته هستند و این نظام از نهادهای مردم محور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه کنترل بهداشت و سلامت و فرآورده های خام از برنامه های راهبردی نظام دامپزشکی در کشور است افزود: نقش دامپزشکی به منظور نظارت بر بیماری های مشترک انسان و دام در حوزه سلامت تعیین کننده است.

صفری با اشاره به اینکه سازمان نظام دامپزشکی با ارایه برنامه های راهبردی، نقش اساسی در حضور محصولات دامی کشور برای ورود به بازارهای جهانی دارد، ادامه داد: تولید دانش در حوزه دامپزشکی و افزایش سلامت غذایی از برنامه های اساسی نظام دامپزشکی کشور است.

رئیس نظام دامپزشکی کشور با بیان اینکه تحولات بنیادی در مدیریت دامپزشکی کشور در حال شکل گیری بوده و تحولات در 2 بخش عملیاتی شامل مایه کوبی و بخش مدیریت است افزود: واگذاری برخی امور به مردم می تواند عملکرد بهتری در مقایسه با بخش دولتی داشته باشد و دامپزشکی در راستای این هدف برنامه ریزی می کند.

صفری بیان کرد: از سال 92 که صدور پروانه بهداشتی توسط نظام دامپزشکی اجرا می شود تا کنون 45 هزار پروانه بهداشتی موافقت اصولی و تاسیس صادر شده که 11 هزار پروانه صادر شده از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

وی با بیان اینکه نظارت فنی به واحدهای تولیدی در ابتلا بیماری به انسان جلوگیری می کند افزود: قطع وابستگی مالی ناظرین فنی بهداشتی به کارفرما از برنامه های نظام دامپزشکی است که با جدیت دنبال می شود و یک مطالبه مردمی است.

وی تصریح کرد: ماده 44 قانون ششم توسعه که هفته قبل مصوب شد که در طول زنجیره تولید و عرضه فراورده های خام دامی چنانچه خسارتی از ناحیه تولید محصول ناسالم متوجه مصرف کننده شود هر کدام از زنجیره که مقصر باشد باید پاسخگو باشد که تایید این امر به عهده دامپزشکی است.

وی گفت: مسول فنی بهداشتی هم در صورت مسئول بودن باید پاسخگو به این امر باشد و چنین مسوولی باید استقلال رای داشته باشد که آیین نامه بعد از تصویب قانون تهیه می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در حوزه تخصصی دکتری دامپزشکی دکتر دامپزشک بیکار نداریم افزود: اما در رده های دیگر حجم بیکاری فراوان است چرا که پذیرش دانشجو بر اساس نیاز بازار نبوده است.

وی تصریح کرد: امروز دانشگاه ها با توجه به نیاز واقعی پذیرش ندارد و هدف دانشگاه ها پرکردن صندلی های خالی است و این موجب شده ضریب امنیت شغلی و درآمدها کاهش پیدا کند.

وی همچنین با بیان اینکه همدان یکی از استانهایی است که الگوی مناسبی برای حضور ناظرین فنی در رستوران ها است ادامه داد: در استان همدان هزار نفر عضو نظام دامپزشکی هستند و 160 نفر در بخش دولتی فعالیت دارند.

صفری افزود: از سال 89 ناظرین فنی بهداشتی در مکانهای طبخ غذا مستقر شده است و 93 نفر از همکاران در این بخش فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: همدان تنها استانی است که می توان با خیال راحت در رستورانها غذا تهیه کرد چون ناظرین فنی و بهداشتی مستقر هستند و این یک اتفاق مهم کشوری مطرح می شود.

 

بیکاری دانشجو سلامت دامپزشکی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر