کد خبر: 502152 A

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان گفت: به خاطر سرمای شدید هوا در پاییز 50 درصد از اراضی گندم دیم با عدم رویش مواجه شدند اما پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 500 هزار تن گندم از این استان خریداری شود.

به گزارش ایلنا از سنندج، فرید سپری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان در جلسه خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سال 96، اظهار کرد: استان کردستان سالانه بالغ بر 72 درصد اراضی تحت پوشش گندم دارد که در سال زراعی جاری 34 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت گندم آبی و 522 هزار هکتار تحت پوشش گندم دیم بوده است.

وی افزود: در فصل پاییز اواخر آبان ماه بارندگی‌هایی صورت گرفت که بلافاصله پس از آن سرمای شدید که تا 22 درجه هم ثبت شد، سبب عدم رشد جوانه زیر خاک در بالغ بر 50 درصد از سطح زیر کشت دیم استان شد و این در چند سال گذشته در کردستان بی سابقه بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: در اواسط اسفند که بارندگی شروع شد، بارندگی خوب بود اما رشد رویشی گندم عقب افتاد و این تا اواخر فروردین استمرار شد و در مجموع سبب بدسبزی گندم در بسیاری از مناطق استان شد.

وی تصریح کرد: در مجموع 25 هزار هکتار از اراضی گندم کردستان امسال غیرقابل برداشت و از حیث انتفاع خارج هستند و پیش بینی می‌شود امسال بیش از 500 هزار تن خرید گندم داشته باشیم که امیدواریم این میزان تحقق پیدا کند.

سپری ادامه داد: اقداماتی از آذر ماه انجام شد که کردستان را از متضرر شدن بیش از حد اراضی گندم نجات داد که تغذیه گیاهی، مبارزه با علف هرز و مبارزه با سن مادر سه اقدام مهم و اساسی در این زمینه بوده است.

وی اعلام کرد: پیش بینی خرید گندم در سال جاری نسبت به 6 سال اخیر 22 درصد و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است که اگر هوای خنک و شبنم صبحگاهی ادامه داشته باشد گندم دوباره می‌تواند رشد کند و رکاوری شود اما اگر هوای گرم و وزش باد ادامه داشته باشد خسارت بیشتر خواهد شد.

 

کردستان گندم دیم کاشت گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر