کد خبر: 503110 A

با تقویت احتمال جدا شدن «محمود حجتی» از وزارت جهاد کشاورزی در کابینه‌ی دوم حسن روحانی، چند گزینه بیشترین شانس را برای جایگزینی احتمالی دارند: عیسی کلانتری، عباس کشاورز، بهزاد قره‌یاضی، سید عقیل ادیانی، نیر اعظم خوش‌خلق‌سیما و مهدی بخشنده.

به گزارش ایلنا، مهندس حجتی، وزیر جهاد کشاورزی از جمله وزرایی است که اعلام کرده ترجیح می‌دهد در دولت دوم دکتر روحانی در جایگاه وزیر ایفای نقش نکند و اگر اصرار او بر این تصمیم، روحانی را هم مجاب کند باید منتظر تغییراتی در راس وزارتخانه‌ی جهاد کشاورزی باشیم.

از هم اکنون گمانه‌زنی‌هایی در باره‌ی گزینه‌های احتمالی وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در حال انجام است که جدی‌ترین آنها دکتر عیسی کلانتری، مهندس عباس کشاورز، دکتر بهزاد قره‌یاضی، دکتر سید عقیل ادیانی، دکتر نیر اعظم خوش‌خلق‌سیما و دکتر بخشنده هستند.

یکی از گزینه‌ها دکتر کلانتری، چهره شناخته شده جریان اصلاحات است. وی دانش آموخته‌ی دکتری فیزیولوژی و بیوشیمی محصولات زراعی از دانشگاه ایالتی آیوا آمریکا است.

با سابقه‌ی دو دوره وزارت کشاورزی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی و سال‌ها دبیرکلی بزرگترین تشکل کشاورزی کشور آن قدر تجربه و آزمون و خطا داشته که به عنوان گزینه‌‎ای مناسب برای وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه است اما جایگاهی که به عنوان دبیرکل خانه کشاورز نسبت به کشاورزان دارد و برخی موانع احتمالی پذیرفتن این مسوولیت از طرف او را کم رنگ می‌کند.

گزینه‌ی دیگر دکتر خوش‌خلق‌سیما، رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی است. با توجه به وعده‌ی دکتر روحانی مبنی بر انتخاب وزرای زن در دولت دوازدهم به نظر می‌رسد در صورت عدم پذیرش وزارت از سوی کلانتری، خوش خلق سیما با پشتوانه‌ی زنان اصلاح طلب، گزینه‌ای جدی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی باشد. در صورت انتخاب وی به نظر نمی‌رسد سیستم مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی چندان تفاوتی با تیم مدیریتی حجتی و کلانتری داشته باشد و احتمالا استفاده از کارشناسان بخش تحقیقات در مدیریت در دوره‌ی وزارت احتمالی او پررنگ‌تر خواهد شد.

گزینه دیگر برای وزارت جهاد کشاورزی دکتر سید عقیل ادیانی است. وی با دکترای حقوق بین‌الملل، فردی برآمده از بدنه این وزارتخانه است و سال‌ها تجربه اجرایی در مناصب گوناگون مدیریتی در وزارت جهاد کشاورزی را در کارنامه خود دارد. برخی سمت‌های اجرایی عقیل ادیانی عبارتند از: مدیرکل دفترامورحقوقی وزارت جهادکشاورزی، مشاور معاون وزیر و مدیرکل حقوقی سازمان شیلات ایران، مشاور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهادکشاورزی، نماینده تام الاختیار وزارت جهادکشاورزی درکمیسیون مستندسازی و تعیین بهره بردار اموال غیرمنقول دستگاههای اجرایی مستقر در معاونت حقوقی ریاست جمهوری، نائب رئیس و عضو ستاد مرکزی مستندسازی اموال غیرمنقول وزارت جهادکشاورزی و عضو کمیته هماهنگی و برنامه ریزی نظارت برعملکرد واحدهای حقوقی دستگاههای اجرایی مستقر.

دکتر ادیانی به دلیل داشتن روحیه اعتدالی در دولت‌های سازندگی، اصلاحات و اصولگرا سابقه فعالیت اجرایی در سطوح بالا را داراست و در صورت انتخاب شدن برای وزارت با توجه به رویکرد تعاملی‌اش با سایر ارگان‌ها و نهادها و نفوذش در مجلس، می‌تواند وزیری موثر برای وزارت جهاد کشاورزی باشد.

گزینه دیگر دکتر بهزاد قره یاضی از اصلاح طلبان صریح اللهجه و منتقد سیاست‌های بخش کشاورزی در دولت‌های نهم و دهم است که سابقه‌ی معاونت وزیر اسبق جهاد کشاورزی و هشت سال همکاری نزدیک با روحانی و نوبخت در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت و همچنین جایگاه و مقبولیت در جامعه‌ی علمی و تجربه‌ی مسوولیت فعلی در سازمان مدیریت او را به عنوان دیگر گزینه‌ی جدی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی دولت دوم روحانی مطرح کرده است. گزینه‌ای که در صورت راهیابی به کابینه در میانگین سنی جوان هیات دولت قرار می‌گیرد که همراستا با یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی روحانی مبنی بر جوان‌تر شدن دولت در کابینه‌ی دوم اوست.

دکتر مهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی که با تجربه‌ی سال‌ها معاونت وزارت جهاد کشاورزی با زیر و بم مسائل این حوزه کاملا آشناست و مهندس عباس کشاورز معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی که تجربه و دانش و تسلط بالایی بر مباحث کشاورزی، آب و تحقیقات دارد از دیگر گزینه‌های مطرح برای وزارت جهاد کشاورزی هستند. کشاورز با توجه به ارتباط گسترده و نزدیک با خانه‌ی کشاورز و اتاق بازرگانی و بدنه‌ی تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی شاید بهترین گزینه‌ی بعد از حجتی باشد و تنها عاملی که ممکن است روحانی را در معرفی کشاورز دچار تردید کند سن بالای وی است که با نیت جوانگرایی در دولت دوازدهم در تضاد است.

به نظر می‌رسد دست روحانی برای انتخاب نیروهای شایسته و مجرب برای وزارت جهاد کشاورزی کاملا باز است و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی در نظام مدیریتی این وزارتخانه وجود دارد.

 

 

جامعه حسن روحانی وزارت جهاد کشاورزی عیسی کلانتری عباس کشاورز عقیل ادیانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر