کد خبر: 530385 A

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گفت: سهم کشور در بخش کشاورزی از تولید ناخالص ملی۱۷ درصد، اما استان کردستان ۳۰ درصد است.

به گزارش ایلنا از سنندج، محمد فرید سپری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح  واحد تولید و پرورش قارچ خوراکی (قارچ دکمه ای) اکیا تک شهرستان بانه، که با حضور ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، فرماندار شهرستان بانه، روحانیون، معاونین و مدیران بخش کشاورزی، مدیران نظامی و انتظامی  برگزار شد اظهار کرد: از سال ۹۲ تا کنون ۴۶۲میلیارد تومان برای ۲۳۳۸پروژه توسط سرمایه گذاران بخش کشاورزی سرمایه گذاری شده که در سال ۹۵، ۴۰۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری مازاد بر سنوات قبل انجام گردیده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گفت: سهم کشور در بخش کشاورزی از تولید ناخالص ملی۱۷ درصد، اما استان کردستان ۳۰ درصد است.

وی افزود: حدود ۳۰ درصد از اشتغال استان کردستان در بخش کشاورزی است چرا که با ۲۰ میلیون تومان می توان در بخش کشاورزی اشتغال ایجاد کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰۰۰هکتار باغ دیم  انگور رقم ره شه درحال احداث است که با تاکید رئیس سازمان جهاد کشاورزی به ۶۰۰۰ هکتار افزایش یافت.

سپری گفت: با تلاش و پیگیری استاندار کردستان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی تخصیص آب از رودخانه های مرزی به زمین های کشاورزی استان به ۱۷ هزار هکتار افزایش یافته که در این زمین ها  ۸۵۰۰ هکتار باغ احداث می شود.

وی خاطر نشان کرد: باید علم وکار باهم آمیخته شود اگر نهال مناسب، هرس اولیه آبیاری و تغذیه مناسب در باغات رعایت شود،۲۰ تن در هکتار برای باغدار درآمد به همراه دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان یاداورشد: طرح جدید ارتقاء معیشت با اولویت کولبران در ۳ استان مرزنشین کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی اجرا خواهد شدکه از این طرح سهم کردستان پیشنهاد  ۵۰ هزار هکتار ارائه شده است.

وی همچنین با اشاره به طرح تولید قارچ شرکت اورامان سبز سروآباد که در هفته جاری به مناسبت هفته دولت به بهره برداری رسید گفت: طرح پرورش قارچ دکمه ای شهرستان بانه- روستای گندمان نیز از دیگر طرحهای موفق است که در سطح   5975 متر مربع و 2060متر مربع سطح زیر کشت این  واحد تولیدی است ودر 13 سالن با ظرفیت تولید سالیانه : 400 تن اجرا شده است.

به گفته سپری: اعتبار تامین شده این طرح از محل  صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به  مبلغ 3760 میلیون ریال و کمک های فنی و اعتباری بودجه 93  مبلغ 8500 میلیون ریال،  منابع داخلی بانک کشاورزی مبلغ 3500 میلیون ریال همچنین آورده شخصی 4000 میلیون ریال است که در مجموع 19760 میلیون ریال امکان اشتغال ۳۰ نفر را فراهم کرده است.

 

جهاد کشاورزی قارچ دکمه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر