کد خبر: 538754 A

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور از آغاز همزمان کشت پاییزه در کشور همزمان با برگزاری این همایش در ارومیه خبر داد.

به گزارش ایلنا، اسماعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور در همایش آغاز همزمان کشت پائیزه گندم در سراسر کشور که در محل جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی برگزار شد، با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام شده تولید 14 میلیون و 800 هزار تنی گندم در سال 1404 پیش بینی شده است، افزود: متوسط خرید گندم از کشاورزان در سال های 90 تا 92 به 4 میلیون و 800 هزار تن بود در حالی که متوسط خرید گندم در 4 سال گذشته 8 میلیون و 800 هزار تن رسید.

وی با بیان اینکه 8.5 میلیون تن گندم برای تهیه آرد خبازی در کشور نیاز داریم که در داخل کشور تامین می شود، ادامه داد: در سال 92، 290 هزار تن بذر از کشاورزان خریداری شد که با روند صعودی و رو به رشد، این رقم در سال زراعی گذشته به 468 هزار تن بذر رسید و خوشبختانه کشاورزان از خرید بذر اصلاح شده استقبال می کنند.

اسفندیاری پور با اعلام اینکه در سال 91 نزدیک به 7 میلیون تن گندم با قیمت هر تن 385 دلار وارد کشور شد، گفت: این واردات 2.6 میلیارد دلار هزینه برای کشور به ارمغان داشت که این رقم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور خودمان می شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر یک میلیون و 25 هزار هکتار از اراضی دیم کشور کمتر از 300 میلی متر بارندگی دارند و برخی از آنها از چرخه خارج شده اند.

این مسئول با اعلام اینکه گندم دیم در سطح 405 شهرستان کشور کشت می شود، بیان کرد: شهرستان شوش با تولید بیش از 318 هزار تن رتبه اول کشت را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

مجری طرح گندم کشور گفت: استراتژی بازار در بخش کشاورزی از مهمترین دغدغه های کشاورزان بوده و از موضوعاتی است که باید در اولویت توجه قرار گیرد. همچنین در برنامه گندم، رویکرد ما تأمین نیاز داخلی است و صادرات را در اولویت قرار نداده ایم .

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت کلزا در کشور 0.7 درصد است، گفت: هر چند کشت کلزا در برخی شهرستانها برای تناوب گندم صورت می گیرد اما باید سطح زیر کشت این محصول استراتزیک در کشور به جهت عدم وابستگی به کشورهای بیگانه بیش از گذشته افزایش یابد.

اسفندیاری پور با اشاره به نحوه اجرای طرح انتقال یافته های گندم در کشور ، اعلام کرد: سطح ابلاغی در سال زراعی پیش رو برای آذربایجان غربی 74 هزار و 500 هکتار است.

وی در پایان به الزامات حمایتی در کشت گندم اشاره و اظهار کرد: توجه به سیاستگذاری درست در سطوح ملی، حمایت و پشتیبانی، درآمد مناسب برای کشاورز و پیگیری و پشتکار همه عوامل تولید گندم، می تواند در خودکفایی گندم به نتایج مطلوب تر بیانجامد.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم کاران ایران نیز در این همایش اظهار کرد : از اهداف تشکیل بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران کشور می‌توان به افزایش مشارکت گندم‌کاران پیشرو در سیاست‌گذاری و بهبود امور تولید، فرهنگ ‌سازی در جهت نحوه افزایش بهره‌وری از منابع آب و خاک و کلیه نهاده‌های تولید، جذب سرمایه‌های فکری، نوآوری و انتقال تکنولوژی های‌نوین به گندم‌کاران در زمینه‌های مختلف و افزایش درآمد آنان اشاره کرد.

بعد از پایان همایش حضور مجری طرح گندم کشور و هیئت همراه در روستای تازه کند شهرستان نقده جهت اعلام آغاز رسمی همزمان کشت پاییزه گندم در سراسر کشور از دیگر برنامه های سفر یکروزه اسماعیل اسفندیاری و هیئت همراه به استان آذربایجان غربی بود.

 

 


 

جهاد کشاورزی تولید گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر