کد خبر: 541648 A

مدیر کل شیلات هرمزگان در جلسه کمیته مدیریت صید میگو شیلات هرمزگان که با حضور نماینده پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان، جمعی از روسای شهرستان ها و کارکنان شیلات هرمزگان و جمعی از صیادان استان و نمایندگان آن ها در اداره کل شیلات هرمزگان برگزار شده بود گفت: فصل صید میگو در سال جاری از 11 مهر ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش ایلنا، محبی مدیر کل شیلات هرمزگان اظهار کرد: سمپاشی شناور و ارایه گواهی سمپاشی توسط مالک شناور، شرکت دردوره های آموزشی وتوجیهی حفظ ذخایروافزایش کیفیت محصولات، ارایه بیمه بدنه وبیمه مسئولیت، دارابودن سامانه کنترل تردد وبروز بودن سامانه(داشتن شارژ)، نصب پلاک مربوط به اداره بنادر(شماره ثبت پروانه بهره برداری)، بغل نویسی شماره ثبت پروانه بهره برداری بصورت واضح،نصب پلاک صید و انجام بازدیدهای لازم توسط کارشناسان شیلات ونیروهای حفاظت منابع را اهم اقدامات لازم قبل ازصدورمجوزصیدمیگو خواند.

وی همچنین استفاده ازمشارکت تعاونی های صیادی میگوگیربرای تقویت حفاظت منابع ، برنامه ریزی برای حضورمنظم وبموقع نیروهای حفاظت منابع وانجام گشتهای هدفمند، بازدیدمنظم کارشناسان صیدوکارشناسان پژوهشکده ازعملیات صیدشناورها وجلوگیری ازصیدشناورهادر شب  وساعات خارج اززمان تعیین شده را از اهم اقدامات مدیریتی برای مدیریت بهتر فصل صیدمیگوی جاری خواند.

مدیرکل شیلات هرمزگان با بیان این که رعایت این فصول زمانی با همکاری صیادان نقش مهمی در حفظ منابع آبزیان برای نسل آینده و صید پایدار خواهد داشت، یادآور شد: با توجه به صدمه‌های جبران‌ناپذیری که تورهای صید نامرئی(منوفیلامنت) به منابع آبزی و حتی اکوسیستم آبزیان وارد می‌کنند، استفاده از این نوع تورها در فصل صید میگو مانند تمامی فصول صید ممنوع است.  

محبی با اشاره به آغاز  فصل صید میگو در سال گذشته از دهم مهرماه تا28آبانماه با 39 روز مفید صیادی بوده است گفت: سال گذشته دوهزار نفر صیاد با 164 فروند شناور لنج فعال صیادی بالغ بر پنج هزار تن انواع آبزیان صید کردند که از این میزان هزار و600 تن میگو بوده است.

این مقام مسئول با بیان این که  امسال  شناورهای لنج صیادی میگو گیر با آمادگی کامل در فصل صید میگو 96 حضور خواهند داشت گفت: با توجه به کارشناسی های انجام شده از سوی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان میزان صید قابل مجاز  حدود هزار و 530 تن خواند که از این میزان حدود هزار و   300 تن میگوی درشت  و حدود  230 تن میگوی سرتیز پیش بینی می شود.

محبی در ادامه  از صیادان خواست تا بیش از پیش با یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان همکاری کنند و اداره‌کل شیلات هرمزگان در مدیریت هرچه بهتر این مهم را یاری کنند.

مدیر کل شیلات هرمزگان تصریح کرد: صید بیش از میزان مذکور موجب آسیب دیدن ذخایر شده و سبب می گردد بازسازی ذخیره با دشواری انجام پذیرد.

گفتنی است استان هرمزگان در سال ۹۵ با تولید  بالغ بر ۲۵۵هزار تن انواع آبزیان  توانسته بیش از ۴۳ درصد از تولیدات شیلاتی کشور و همچنین  رتبه اول تولیدات شیلاتی کشور را به خود اختصاص دهد

 

صید میگو شروع فصل میگو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر