کد خبر: 547665 A

یک فعال تجاری و نمایشگاهی گفت: همسایگی و نزدیکی بازارهای ایران و ترکمنستان، بویژه برخورداری ایران از پایین ترین نرخ هزینه حمل و نقل به ترکمنستان زمینه مساعدی برای توسعه فعالیت های اقتصادی، تجاری و بازرگانی دو کشور فراهم کرده است.

به گزارش ایلنا، مجری نمایشگاه اکسپوی عشق آباد در نشستی خبری اظهار داشت: ایران و ترکمنستان بیش از هزار و 200 کیلومتر مرز مشترک دارند که با چهار گمرک و مبادی ورودی و خروجی باجگیران، لطف آباد، سرخس و اینچه برون، با یکدیگر در ارتباطند.

این فعال عرصه نمایشگاهی در ادامه بیان داشت: برگزاری موفقیت آمیز مسابقات آسیایی داخل سالن در ماه گذشته در پایتخت ترکمنستان با نمایش سایر توانمندی ها و پتانسیل های این کشور، فضای علاقه مندی مناسبی بین سایر کشورها از جمله کشورهای همسایه برای توسعه مراودات بویژه فعالیت های اقتصادی و تجاری با این کشور فراهم کرده است.

حسن مرتجی افزود: این نماشگاه فرصت مناسبی برای کشورهای همسایه ترکمنستان از جمله ایران است تا حضور پررنگ تری در بازار این کشور داشتند باشند.

به گفته وی، نمایشگاه بین المللی اکسپوی عشق آباد شامل نمایشگاه بین المللی صنعت و موتور شو (Turkman Caspindexpo) و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) را برگزار می کند.

مرتجی یادآور شد: اکنون ترکمنستان یکی از بازارهای هدف صادراتی ایران در بین کشورهای همسود (CIS) همراه با آذربایجان، روسیه و قزاقستان است.

به گفته وی، برگزاری درخور و شایسته این نمایشگاه از سوی جمهوری اسلامی ایران، ضمن ارائه توانمندی ها و نمایش محصولات و تولیدات کشورمان، با انجام مراودات با سایر کشورها می تواند کشورهای حاضر در نمایشگاه را از شرایط مساوی برای حضور در بازار ترکمنستان برخوردار سازد.

مرتجی خاطرنشان کرد: در صورت استقبال تجار و بازرگانان، می توان سلسله نشست های رو در رو (B TO B) بین فعالان اقتصادی کشورهای مختلف برای آشنایی هر چه بیشتر با فعالیت های یکدیگر نیز ترتیب داد.

وی خاطرنشان کرد: مجوز برگزاری این رویداد بزرگ تجاری منطقه از اتاق بازرگانی و صنعت ترکمنستان، همچنین سازمان توسعه تجارت ایران اخذ شده است.

بخش های نمایشگاهی اکسپوی عشق آباد شامل صنایع رنگ، صنایع روغن های پایه، تولید ابزار و ماشین آلات، صنایع نوشیدنی و غذا، صنایع کود و اوره، صنایع برودتی، صنایع دستکش های صنعتیف صنایع شیمیایی، صنایع کاشی و سرامیک و سرویس های بهداشتی، صنایع نگهداری غذاهای سرد و غذای دریایی، صنایع انفصال آلومینیوم، صنایع مصالح ساختمانی، ذوب آهن، صنایع فولاد، صنایع لوله سازی، صنایع غذایی دام و طیور، صنایع مبلمان، صنایع پلاستیک بسته بندی و چاپ، صنایع کاغذ و پالپ، صنایع ماشین های معدنی، صنایع فرآوری و استخراج معادن، صنایع حمل و نقل جاده ای، دریایی، کشتیرانی، ریلی و هوایی، صنایع خودروسازی و قطعات، صنایع لاستیک سازی، صنایع نفت و گاز و صنایع رایانه است.

نمایشگاه بین المللی صنعت و موتور شو (Turkman Caspindexpo) در سالنی به مساحت پنج هزار مترمربع و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) در سالنی به مساحت سه هزار مترمربع پیش بینی شده که از تاریخ 31 ژانویه تا 2 فوریه 2018 (11 الی 13 بهمن ماه 96) به مدت سه روز در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد (Ashgabat Expo Center) برگزار خواهد شد.

برای حضور در این دوره از نمایشگاه، شرکت هایی از کشورهای حوزه سازمان پیمان جمعی (CIS)، روسیه، بلاروس، اوکراین، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان و سایر شرکت های بین المللی، همراه با شرکت های ایرانی در زمینه های تولید محصولات صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت ساختمان، صنعت آب و برق و انرژی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، صنایع سنگین، خودرو و قطعه سازی و خدمات فنی و مهندسی اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته مرتجی، اطلاعات تکمیلی نمایشگاه های ذکر شده همراه با بروشورهای مرتبط آماده ارسال برای شرکت های ایرانی به منظور حضور در پاویون جمهوری اسلامی ایران و همچنین نمایندگان شرکت های خارجی از جمله چین، ترکیه، آذربایجان، سنگاپور، روسیه، اوکراین، بلاروس، صربستان، بوسنی و هرز گوین، افغانستان، پاکستان، عراق، قطر، امارات، نروژ، اسپانیا، کانادا و ... است.

 

ایران ترکمنستان چین حمل و نقل خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر