کد خبر: 565412 A

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه به هفت شهرستان و حدود یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و بر اساس برآورد اولیه دستکم ۳۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیدند.

به گزارش ایلنا، با وقوع این زمین لرزه در کرمانشاه دستگاه های اجرایی از ساعات اولیه فعالیت خود را آغاز کرده و شروع به امدادرسانی به هموطنان آسیب دیده کردند. بر این اساس مهمترین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی به شرح زیر است.

این وزارتخانه از ساعات اولیه وقوع این زمین لرزه و با توجه به نیاز به ماشین آلات و تجهیزات مکانیکی برای دفن بهداشتی لاشه های دام های آسیب دیده در این مناطق، و تامین علوفه و خوراک دام های زنده اقدام کرد.

بر این اساس تشکیل ستاد بحران، اعزام گروه‌های متشکل از مسئولان این وزارتخانه جهت امداد وکمک رسانی وبرآورد نیازهای آسیب دیدگان، به کارگیری ظرفیت ماشین آلات سنگین پیمانکاران برای کمک به اجرای عملیات آواربرداری منازل تخریب شده در مرحله اول و مرحله دوم آوار برداری و دفن بهداشتی دام‌های تلف شده با استفاده از ۱۵ دستگاه بیل مکانیکی و لودر و اعزام تعدادی کمپرسی برای حمل لاشه‌ها و دفن بهداشتی آنها از مهمترین اقداماتی بود که صورت گرفت.

همچنین اعزام ۶۵ اکیپ دامپزشکی به مناطق زلزله زده به منظور پایش و ضدعفونی و درمان دام‌ها و نظارت بر دفن بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های دامی و مشترک، تامین دارو و مواد ضدعفونی برای مبارزه با بیماری‌های دامی، حمل،بارگیری ومدفون کردن تمام اجساد احشام عشایر و روستاییان، توزیع علوفه به میزان ۱۰ هزار تن به منظور کمک به دامداران آسیب دیده ، بسیج تمام پیمانکاران درگیر در طرح‌های آب‌های مرزی و سامانه گرمسیر و راه اندازی سه واحد ذرت خشک کنی تخریب شده در شهرستان سرپل‌ذهاب به منظور خرید ذرت از کشاورزان، آمادگی خرید ذرت از کشاورزان منطقه و تامین ۱۰۰۰ تن علوفه (جو) و انتقال به شهرستان‌های آسیب دیده ازاهم اقدامات وزارت جهاد کشاورزی بوده است.

همچنین این وزارتخانه علاوه بر انجام وظایف مرتبط با مسئولیت خود اقدامات دیگری برای کمک رسانی به زلزله زدگان از جمله توزیع آب، نان، چادر، پلاستیک برای چادرها و اقداماتی دیگر از این گونه انجام داد. بر این اساس انتقال امکانات مورد نیاز از جمله خودرو ، نیرو، وسایل گرمایشی به کرمانشاه، اعزام ۲۹ دستگاه تانکر ۱۳ هزار لیتری برای آبرسانی، پخت حدود ۱۵ هزار پرس غذا و توزیع روزانه بیش از ۲۰۰۰ پرس غذا در بین زلزله زدگان، اسکان حدود ۱۰ هزار خانوار زلزله زده در کارگاه پیمانکاران جهاد کشاورزی، بکارگیری حدود یک صد دستگاه ماشین الات سبک وسنگین جهت کمک به آسیب دیدگان، ، توزیع ۳۰ هزار قرص نان و تهیه و توزیع ۲۰۰۰۰ آب معدنی برای شرب و۶۰۰۰۰ لیتر آب غیر شرب و تهیه ،بسته بندی و پخش۳۰۰۰عددچادراسکان و۵۰۰۰تخته پتو ،تهیه وتوزیع حدود۶۰۰۰ عدد پک آذوقه وبهداشتی از دیگر اقدامات این وزارتخانه در جریان امدادرسانی و کمک به زلزله زدگان غرب کشور بود.

گفتنی است بر اثر زلزله اخیر غرب کشور، تاکنون نزدیک به ۷۹۵ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان کرمانشاه وارد شده است و ۴۰ درصد از این خسارات مربوط به تاسیسات، ساختمان‌ها و اماکن دامی، انبارهای علوفه، صنایع تبدیلی و تکمیلی و تاسیسات پرورش ماهی است و ۴۰ درصد دیگر مربوط به تاسیسات و منابع آبی و ۲۰ درصد هم خسارات ناشی از تلفات دام سبک و سنگین ماهی، طیور و زنبور عسل است.

 

وزارت جهاد کشاورزی کمک به زلزله زدگان زلزله کرمانشاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر