کد خبر: 187126 A

فرش جام‌جهانی ۹۸در دست زیدان؛

این هنرمند گبه‌هایی هم بافته که در جام‌جهانی برزیل به ایرانیان سراسر جهان و همچنین پیش از بازی‌های ایران توسط کاپیتان تیم ملی به بازیکنان تیم‌های مقابل به یادگار داده شده است.

فرش جام‌جهانی یکی از آثاری که برای ارسال به موزه فیفا انتخاب شده است.

به گزارش ایلنا، حسین کاظمی‌حامد متولد تبریز که صاحب اثر و هنرمند این اثر است پیش از این هم در ۴جام‌جهانی فرش‌های بافته شده خود را در دوره‌های ۹۸فرانسه، ۲۰۰۲ کره و ژاپن، ۲۰۰۶ آلمان و ۲۰۱۰ آفریقای‌جنوبی به نمایندگی از آثار فرهنگی ایران به کشورهای میزبان ارسال کرده است.

وی درخصوص مراحل بافت فرش جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفت: من و همسرم حدود ۱۶ ماه برای بافت این فرش وقت صرف کردیم. در این اثر از ۱۱رنگ گیاهی، چله ابریشم و نزدیک به ۳میلیون گره استفاده شده که در مراحل مختلف بافت، شخصیت‌های مهم بسیاری بر آن گره افتخاری زدند. رونمایی از این فرش در سالن اجلاس کشورهای اسلامی و همین‌طور در برج میلاد با حضور بلاتر –رییس فیفا انجام شد.

وی ادامه داد: بافت و ارائه فرش با مضمون جام‌جهانی نخستین بار در دنیا توسط بنده مرسوم شد و پیش از این هم در ۴دوره جام‌جهانی فرش‌هایم به نمایش درآمده که به طور مثال فرش جام‌جهانی ۹۸ فرانسه در دست زیدان بازیکن این کشور است.

وی هدفش از بافت و ارائه فرش در جام‌جهانی را اینگونه شرح داد: هدف من حمایت فرهنگی از کاروان فوتبال کشورمان و شناساندن نماد فرهنگی ایران در جام‌های جهانی است چراکه این تورنمنت به خودی خود نمایشگاه بین‌المللی محسوب می‌شود.

این هنرمند گبه‌هایی هم بافته که در جام‌جهانی برزیل به ایرانیان سراسر جهان و همچنین پیش از بازی‌های ایران توسط کاپیتان تیم ملی به بازیکنان تیم‌های مقابل به یادگار داده شده است.

وی در پایان گفت: تمامی این آثار با حمایت مالی شرکت SUNAI ژاپن و عادل غیبی نماینده ایرانی این شرکت به انجام رسیده و توسط کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال برنامه‌ریزی و توزیع شده است. به امید خدا برای جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم فرش درخور هنر ایرانی و با کیفیت بهتر از قبل ارائه خواهم کرد. این پروژه زیر نظر تورج ژوله - استاد دانشگاه و با طراحی میترا طاهری به سرانجام رسیده است.

استاد دانشگاه ایران بازی برزیل تیم ملی جام جهانی جهان ژاپن فرش فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر