کد خبر: 107091 A

در منطقه آزاد بندر انزلی

هیات ورزش های جانبازان و معلولین استان گیلان با همکاری سازمان بهزیستی، در نظر گرفتتند تا تور نمایشی رشته بوچیا را در شهرهای فومن، لنگرود، منطقه آزاد بندرانزلی، تالش و شهر رشت برگزار کردند.

افسانه علیپور، از مربیان رشته بوچیا در استان گیلان، در خصوص برگزاری این برنامه گفتگویی انجام داد.

به گزارش ایلنا، وی که سابقه هدایت تیم ملی را نیز در کارنامه ی حرفه ای خود به ثبت رسانده، در این مورد گفت: هیات ورزش های جانبازان و معلولین استان گیلان با همکاری سازمان بهزیستی، در نظر گرفتتند تا تور نمایشی رشته بوچیا را در شهرهای فومن، لنگرود، منطقه آزاد بندرانزلی، تالش و شهر رشت برگزار کنند که در اولین گام، این برنامه روز ۲۹ شهریور در منطقه آزاد انزلی با حضور ۴۰ ورزشکار شامل ۲۰ ورزشکار حرفه ای و ۲۰ ورزشکار مبتدی برگزار و با استقبال خوب تماشاچیان و گردشگران و نیز مسئولین بهزیستی ومسئولین منطقه آزاد انزلی روبرو شد.

دبیر اردوی تمرینی تیم بوچیا در ادامه افزود: این برنامه هر ماه در شهرهای مذکور برگزار می شود و آخرین مرحله ی آن همزمان با ایام دهه ی فجر و در اصلی ترین و پر تردد ترین میدان شهر رشت، میدان شهرداری، برگزار خواهد شد.

خانم علیپور هدف از برپایی این برنامه را اینگونه تشریح کرد: ورزش بوچیا ویژه افرادی است که دارای معلولیت جسمی شدید هستند و از حداقل ترین توانایی های فیزیکی برخوردارند، وقتی چنین افرادی با وجود این مشکلات می توانند بازی زیبایی به نمایش بگذارند و توانایی های خود را اثبات کنند، دیگر افرادی که وضعیتی مشابه دارند و یا خانواده هایی که دارای فرزند معلول هستند، متوجه می شوند که می توانند فرزندان خود را دراین مسیر هدایت کنند و به فعالیت های ورزشی روی آورند.

وی تصریح کرد: جدای از مساله ی ذکر شده، این برنامه فرصت بسیار خوبی برای فرهنگ سازی اجتماعی است و دیگر افرادی که در نزدیکی خود با فرد دارای معلولیتی مواجه نیستند، می آموزند که توانایی های این افراد را نادیده نگیرند.

مربی استانی تیم بوچیا خاطر نشان کرد: حضور مسئولین در این برنامه و آگاه شدن از نیازهای این قشر، باعثمی شود تا در مواردی نظیر مناسب سازی و گسترش و توسعه فضاهای ورزشی برای افراد دارای معلولیت نیز، اقدامات موثر تری صورت گیرد.

علیپور از همکاری سازمان بهزیستی در برگزاری این برنامه قدردانی کرد و گفت: طبق هماهنگی های بعمل آمده با سازمان بهزیستی، پیش از برگزاری تور نمایشی، حضور ورزشکاران و زمان برنامه ی مورد نظر از طریق پیام کوتاه، بنرهای تبلیغاتی و شیوه های دیگر به اطلاع کلیه ی افرادی که تحت پوشش این سازمان هستند می رسد و باعثمی شود که افراد بیشتری در جریان برگزاری این برنامه قرار گیرند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص بازخورد برگزاری اولین برنامه تصریح می کند: بسیار خرسندیم که پس از پایان یافتن برنامه روز جمعه، تعدادی از افراد دارای معلولیت علاقه مند به ورزش به باشگاه مراجعه کردند و این جریان حتی منجر به شناخت استعدادهای ورزشی برای رشته های دیگر غیر از بوچیا، نظیر دو ومیدانی نیز شد، بدین ترتیب این برنامه نه تنها برای استعداد یابی در رشته بوچیا موثر است، بلکه کمک می کند تا در سایر رشته ها نیز ورزشکاران جدیدی به عرصه ورزش معرفی شوند.

استان گیلان بازی بهزیستی پوشش تیم ملی جانبازان خانواده زیبایی شهرداری فرهنگ سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر