کد خبر: 126389 A

با حضور وزیر ورزش و جوانان؛

روز هفتم و پایانى بزرگداشت هفته پارالمپیک امروز چهارشنبه با حضور بیش از ۶ هزار ۶ هزار معلول در سالن ۱۲ هزار نفرى ورزشگاه آزادى آغاز شد.

مراسم پایانى بزرگداشت هفته پارالمپیک امروز چهارشنبه سیزدهم آذرماه برگزار شد.

به گزارش ایلنا، این مراسم با حضور محمود گودرزى وزیر ورزش و جوانان، محمود خسروى‌وفا رئیس کمیته ملى پارالمپیک، بهرام افشارزاده دبیرکل کمیته ملى المپیک، کیومرثهاشمى مدیرکل دفتر وزارت، احمد ناطق‌نورى رئیس فدراسیون بوکس، امیررضا خادم و جمعى از هنرمندان و ورزشکاران در سالن ۱۲ هزار نفرى آزادى برگزار شد.

بنا بر گزارش کمیته ملى پارالمپیک، روز هفتم و پایانى بزرگداشت هفته پارالمپیک امروز چهارشنبه با حضور بیش از ۶ هزار ۶ هزار معلول در سالن ۱۲ هزار نفرى ورزشگاه آزادى آغاز شد.

در این مراسم مهدى مهدوی‌کیا ستاره پیشین فوتبال ایران، احسان حدادى دارنده مدال نقره بازی‌هاى المپیک ۲۰۱۲ لندن، بهزاد داداش‌زاده ملى‌پوش اسبق فوتبال کشورمان و نیز چهره‌هاى هنرى از جمله فاطمه معتمدآریا، نیکى کریمى و سعید پیردوست حضور داشتند.

قرائت قرآن کریم، اجراى سرود جمهورى اسلامى ایران، حمل پرچم‌ها، قرائت پیام فیلیپ کریون رئیس IPC و ویلفرد لمکه مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل، اجراى سرود پارالمپیک ورزش همگانى و اجراى برنامه‌هاى متنوع فرهنگى و هنرى توسط هنرمندان کشورمان بخش‌هایى از این مراسم بود.

کریون: قهرمانان معلول ایران الگو و الهام‌بخش هستند

فلیپ کریون رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک طی پیامی خطاب به کمیته ملی پارالمپیک کشورمان از برگزاری بزرگداشت پارالمپیک تقدیرکرد، متن پیام به این شرح است: از طرف کمیته بین‌المللى پارالمپیک، خرسندم اطلاع یافتم کمیته ملى پارالمپیک ایران در صدد برگزارى هفته ملى پارالمپیک در طى روزهاى ۷ الى ۱۳ آذرماه ۹۲ است. در سال‌هاى اخیر سطح آگاهى مردم نسبت به ورزش پارالمپیک در ایران و همینطور عملکرد ورزشکاران این کشور در مسابقات مهم افزایش چشمگیرى داشته است. در بازی‌هاى لندن ۲۰۱۲ ایران بهترین عملکرد خود را در طى تاریخ برگزارى بازی‌هاى پارالمپیک از خود نشان داد. این کشور با کسب ۲۴ مدال شامل ۱۰ مدال طلا در مکان یازدهم جدول رده‌بندى مدال در این بازی ها قرار گرفت و منجر شد در مقایسه با بازی‌هاى ۲۰۰۸ پکن ۱۱ پله صعود نماید. قهرمانان طلایى در بازی‌هاى لندن ۲۰۱۲ از جمله وزنه‌بردار سیامند رحمان، قوی ترین مرد تاریخ بازی‌هاى پارالمپیک و بانوى کماندار زهرا نعمتى، اولین زن ایرانى که در بازی‌هاى المپیک و پارالمپیک توانسته مدال طلا و جایزه اسپورت آکورد ۲۰۱۳ را از آن خود نماید، اکنون همگى الگو و منبع الهام‌بخشى براى افرادى هستند که قصد مشارکت در ورزش‌هاى پارالمپیکى را دارند. در حال حاضر ورزش پارالمپیک در ایران از پوشش رسانه اى بیشترى بیش از هر زمان دیگرى برخوردار است. براى اینکه این مسیر موفقیت همچنان ادامه یابد لازم است کمیته ملى پارالمپیک ایران از طریق نسل جدیدى از ورزشکاران مسیر موفقیت خود را ادامه دهد. همین دلیل سبب اهمیت بالاى هفته ملى پارالمپیک شده چراکه از سرتاسر کشور هزاران کودک معلول در آن مشارکت خواهند داشت.
این رویداد، موفقیت بزرگى در طى سال‌هاى گذشته به حساب آمده و یقین دارم رویداد آتى که در آن هر روز پیام و ایده متفاوتى را با خود دارد هر چه بهتر از گذشته برگزار خواهد شد. من همچنین خرسندم از اینکه بنیاد آجیتوس به عنوان بازوى توسعه ایIPC، توانسته است از این رویداد بزرگ از طریق برنامه جدید حمایتى خود حمایت نماید. براى همه شما یک هفته ملى پارالمپیک بسیار موفق و لذت بخشى را آرزومندم.

پیام ویلفرد لمکه

در جریان برپایی مراسم بزرگ پارالمپیک پیام ویلفرد لمکه مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل در بخش ورزش برای توسعه و صلح برای ورزشکاران قرائت شد، متن پیام به این شرح است: سازمان ملل، ورزش را به عنوان ابزارى قدرتمند براى ترویج آموزش، سلامتى، توسعه و صلح مى داند. ورزش سبب یکپارچگى ملتها از همه سطوح براى جامعه با فرهنگها، مذاهب و پیشینه هاى مختلف به روشى مثبت و آموزشى مى‌گردد. اینجانب به عنوان مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل در ورزش براى توسعه، صلح جاى بسى خرسندى است که حمایت خود از هفته ملى پارالمپیک در ایران که در ماه دسامبر ۲۰۱۳ برگزار مى گردد، اعلام دارم. برگزارى هفته ملى پارالمپیک حرکتى ابتکارى از سوى کمیته ملى پاالمپیک ایران است. این رویداد با هدف بالا بردن سطح آگاهى عمومی و آشنایی بیشتر با ورزش معلولین در کنار بالا بردن سطح فراگیرى اجتماعى و مشارکت فعال افراد داراى همه توانایی ها در جامعه برگزار مى‌گردد. با این ابتکار ایران التزام قوى خود براى تضمین دسترسى به ورزش براى همگان را به ظهور رساند. بویژه الگوهاى نمونه زنان که از طریق برنامه‌هاى ورزش معلولین پرورش یافته اند نه تنها مى‌تواند سبب تغییر در نگرش عموم نسبت به معلولیت گردد، بلکه سبب بالابردن الهام‌بخشى در مشارکت و علاقمندى زنان و دختران برآورده نیز مى‌گردد. این رویداد قدرت و نقش ورزش در ایجاد تغییر مثبت و مشارکت در سومین برنامه توسعه قرن حاضر یعنی ترویج برابر جنسیت و توانمندی سازی زنان را به منصه می‌رساند. امیدوارم این پروژه همچنان با اقدامات برجسته خود ادامه یابد، تمایل دارم در اینجا همه حامیان و شرکاى بالقوه را ترغیب نمایم تا حمایت خود را از این کار نشان دهند. براى شما در تلاشهای‌تان آرزوى موفقیت مى‌نمایم و بهترین‌ها را در تداوم بخشیدن به تلاش‌هاى استثنایى‌تان در سال آتى براى شما آرزومندم.

حدادی: امیدوارم همه ورزشکاران معلول را روی سکو ببینیم
احسان حدادی در خصوص دلایل حضور در این مراسم گفت: برای نخستین بار است که در این مراسم شرکت می‌کنم. به نظرم ورزشکاران و هنرمندان وظیفه دارند تا در چنین برنامه‌هایی حضور پیدا کنند. من به عنوان یک ورزشکار سالم در رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنم، اما این ورزشکاران با توجه به معلولیت و متعاقبا مشکلاتی که برای ایشان وجود دارد، با موفقیت در مسابقات به نظرم شاهکار می‌کنند.

دارنده مدال نقره بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن که در این مراسم مدال‌های نمادین بر گردن حاضران می‌انداخت، افزود: امیدوارم روزی برسد من این ورزشکاران را روی سکو ببینم و آنها مدال‌های واقعی بر گردن بیاندازند. به نظرم برپایی چنین برنامه‌هایی به این قشر از جامعه انگیزه می‌بخشد.

بازی های المپیک بوکس پوشش جدول دبیر کل سازمان ملل رئیس فدراسیون رسانه زنان سازمان ملل وزیر ورزش و جوانان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر