کد خبر: 373955 A

ایلنا: مسابقات انتخابی تیم ملی دو و میدانی جانبازان و معلولین برای حضور در پانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک چهارشنبه و پنجشنبه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از کمیته ملی پارالمپیک، مسابقات انتخابی تیم ملی دو و میدانی برای حضور در پانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و در قالب مسابقات قهرمانی باشگاه‌های کشور برگزار می‌شود و طی آن ملی‌پوشان اعزامی به این دوره از رقابت‌ها معرفی خواهند شد.

دو و میدانی جانبازان و معلولان ایران تا به امروز 19 سهمیه برای حضور در پانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک به دست آورده است. از این تعداد 10 سهمیه از مسابقات جهانی 2015 قطر شامل 8 سهمیه در بخش جانبازان و معلولان و 2 سهمیه در بخش نابینایان و کم بینایان به دست آمده است. 9 سهمیه دیگر هم از اعزام تیم به مسابقات قهرمانی آسیا و بین‌المللی فزاع که اواخر اسفندماه سال گذشته به میزبانی امارات برگزار شد، برای دو و میدانی ایران قطعی و نهایی شد.

بر همین اساس و با توجه به سهمیه‌های به دست آمده، انجمن دو و میدانی جانبازان و معلولان با برگزاری رقابت‌های انتخابی، ترکیب تیم اعزامی به بازی‌های پارالمپیک را مشخص و معرفی می‌کند. این رقابت‌ها طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در قالب مسابقات قهرمانی باشگاه‌های کشور برگزار می‌شود.

به گفته علی‌اصغر هادی‌زاده، رئیس انجمن دو و میدانی جانبازان و معلولان کشور، این رقابت‌ها در هر دو بخش مردان و زنان برگزار می‌شود و طی آن بر اساس نتایج به دست آمده و همچنین ملاک در نظر گرفته شده، ملی‌پوشان اعزامی به پارالمپیک ریو معرفی می‌شوند.

وی در مورد مسابقات قهرمانی باشگاه‌های کشور و انتخابی تیم ملی گفت: 130 ورزشکار مرد و 70 ورزشکار زن برگزار کننده این رقابت‌ها در بخش جانبازان و معلولان هستند. در بخش نابینایان و کم بینایان هم 65 ورزشکار مرد و 35 ورزشکار خانم حضور دارند.

رئیس انجمن دو و میدانی جانبازان و معلولان با بیان اینکه رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های کشور و انتخابی تیم ملی ابتدا در بخش بانوان برگزار می‌شود، تصریح کرد: صبح تا ظهر روز چهارشنبه (5 خردادماه) زمان در نظر گرفته شده برای رقابت دو و میدانی‌کاران در بخش بانوان است. عصر چهارشنبه و همچنین صبح تا ظهر پنجشنبه هم زمان در نظر گرفته شده برای برگزاری این رقابت‌ها در بخش مردان است. در پایان رقابت در هر یک از این بخش‌ها و با توجه به نتایج به دست آمده، دو و میدانی‌کاران ملی‌پوش معرفی می‌شوند.

هادی‌زاده همچنین با یادآوری اینکه برای برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم ملی دو و میدانی و مشخص شدن صاحبان سهمیه پارالمپیک ریو، ملاکی در نظر گرفته شده است، گفت: در دو و میدانی سهمیه پارالمپیک به کشور داده می‌شود نه به ورزشکار؛ دلیل برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم ملی هم همین موضوع است. هر دو و میدانی‌کاری که بتواند در این رقابت‌ها حداقل به رنکینگ چهارم جهان دست پیدا کند، شانس حضور در ترکیب تیم ملی را به دست خواهد آورد. بنابراین اینکه به اندازه تعداد سهمیه‌های به دست آمده، اقدام به انتخاب ملی‌پوشان داشته باشیم، قطعی نیست چرا که ملاک اصلی دستیابی به حداقل رنکینگ چهارم جهان است.

وی خاطرنشان کرد: تا اواخر خردادماه از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک آخرین مرحله توزیع سهمیه‌های پارالمپیکی دو و میدانی انجام می‌شود که قطعا سهمیه‌های جدیدی هم به ایران اختصاص خواهد یافت. در رقابت‌های انتخابی تیم ملی، این موضوع را هم لحاظ می‌کنیم تا پس از اختصاص سهمیه‌های جدید، بدانیم که آنها را باید در اختیار چه ورزشکارانی قرار دهیم. به خاطر اهمیت برگزاری مسابقات انتخابی، قطعاً نماینده‌ای از کمیته ملی پارالمپیک هم به عنوان ناظر در محل برگزاری این رقابت‌ها در تهران حضور خواهد داشت.

 

بازی جانبازان جهان مردان تیم ملی دو و میدانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر