کد خبر: 118625 A

معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران:

هر کشور دیگری به جز ایران بود اتباع غیرقانونی را دستگیر و روانه زندان می‌کرد اما واقعیت این است که بسیاری از اتباع غیرقانونی افغان در ایران مشغول به کار هستند / در حال حاضر در حدود دو میلیون و پانصد افغان در سطح کشور زندگی می‌کنند که ۳۶ درصد این جمعیت به صورت غیر قانونی در استان تهران زندگی می‌کنند.

ایلنا: معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران گفت: با وجود اینکه ما در ایران، بیکاری مزمن داریم اما با این حال حدود ۹۸ درصد اتباع افغانی ساکن ایران مشغول به کار هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گروه قضات محاکم افغانستان در سومین روز حضور خود در ایران از اداره کل اتباع و مهاجران خارجی استان تهران بازدید کردند.

معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران در نشستی که با قضات محاکم افغانستان داشت گفت: در نهاد خلقت همه انسان‌ها از یک پدر و مادر هستند و در نتیجه زاد و ولد و ازدیاد جمعیت است که کم‌کم قبایل شکل می‌گیرند بنابراین در اصل قبایل اعتباری هستند و اصالت ندارند.

هاشمی با بیان اینکه افغانی، ایرانی و عراقی همه از یک جنس هستند و همه از آب و خاک ایجاد شده‌اند و در ‌‌نهایت هم به یک جا بازمی‌گردند تصریح کرد: ما به افغان‌ها به چشم برادران و خواهران خود نگاه می‌کنیم و وقتی آن‌ها برای حل مشکل خود به اداره اتباع مراجعه می‌کنند هرگز از گرایش دینی و شیعه و سنتی بودن آن‌ها سؤال نمی‌شود و فقط تلاش می‌کنیم که مشکل آن‌ها را حل کنیم.

او خطاب به قضات محاکم افغانستان گفت: شما حقوق‌ خوانده‌اید و می‌دانید قانون بد بهتر از بی‌قانونی است. با قانون بد می‌توان جامعه را اداره کرد ولی با بی‌قانونی سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران ادامه داد: ما در کنار نگاه قانونی به اتباع افغان، نگاه انسانی به آن‌ها داریم و وقتی کسی از افغان‌ها به ما مراجعه می‌کند سعی می‌کنیم به او کمک کنیم تا مشکلش حل شود.

هاشمی با بیان اینکه ما نمی‌گوییم پناهنده زندگی مرفه و بدون عیب و نقص و دغدغه خاطر دارد گفت: البته کم نیستند افغانی‌هایی که این نعمت در ایران برایشان وجود دارد و در یک رفاه حداقلی زندگی می‌کنند و برای زندگی دغدغه خاطر و نگرانی ندارند.

معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران گفت: برخورد ما با افغان‌ها به گونه‌ای بوده که آن‌ها را خواهر و برادر خود دانسته‌ایم. افغانی که به ما مراجعه می‌کند انسان است و ما با افغان‌ها به لحاظ تاریخی، دینی و زبانی اشتراکات تنگاتنگی داریم و همواره این نکته در ذهن ما وجود دارد که در گذشته نه چندان دور ایران و افغانستان یک ملت بوده‌اند و در چهارچوب یک ملت تعریف می‌شدند به همین جهت ما وظیفه و تکلیف خود می‌دانیم که با آن‌ها به خوبی رفتار کنیم.

او ادامه داد: هم به خاطر نگاه و دیدی که رهبری معظم انقلاب به پناهندگان دارند و هم به لحاظ اینکه دین اسلام برای مهمان و پناهنده حرمت قائل است با تمام وجود سعی می‌کنیم که رفتار مناسبی با افغان‌ها داشته باشیم و تمام تلاش خود را برای حل مشکلات آن‌ها به کار ببریم اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که این حمایت‌ها مردم ایران را به خطر بیندازد و مشکلاتی برای کشور ایجاد شود نمی‌توانیم به این شیوه عمل کنیم چون هیچ کس نمی‌پذیرد که برای خودش دردسر درست کند.

به گفته هاشمی در حال حاضر در حدود دو میلیون و پانصد افغان در سطح کشور زندگی می‌کنند که ۳۰ درصد این جمعیت به صورت قانونی و مجاز در استان تهران هستند و ۳۶ درصد دیگر هم که حدود ۱ میلیون نفر می‌شود به صورت غیرقانونی و غیرمجاز در استان تهران حضور دارند و زندگی می‌کنند.

او گفت: تهران مهمان‌شهر ندارد یعنی تمام افغان‌ها در سطح استان تهران پراکنده هستند و در بین مردم این استان زندگی می‌کنند.

معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران با بیان اینکه ما در بخش اشتغال در ایران بیکاری مزمن داریم گفت: با وجود تمام مشکلاتی که در زمینه اشتغال در ایران وجود دارد حدود ۹۸ درصد اتباع افغانی ساکن ایران مشغول به کار هستند.

او افزود: در میان اتباع افغانی کمتر با آدم بیکار برخورد می‌کنیم و اکثر آن‌ها در کارگاه‌ها و نقاط مختلف بدون اینکه هیچ آقا بالاسری داشته باشند مشغول به کار هستند و این در حالی است که تعدادی از آن‌ها به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران شده‌اند.

هاشمی ادامه داد: هر کشور دیگری به جز ایران بود اتباع غیرقانونی را دستگیر و روانه زندان می‌کرد اما واقعیت این است که بسیاری از اتباع غیرقانونی افغان در ایران مشغول به کار هستند.

معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران خطاب به قضات افغانستانی گفت: امیدواریم کشور شما افغانستان به گونه‌ای بازسازی شود که همه پناهندگان با طیب خاطر به کشورشان بازگردند البته اگر پناهندگان قانونی بخواهند در کشور ما بمانند سفره پذیرایی از آن‌ها همچنان پهن است.

استان تهران ایران پدر و مادر حقوق دین زندان شیعه مردم ایران مشکلات ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر