کد خبر: 121569 A

سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد؛

در نیمه اول سال گذشته استان‌های تهران با ۹۰۲ مورد، فارس با ۲۷۴ مورد و خراسان رضوی با ۲۵۷ مورد بیشترین مراجعین سقط درمانی را داشته‌اند.

ایلنا: در ۶ ماه نخست سال جاری، ۳ هزار و ۹۰۴ نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، بر اساس آمارهای موجود تعداد مراجعین سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور در ۶ ماهه نخست امسال ۳ هزار و ۹۰۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲ هزار و ۷۵۳ نفر شرایط دریافت مجوز سقط درمانی را داشتند و برای آنان مجوز سقط صادر شده‌است.

همچنین در نیمه اول سال گذشته استان‌های تهران با ۹۰۲ مورد، فارس با ۲۷۴ مورد و خراسان رضوی با ۲۵۷ مورد بیشترین مراجعین سقط درمانی را داشته‌اند.

یکی از نکات ضروری برای بررسی تقاضای سقط درمانی در مراکز پزشکی قانونی سن جنین است، به این نحو که اگر سن جنین از ۱۹ هفته بیشتر باشد و یا بر اساس سونوگرافی، بیش از ۴ ماه از زمان لقاح گذشته باشد به هیچ وجه برای فرد متقاضی مجوز سقط صادر نخواهد شد.

همچنین وجود خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و یا عقب افتاده و ناقص‌الخلقه بودن جنین به نحوی که نگهداری از آن برای مادر ایجاد حرج کند از جمله مواردی است که در صورت وجود هر یک از آن‌ها با درخواست مادر و با تشخیص ۳ نفر پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی، مجوز سقط درمانی صادر می‌شود، البته به شرط آنکه سن حاملگی کمتر از ۴ ماه پس از لقاح باشد.

پس همه ناهنجاری‌های جنینی موجب صدور مجوز سقط درمانی نخواهد شد و تنها ناهنجاری‌هایی که موجب حرج مادر باشد و این موضوع به تأیید ۳ پزشک متخصص و معتمد برسد، یکی از شروط صدور مجوز سقط درمانی محسوب می‌شود.

درخواست‌های سقط درمانی بدون نیاز به دستور قضایی بررسی می‌شود

تأکید بر این نکته ضروری است که زمان در رسیدگی به پرونده‌های سقط درمانی بسیار اهمیت دارد تا آنجا که تنها مورد از وظایف پزشکی قانونی که بررسی آن نیازی به دستور مقام قضایی ندارد، رسیدگی به موارد درخواست سقط جنین است.

با توجه به اهمیت زمان در پرونده‌های سقط درمانی، پزشکی قانونی به مدارک متقاضیان در اسرع وقت رسیدگی و در صورت وجود شرایط قانونی با درخواست سقط جنین موافقت می‌کند.

مادران متقاضی سقط درمانی بلافاصله پس از مراجعه به پزشکی قانونی به کار‌شناس مربوط ارجاع و مدارک او مورد بررسی قرار می‌گیرد، اگر سن بارداری این فرد بیش از ۱۹ هفته باشد که قبل از تشکیل پرونده به فرد پاسخ منفی داده شده و برایش پرونده تشکیل نمی‌شود، اما اگر شرط زمانی را از دست نداده باشد پس از تکمیل مدارک و پرداخت تعرفه برای بررسی بیماری و یا ناهنجاری جنین به سه پزشک معتمد سازمان که عمدتاً از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها هستند معرفی می‌شوند تا مراحل کاری آنان به سرعت انجام و در صورت داشتن شرایط، مجوز سقط برایشان صادر شود.

براساس متقاضیان سقط درمانی که شرایط لازم را دارند و پزشکی قانونی نیز برای آنان مجوز صادر کرده باید پیش از پایان چهار ماهگی(۱۹ هفتگی و ولوج روح در جنین) و در کوتاه‌ترین زمان پس از دریافت مجوز برای انجام سقط به بیمارستان مربوط مراجعه کنند زیرا بیمارستان‌ها نیز پس از چهار ماهگی اقدام به سقط نمی‌کنند حتی اگر قبل از این تاریخ پزشکی قانونی مجوز را صادر کرده باشد.

بارداری بیمارستان پزشک پزشک متخصص خراسان رضوی روابط عمومی و امور بین الملل سقط جنین ناهنجاری درمانی سقط
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر