کد خبر: 129180 A

در آستانه حج عمره تاکید شد؛

پوشش عملیات حج عمره امسال از ۱۹ ایستگاه پروازی در سراسر کشور انجام می‌شود / در حال حاضر پلیس ایران قادر به کشف هرگونه جاسازی مواد مخدر از سوی زائران است و بر همین اساس مصمم است از حمل حتی یک گرم مواد مخدر جلوگیری کند.

ایلنا: فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: طی سه سال گذشته و با اقدامات موثر پلیس فرودگاه، هیچ زائر ایرانی در کشور عربستان به جرم حمل مواد مخدر دستگیر نشده لذا پلیس ایران تشدید بازرسی و بازبینی در زمینه حمل مواد مخدر را سرلوحه کار خود قرار داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ " حسن مهری "، با اشاره به عملیات حج عمره و اعزام زائران بیت الله الحرام به سرزمین وحی از ابتدای دی ماه، اظهار داشت: نیروی انتظامی در اعزام زائران به سرزمین وحی در موسم حج تمتع و عمره وظایف سنگینی را بر عهده دارد، لذا پلیس فرودگاه در این بازه زمانی ضمن پیش بینی‌های لازم بمنظور حفظ امنیت زائران، اقدامات صیانتی و آگاهسازی در زمان پرواز حجاج را در دستور کار خود قرار داده است.

وی به پیش‌بینی‌های پلیس فروگاه در سه وضعیت قبل از اعزام، حین اعزام زائران به کشور عربستان و نیز هنگام بازگشت آن‌ها به کشور اشاره کرد و گفت: پوشش عملیات حج عمره امسال از ۱۹ ایستگاه پروازی در سراسر کشور انجام می‌شود.

مهری به برگزاری جلسات توجیهی کاروان‌ها و ارائه توصیه و هشدارهای لازم به زائران با حضور فرماندهان پلیس فرودگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: تمام اقدامات تامینی برای سفر زائران بیت الله الحرام اتخاذ شده و پلیس فرودگاه‌های کشور در این زمینه از آمادگی لازم برخوردار است.

این مقام انتظامی به سختگیری‌های کشور عربستان در بحثموادمخدر اشاره کرد و گفت: طی سه سال گذشته و با اقدامات موثر پلیس فرودگاه، هیچ زائر ایرانی در کشور عربستان به جرم حمل مواد مخدر دستگیر نشده، لذا پلیس ایران تشدید بازرسی و بازبینی در زمینه حمل مواد مخدر را سرلوحه کار خود قرار داده است؛ موفقیت کنونی مدیون تلاش و حضور پر رنگ پلیس فرودگاه‌ها در جلسات توجیهی کاروان‌ها، آموزش همگانی، تبلیغات، هشدارهای پلیسی است که این اتفاق باعثعزتمندی نظام جمهوری اسلامی ایران در آنسوی مرز‌ها گردیده است.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور تاکید کرد: در حال حاضر پلیس ایران قادر به کشف هرگونه جاسازی مواد مخدر از سوی زائران است و بر همین اساس مصمم است از حمل حتی یک گرم مواد مخدر جلوگیری کند.

مهری به استقرار پرسنل مجرب و متخصص که قابلیت شناسایی و چهره ‌زنی دارند، در مبادی ورودی، بررسی وسایل همراه و غیرهمراه زائران و نیز استفاده از تجهیزات فنی و دستگاه‌های موادیاب در فرودگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی مطابق قانون از ادامه سفر زائران بیت الله الحرام که برای مصرف خود حتی یک گرم موادمخدر حمل کنند، جلوگیری و پس از تحویل گذرنامه زائر مزبور به سازمان حج و زیارت وی به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.

مهری، همراه داشتن برخی از داروهای درمانی را نیز در عربستان جرم دانست و درباره ممنوعیت برخی اجناس و اشیاء، گفت: انواع مایعات، ترشیجات، مواد مخدر، متادون و ترامادول از جمله مواد ممنوع برای حجاج به شمار می‌آید و افراد بیماری که از داروهای خاص و حتی قرص‌های آرام بخش و کدئین دار استفاده می‌کنند، باید داروهای خود را با پزشک کاروان چک کنند و یا حتماً نسخه پزشک را به همراه داشته باشند.

وی از زائران خواست از حمل هرگونه داروی گیاهی که شباهت ظاهری به مواد مخدر دارد و نیز عدم شناخت پلیس کشور عربستان خودداری کنند.

این مقام انتظامی از مدیران و پزشکان کاروان‌ها خواست ضمن توجیه زائران از آن‌ها بخواهند از حمل متادون و ترامادول به عربستان خودداری کنند زیرا چنین داروهایی که در کشور ما برای معتادان پرخطر استفاده می‌شود، در عربستان ممنوع و جرم است و افرادی که آن را به همراه داشته باشند در فرودگاه آن کشور دستگیر خواهند شد.

مهری همچنین به زائران توصیه کرد: برای انجام تشریفات پرواز به موقع در فرودگاه حاضر شوند؛ همچنین زائران در نگهداری اموال خود دقت کرده و در طول سفر هیچ باری را تحت عنوان امانت از کسی قبول نکنند.

این مقام انتظامی با اشاره به آمادگی کامل پلیس فرودگاه به منظور خدمات رسانی به عمره گزاران، تصریح کرد: مصمم هستیم اقدامات خود را سختگیرانه اما مودبانه انجام دهیم.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: ادامه روند کنترل جدی مسافرانی که قصد خروج از کشور را دارند از برنامه‌های مهم پلیس فرودگاه‌ها است بنابراین شایسته نیست که شأن جمهوری اسلامی ایران به علت خطای عده کمی، خدشه دار شود.

برگزاری دوره‌های استاندارد سازی و تعالی رفتار؛ راهبرد اصلی پلیس فرودگاه

وی در ادامه به برگزاری دومین دوره استاندارد سازی تعالی و رفتار کارکنان پلیس فرودگاه اشاره کرد و افزود: این دوره با حضور ماموران پلیس فرودگاه‌های امام خمینی(ره)، مهرآباد، سمنان، ساری، گرگان، همدان، پیام و زنجان با هدف کنترل استرس، برقراری ارتباط خوب با مردم و جذب مراجعان به فرودگاه، تکریم ارباب رجوع و تعالی رفتار کارکنان با حضور اساتید علوم رفتاری و روان‌شناسی برگزار می‌شود.

مهری به برگزاری دوره‌های استاندارد سازی برای پلیس فرودگاه‌های کشور به صورت منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: در صدد هستیم این دوره‌ها را با حضور پلیس فرودگاه چند استان، همجوار برگزارکنیم.

این مقام انتظامی همچنین از برگزاری دوره‌های استاندارد سازی و تعالی رفتار برای پلیس زن فرودگاه‌های کشور در آینده خبر داد.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور، برگزاری چنین دوره‌هایی را راهبرد اصلی پلیس دانست و گفت: ماموران پلیس فرودگاه علاوه بر اقتدار باید ضمن رفتار محترمانه و رعایت ادب با مردم، ماموریت خود را به نحو شایسته انجام دهد.

ایران پزشک تبلیغات جمهوری اسلامی ایران چک خدمات رسانی فرودگاه مواد مخدر نظام جمهوری اسلامی ایران ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر