کد خبر: 133873 A

اخیرأ در پلیس آگاهی پرونده‌ای در مورد قطع گونه بسیار ارزشمند درخت سرخدار در اراضی استان گلستان تشکیل که با هوشیاری مأموران ۳ نفر از متهمان تا کنون شناسایی و دستگیر شدند.

ایلنا: فرمانده انتظامی گلستان از پیگیری، شناسایی و دستگیری ۳ نفر از قاچاقچیان چوب درختان قیمتی و کمیاب سرخدار در مناطق جنگلی خبر داد.

به گزارش ایلنا، سردار «سید محمود میر فیضی»، با بیان اینکه استان گلستان از معدود ذخیره گاههای ارزشمند سرخدار جهان است گفت: مطالعات فسیل‌شناسی نشان می‌دهد قدمت گونه درختان سرخدار به ۱۹۰ میلیون سال باز می‌گردد.

وی گفت: درختان سرخدار در جنگل‌های شمال ایران در ارتفاعات نسبتأ زیاد دیده می‌شود که غالبأ به صورت پراکنده است ولی در بعضی نقاط از جمله جنگل‌های قسمت ییلاق ناهار خوران، افرا تخته و سیاه رودبار، دره زرین علی آبادکتول به صورت انبوه و تقریبأ خالص دیده می‌شود.

رییس پلیس گلستان، سرخدار را میراثزنده و شاهکار جنگل‌های شمال ایران دانست و افزود: از نظر بوم‌شناسی از گونه‌های منحصر به فرد منطقه هیرکان بوده همچنین بیشترین تعداد درخت سرخدار در کره زمین، پس از آخرین یخبندان سیزده هزار سال پیش در اکثر مناطق زمین از بین رفته است.

وی ادامه داد: در همین راستا پلیس آگاهی در کنار برخورد وظایف ذاتی خود، مأموریت برخورد با متخلفان و متجاوزان به عرصه‌های منابع طبیعی را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده است.

سردار میر فیضی بیان داشت: اخیرأ در پلیس آگاهی پرونده‌ای در مورد قطع گونه بسیار ارزشمند درخت سرخدار در اراضی استان تشکیل که با هوشیاری مأموران ۳ نفر از متهمان تا کنون شناسایی و دستگیر شدند.

این مقام ارشد انتظامی استان ادامه داد: در بازرسی از مخفیگاه مته‌مان روز گذشته ۲۵ اصله درخت سرخدار کشف شد.

وی قطر درختان قطع شده را بین ۹۰ تا ۲۱۵ سانتی متر اعلام کرد و بیان داشت: متخلفان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده انتظامی گلستان با اشاره به تشکیل ۳۶ پرونده قطع بی‌رویه درختان از ابتدای سال جاری تا کنون تصریح کرد: اواسط آذر ماه نیز ۴۷ اصله درخت سرخدار در مناطق جنگلی شهرستان گرگان کشف شده بود.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون۴۶۰ اصله چوب، هفده هزارو ۴۰۰ شاخه چلم و شانزده هزار و ۵۰۰ کیلوگرم هیزم کشف و ۵۹ نفر نیز در این راستا دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

استان گلستان ایران پلیس آگاهی جنگل جهان زمین شناسایی و دستگیر فرمانده انتظامی قطر منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر