کد خبر: 138840 A

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور خبر داد؛

افرادی که به سن ۱۵ سال می‌رسند در صورت اقدام برای تعویض شناسنامه ظرف یکسال ۱۰هزار تومان هزینه پرداخت می‌کنند و اگر بعد از ۱۶سالگی اقدام کنند باید ۵ هزار تومان جریمه علاوه بر هزینه بپردازند.

ایلنا: مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور از صدور یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار جلد شناسنامه مکانیزه در ۹ ماهه سال‌ جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، " محسن اسماعیلی " با بیان این مطلب افزود: استان تهران با صدور ۲۴۰۰۰۰ جلد شناسنامه و استان سمنان با صدور ۱۶۰۰۰ جلد شناسنامه به ترتیب بیشترین و کمترین شناسنامه مکانیزه را صادر کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ فراخوان و اجباری برای تعویض شناسنامه‌های قرمز رنگ قدیمی وجود ندارد و این شناسنامه‌ها همچنان دارای اعتبار هستند گفت: کسانی که به سن ۱۵ سال رسیده‌اند، افرادی که شناسنامه آن‌ها مفقود شده یا اصلاح مشخصات داشته‌اند، هموطنانی که شناسنامه آن‌ها مستعمل شده و نیز افرادی که شناسنامه آن‌ها از درجه اعتبار ساقط شده است بایستی برای تعویض شناسنامه خود اقدام کنند.

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور یادآور شده: هزینه تعویض شناسنامه برابر مصوبه سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی که به نام ثبت احوال به حساب خزانه وارد می‌شود مبلغ ۱۵ هزار تومان است.

اسماعیلی افزود: افرادی که به سن ۱۵ سال می‌رسند در صورت اقدام برای تعویض شناسنامه ظرف یکسال ۱۰هزار تومان هزینه پرداخت می‌کنند و اگر بعد از ۱۶سالگی اقدام کنند باید ۵ هزار تومان جریمه علاوه بر هزینه بپردازند.

وی همچنین هزینه صدور شناسنامه المثنی نوبت اول را ۲۰ هزار تومان، المثنی دوم را ۴۰ هزار تومان و المثنی سوم به بعد را ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: شناسنامه و کارت شناسایی ملی سند معرفی و هویت فرد و یک سند حاکمیتی است لذا افراد نمی‌توانند آن را ودیعه گرفته و یا به دیگران بعنوان ودیعه بسپارند در صورت انجام چنین کاری مجازاتهایی برای آن در نظر گرفته شده است.

استان تهران استان سمنان روابط عمومی و امور بین الملل مجلس شورای اسلامی صدور هزینه فراخوان احوال شناسنامه هویتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر