کد خبر: 204987 A

در واکنش به گسیل ۴ هزار نیروی انصار حزب الله به خیابان‌ها برای مبارزه با بدحجابی؛

حتی در مورد امر به معروف و نهی از منکر از طریق نگاه خیره و یا سرزنش آلود و یا به کار بردن الفاظ ملایم و مودبانه نیز تاملاتی وجود دارد، زیرا ممکن است همین اقدامات در شرایطی باعثبروز درگیری و اخلال در نظم عمومی شود.

یک حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به برنامه انصار حزب‌الله برای گسیل ۴ هزار نیرو در قالب گشت‌های ارشادی به خیابان‌ها برای مبارزه با بدحجابی، گفت: چنین حرکات سازمان یافته‌ای، بدون مجوز از مراجع صالح قابل قبول نیست و قطعا باید از آن جلوگیری شود.

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر مراتبی دارد که باید رعایت شود، اظهار داشت: از مرحله‌ای به بعد –یعنی از آنجا که امر به معروف و نهی از منکر از حد نگاه کردن به حیرت یا خشم و یا احیانا نصیحت و دلالت با الفاظ مودبانه و کاملا ملایم - فراتر رود نیاز به دخالت حکومت دارد و در غیر این صورت هرج و مرج، بی‌نظمی و بی‌قانونی حاکم خواهد شد که هیچ دولت و نظام منظم و قانونمندی چنین چیزی را نمی‌پذیرد.

این وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: حتی در مورد امر به معروف و نهی از منکر از طریق نگاه خیره و یا سرزنش آلود و یا به کار بردن الفاظ ملایم و مودبانه نیز تاملاتی وجود دارد زیرا ممکن است همین اقدامات در شرایطی باعثبروز درگیری و اخلال در نظم عمومی شود.

به گفته وی از آنجا که حضور در سطح شهر به صورت حرکت دسته‌جمعی یا حرکت در گروه‌های چندین نفره می‌تواند مصداق راهپیمایی تلقی شود و از سویی برای چنین مواردی مجوز خاص از وزارت کشور لازم است(آنچه تاکنون معمول بوده و صرف نظر از نظر کسانی که معتقدند برای چنین مواردی مجوز لازم نیست) چنین حرکاتی بدون مجوز از مراجع صالح قابل قبول نیست و قطعا باید از آن جلوگیری شود.

کشاورز با اشاره به اینکه تجسم قضیه ممکن است به این شکل باشد که گروهی با لفظ یا نگاه درصدد مثلا امر به معروف و نهی از منکر برآیند، افزود: در حالی که این عمل ممکن است در نظر گروه دیگری عمل منکر محسوب شود و این جماعت ثانوی در صدد امر به معروف و نهی از منکر نسبت به گروه اول برآیند و نتیجه چنین اتفاقی نیز کاملا مشخص است.

این حقوقدان تصریح کرد: در کشوری که حساب و کتاب، قانون، نیروی انتظامی، ارتش و سپاه دارد و تنها کشوری است که از محیط امن و آرامی برخوردار است، این گونه حرکات به هیچ وجه قابل قبول نیست و گمان هم نمی‌رود؛ مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی اجازه چنین حرکاتی را بدهند.

وی گفت: البته کسانی که مورد اینگونه مراجعات و خطاب‌ها قرار می گیرند، به هیچ وجه نباید با افراد مدعی امر به معروف و نهی از منکر درگیر و دست به گربیان شوند، زیرا به طور قطع ماموران نظامی و امنیتی وظیفه خود را می‌دانند و انجام می‌دهند.

امر به معروف و نهی از منکر بدحجابی بهمن کشاورز حزب الله خشم دولت قانون نیروی انتظامی وزارت کشور هرج و مرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر