کد خبر: 211537 A

فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد:

با توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی بین نیروی انتظامی و پلیس کشورهای همجوار در سال‌های اخیر شاهد کاهش جرائم به خصوص کاهش جرائم ایرانیان خارج از کشور بوده‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در حوزه خلیج فارس و عمان در یک دهه گذشته شاهد کاهش ۹۰ درصدی جرائم ایرانیان بوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار اسماعیل احمدی مقدم امروز در حاشیه پنجمین نشست نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با سفرا و کارداران مستقر در ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی بین نیروی انتظامی و پلیس کشورهای همجوار در سال‌های اخیر شاهد کاهش جرائم به خصوص کاهش جرائم ایرانیان خارج از کشور بوده‌ایم.

وی افزود: خوشبختانه همکاری‌های ما برای عملیات مشترک و تبادل اطلاعات با کشورهای همسایه ادامه دارد و حتی مشکلات سیاسی بین کشور‌ها در مقاطع مختلف مانع همکاری‌های پلیس نشده است.

احمدی مقدم در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قاچاق انسان تاکید کرد: ما قاچاق انسان نداریم چراکه قاچاق انسان به این معنی است که فرد از کشور غیرقانونی خارج شود و یا اینکه غیرقانونی وارد شود اما هر کسی که از کشور خارج شده قانونی بوده و در آنجا به اعمال ناشایست و اغفال زنان و دختران پرداخته است.

وی ادامه داد: اما در سال‌های اخیر این امر سیر نزولی داشته و همکاری با پلیس امارات نیز در این زمینه بیشتر شده است.

فرمانده ناجا در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص معاونت مبارزه با مواد مخدر در وزارت امور خارجه که دادستان کشور خواستار آن شده بود، گفت: مصوباتی در گذشته وجود داشته و در سیاست‌های کلی نیز به تصویب رسیده که هر دستگاه یک حوزه برای مبارزه با مواد مخدر تشکیل دهد.

احمدی مقدم فرمانده ناجا نیز در ادامه با اشاره به فیلم‌های کلیشه‌ای در خصوص قاچاق انسان تاکید کرد: مرزهای ما به شدت در حال کنترل است و هیچ کس نمی‌تواند به صورت غیرقانونی از کشور خارج و یا به کشور وارد شود و در خصوص حضور غیرقانونی اتباع مانند افغان‌ها مسئله ای که وجود دارد این است که قانونی به کشور وارد می‌شوند اما ادامه اقامت آن‌ها به صورت غیرقانونی است.

قشقاوی معاون وزیر امور خارجه نیز خاطرنشان کرد: همکاری وزارت خارجه با پلیس بسیار تنگاتنگ است و خوشبختانه در سال‌های اخیر با تلاش نیروی انتظامی یادداشت‌های تفاهم در زمینه‌های مختلف قاچاق انسان، مواد مخدر و جرائم دیگر شکل گرفته است.

وی ادامه داد: ما در وزارت خارجه معاونتی نداریم اما در معاونت کنسولی یک رابط فعال با ناجا داریم.

قشقاوی همچنین در رابطه با موضوع قاچاق انسان نیز اظهار داشت: افراد سودجویی وجود دارند که جوانان ما را اغفال و آنها را قانونی از مرز خارج می‌کنند اما بعد معمولا در منطقه‌ای بین اندونزی و استرالیا آن‌ها را سوار کشتی‌های مرگ می‌کنند که ۹۰ درصد آن منجر به مرگ و غرق شدن کشتی می‌شود و یا بعد از اینکه به استرالیا رفتند این افراد در اردوگاه‌هایی با شرایط سخت نگهداری می‌شوند و ما اخیرا شاهد جان باختن چند تن از جوانان ما در این اردوگاه‌ها بودیم.

وی با تاکید بر وظیفه خطیر رسانه‌ها در امر روشنگری افزود: رسانه‌ها وظیفه دارند با روشنگری به خانواده‌ها هشدار دهند که جوانان مورد اغفال افراد سودجو قرار نگیرند.

ایرانیان خارج از کشور حوزه خلیج فارس خانواده زنان عمان کشتی مبارزه با مواد مخدر مشکلات نیروی انتظامی وزارت خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر