کد خبر: 226196 A

با آغاز تحقیقات، کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی با بررسی پرونده شکایت‌های مشابه موفق به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شکاتی شدند که همگی آنها بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری‌های میلیونی قرار گرفته بودند.

شخصی در تاریخ ۲ آبان ماه سال جاری با پرونده ارجاعی از شعبه ۲۰ بازپرسی دادسرای ناحیه ۱۲ تهران با موضوع «کلاهبرداری» به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و عنوان داشت که فردی با وعده گرفتن اقامت یکی از کشورهای اروپایی برای او و اعضای خانواده‌اش اقدام به کلاهبرداری ۱۰۰ میلیون تومانی از او کرده است.

به گزارش ایلنا، مالباخته در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: چندی پیش برای گرفتن بلیط، به یک آژانس هواپیمایی در محدوده خیابان جمهوری مراجعه کرده بودم که با شخصی حدودا ۵۰ ساله - با ظاهری کاملا آراسته - آشنا شدم که مدعی بود در زمینه گرفتن اقامت قانونی برای افراد متقاضی زندگی در خارج از کشور فعالیت دارد.

مالباخته در ادامه اظهارات خود به کارآگاهان گفت: همین موضوع زمینه آشنایی بنده با این شخص شد که در ادامه،
وی از من دعوت کرد تا برای ادامه صحبت به دفتر کار ایشان رفته تا به قول خودش مرا بیشتر با نحوه فعالیت کاری خود آشنا کند. در چندین جلسه ملاقاتی که بنده با این شخص در داخل دفتر کارش داشتم، وی مدعی بود که بواسطه ارتباطاتی که با برخی از سفارتخانه‌های اروپایی پیدا کرده می‌تواند کاری کند تا روند رسیدگی به درخواست اقامت افراد در برخی از سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی خیلی سریع‌تر انجام شود مشروط بر اینکه مبلغ مورد درخواستی برای انجام کار از سوی افراد پرداخت شود. بدین شیوه و شگرد و در حالیکه طی این مدت کاملا به ایشان اعتماد پیدا کرده بودم، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را به وی پرداخت کردم تا او اقدامات قانونی جهت مهاجرت و اقامت قانونی من و تمامی اعضای خانواده‌ام در کشور آلمان را انجام دهد اما هنوز یک هفته‌ای از تحویل دادن پول نگذشته بود که ناگهان تلفن همراه این شخص خاموش شد و تلفن‌های دفتر کار وی نیز پاسخگو نبود.

مالباخته در خصوص نحوه اطلاع از کلاهبرداری به کارآگاهان گفت: جهت پیگیری علت عدم پاسخگویی به تماس‌های تلفنی به دفتر کار آقای " محمود. و " در خیابان پانزده خرداد مراجعه و متوجه شدم که همزمان با تحویل دادن پول از سوی بنده به این شخص، وی چند روز پس از آن اقدام به تخلیه محل کار خود کرده است.

با آغاز تحقیقات، کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی با بررسی پرونده شکایت‌های مشابه موفق به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شکاتی شدند که همگی آن‌ها بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری‌های میلیونی قرار گرفته بودند. مالباختگان در ادامه تحقیقات و انجام چهره‌نگاری(بررسی تصاویر مجرمین سابقه‌دار)، همگی عنوان کردند که توسط یک نفر بنام «محمود. و»(۵۶ ساله، مجرم سابقه‌دار و دارای دو فقره سابقه به اتهام جعل و کلاهبرداری) مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.

تمامی مالباختگان در اظهاراتی مشابه عنوان کردند که در زمان مراجعه به سفارتخانه‌ها و یا آژانس‌های هواپیمایی واقع در محدوده سفارتخانه‌ها با این شخص آشنا و در ادامه با هدف تسریع در روند قانونی درخواست‌های خود برای سفر و اقامت در برخی کشورهای اروپایی و گرفتن ویزا با این شخص آشنا و اقدام به پرداخت مبلغ میلیونی کرده‌اند.

با توجه به شناسایی هویت متهم و انجام تحقیقات پلیسی در خصوص «شیوه و شگرد متهم در نحوه شناسایی مالباخته» و نهایتا «نحوه کلاهبرداری از مالباختگان»، کارآگاهان اقدام به شناسایی دفتر کار جدید متهم در خیابان فاطمی کرده و در اواخر آبان ماه اقدام به دستگیری متهم در داخل محل کارش کردند.

سرهنگ کارآگاه داوود فرد، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه این خبر گفت: «در بازرسی از محل کار متهم " محمود. و "، تعداد زیادی امهار مجعول متعلق به شعبات مختلف بانکی، امهار منتسب به دفا‌تر رسمی ثبت اسناد و همچنین شعبات مختلف قوه قضائیه، امهار منتسب به سفارتخانه‌های مختلف خارجی، پاسپورت و مدارک شناسایی متعدد و متعلق به افراد متقاضی اقامت در کشورهای اروپایی و…، کشف و به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

داوود فرد در پایان این خبر گفت: با توجه به شناسایی ده‌ها مالباخته‌ای که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته و با توجه به سوابق متهم در ارتکاب جرایم مرتبط با جعل و کلاهبرداری و همچنین کشف تعداد زیادی امهار مجعول در محل دفتر کار متهم و احتمال ارتکاب و تعدد جرایم ارتکابی، قرار قانونی از سوی بازپرس محترم پرونده صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که در طول یک سال گذشته و بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا جهت شناسایی متهم و طرح و پیگیری شکایات خود به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان پانزدهم خرداد – جنب کلانتری بازار مراجعه نمایند.

آلمان بلیط پلیس آگاهی پلیس آگاهی تهران بزرگ پول تلفن تلفن همراه قوه قضائیه کشورهای اروپایی مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر