کد خبر: 251545 A

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

در شمار زیادی از تصادفات ضعف ترمز‌ها و امکانات همچون فرسودگی لاستیک‌ها منجر به کشته شدن شهروندان می‌شود. یعنی عوامل مهمی که با اعمال قانون معاینه فنی خودروها قابل پیشگیری است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور تهران بزرگ با تاکید بر اینکه در سوانح رانندگی بارها دیده شده که رانندگان اتوبوس‌های درون و برون شهری به آئین‌نامه‌ها و قانون راهنمایی و رانندگی عمل نمی‌کنند، گفت: عوامل انسانی زمینه‌ساز بروز حجم زیادی از تصادفات جاده‌ای است، به طوری که در حوادثجاده‌ای اتوبوس‌ها با دو نوع راننده مواجه‌ایم؛ نخست رانندگان بی‌احتیاط و سپس رانندگان بی مبالات.

سرهنگ عین‌الله جهانی در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه رانندگان بی‌احتیاطی که خود عامل بروز تصادفات می‌شوند، در اکثر مواقع در بین خطوط رانندگی نمی‌کنند، تصریح کرد: این گروه از رانندگان علاوه بر رعایت نکردن حریم خطوط، فاصله طولی و گردش غیرمجاز به طرفین را نیز مهم‌ تلقی نمی‌کنند و با همین بی‌احتیاطی‌ها در وهله اول جان خود و سپس سلامت و ایمنی مسافران اتوبوس‌ و دیگر خودروهای عبوری را به خطر می‌اندازند.

وی رانندگان بی مبالات را رانندگانی دانست که به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی بی‌توجهی می‌کنند و ممنوعات را زیرپا گذاشته و آگاهانه تخلف می‌کنند.

وی افزود: سبقت‌های غیرمجاز، تخطی از سرعت قانونی و مجاز و عبور از چراغ‌های هشداردهنده از جمله اعمال قانون‌گریزی این گروه از رانندگان اتوبوس است که ایمنی جاده‌ها را به خطر می‌اندازند و منجر به بروز تصادفات ناخواسته می‌شوند.

به گفته جهانی هر دو گروه رانندگان متخلف، چه بی‌مبالات و چه بی احتیاط شاخص‌های کیفی سفر ایمن را به خطر می‌اندازند و نیاز به نظارت‌های لحظه به لحظه و اعمال قوانین سختگیرانه دارند و یادآور شد: بر اساس آمارهای جهانی حدود ۷۰ درصد تصادفات را رانندگانی رقم می‌زنند که از مهارت کافی برخوردار نیستند, به ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی انبوه‌بر که با بروز هر حادثه، جان شمار زیادی از شهروندان به خطر می‌افتد.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور تهران بزرگ سهم نقایص فنی اتوبوس‌ها از آمار تصادفات جاده‌ای را نیز در کنار عوامل انسانی حائز اهمیت برشمرد و متذکر شد: درست است که عوامل انسانی زمینه‌ساز ۷۰ درصد تصادفات جاده‌ای است، اما نباید فراموش کنیم که در شمار زیادی از تصادفات ضعف ترمز‌ها و امکانات همچون فرسودگی لاستیک‌ها منجر به کشته شدن شهروندان می‌شود. یعنی عوامل مهمی که با اعمال قانون معاینه فنی خودروها قابل پیشگیری است.

اتوبوس ترافیک تصادفات جاده ای جاده راهنمایی و رانندگی سلامت قانون مسافران معاینه فنی مقررات راهنمایی و رانندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر