کد خبر: 138819 A

بیانیه خانه کارگر در واکنش به حادثه جمهوری:

چکیده: در این بیانیه ضمن اشاره به وظیفه دولت در پیش‌گیری از وقوع این حادثه، تاکید کرده است: ما تردید نداریم که خون این دو زن مظلوم به دلیل بی‌توجهی آتش نشانی تهران به نگهداری و باز بینی ابزار و وسایل کار ارتباط تام داشته است و اگر این ابزار و وسایل بی‌نقص بودند، امروز این دو زن نیز در کنار خانواده‌هایشان بودند.

تشکیلات مرکزی خانه کارگر ایران در واکنش به حادثه آتش‌سوزی یک کارگاه تولید پوشاک در خیابان جمهوری و کشته شدن دو کارگر، با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به وظیفه دولت در پیش‌گیری از وقوع این حادثه، تاکید کرده است: ما تردید نداریم که خون این دو زن مظلوم به دلیل بی‌توجهی آتش نشانی تهران به نگهداری و باز بینی ابزار و وسایل کار ارتباط تام داشته است و اگر این ابزار و وسایل بی‌نقص بودند، امروز این دو زن نیز در کنار خانواده‌هایشان بودند.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

حادثه دلخراش خیابان جمهوری که منتهی به فوت خانم‌ها «نسرین فروتنی» و «آذر حق نظری» از کارگران مظلوم زن گردید، نیازمند رسیدگی جدی و ساختاری به حوادثدر کشور دارد.

متاسفانه کارگران مدتهاست که با این حوادثدست و پنجه نرم می‌کنند و فریاد‌های آنان و تشکیلاتشان به جایی نمی‌رسد.
حوادثمتعددی نظیر فولاد یزد، معادن ذغال سنگ باب نیزو، حادثه اربعین ایران خودرو و ده‌ها هزار حادثه که نام و نشانی از آن‌ها در هیچ روزنامه‌ای و جریده‌ای نیست گوشه‌ای از این مظلومیت نیست؟ عدد فوت شدگان و حادثه دیدگان کارگری در سنوات اخیر نشان از کم توجهی به این موضوع دارد. اکنون که خوشبختانه روزنامه‌ها و جراید به بهانه این دو کارگر مظلوم وارد موضوع شده‌اند. امیدواریم که اقدامات اساسی و فراگیر در این مورد صورت پذیرد و تنها به ریختن اشک و یا ابراز همدردی بسنده نشود.
خانه کارگر ضمن تسلیت این حادثه به آحاد کارگران شریف کشور، مسئولان مختلف کشور اعم از دولت محترم جمهوری اسلامی ایران و مجلس محترم و مسئولین حوزه روابط کار و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و شهرداری تهران را به عنایت وی‍‍ژه و خاص و تجدید رفتار اساسی دعوت می‌کند.
خانه کارگر کوشیده تا با روشن شدن قطعی موضوع، نظر خود را در این باب اعلام نماید.
ما تردید نداریم که خون این دو زن مظلوم به دلیل بی‌توجهی آتش نشانی تهران به نگهداری و باز بینی ابزار و وسایل کار ارتباط تام داشته است و اگر این ابزار و وسایل بی‌نقص بودند، امروز این دو زن نیز در کنار خانواده‌هایشان بودند. بنابراین درخواست رسیدگی دقیق و مجازات متخلفان را داریم. گر چه پرونده کارگران معادن باب نیزو و سیزده نفر جان باخته آن هنوز نیز تعیین تکلیف قطعی نشده و هیچ نوع مجازاتی جز دیه، اتفاق نیفتاده است. بازماندگان کارگران ایران خودرو نیز حتی دیه را دریافت نکرده‌اند. امید داریم که این موضوع سرنوشتی بهتر از موضوعات قبل و ده‌ها هزار پرونده مربوط به حادثه کار پیدا کند. اگر چه در این مورد باید عزم اساسی و عمومی صورت پذیرد تا این حوادثو نظایر آن به حداقل برسد.

آتش سوزی آتش نشانی ایران ایران خودرو خانواده دولت فوت مرگ وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر