کد خبر: 378845 A

مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی خراسان جنوبی مطرح کرد:

ایلنا: مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: در ماه مبارک رمضان پس از نماز و افطار عده ای پسر نوجوان به در خانه های مردم رفته و انعام می گیرد و اشعار می خوانند که در اصطلاح محلی رمضان خوانی گفته می شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سید احمد برآبادی اظهار داشت: در شب‌های ماه رمضان پس از نماز و افطار عده‌ای از پسران نوجوان در دسته‌های چند نفری به در خانه‌های مردم به ویژه توانگران رفته و به امید گرفتن انعام (تنقلات یا وجه نقد) اشعاری خاص می‌خواندند که در اصطلاح محلی به آن رمضانی می‌گفتند.

وی ادامه داد: افراد به جلوی درب هر خانه که می‌رسیدند برای اینکه مطمئن شوند کسی در خانه هست یا نه یک نفر از بچه‌ها که او را با عنوان استاد برگزیده‌اند با صدای بلند می‌گفت؛ رَمِزُاْنی مارْ وَاْ مِدِی یا وَرْ خُانِمْدِ ـه «رمضانی ما را می‌دهید یا بخوانیمش»؛ اگر در خانه کسی بود و چیزی به آنها می‌داد به درب خانه دیگر می‌رفتند وگرنه اگر احساس می‌کردند کسی در خانه هست و جوابی نمی‌دهد خواندن رمضانی را آغاز می‌کردند.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی افزود: ابتدا استاد یک مقدمه و دعایی می‌خواند و شاگردان بعد از هر جمله او می‌گفتند آمین و یادی از حضرت محمد(ص) و حضرت علی (ع) و رباعی‌هایی در مرثیه ائمه اطهار می‌خواند.

لازم به ذکر است، مراسم رمضان‌خوانی به شماره 811 در تاریخ 4/11/1391 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این مراسم در شهرها و روستاهای بیرجند، قاین، نهبندان، سربیشه برگزار می‌شود، در شهرستان درمیان نیز سابق این مراسم اجرا می‌شده ولی در حال حاضر انجام نمی‌شود.

حضرت علی خراسان جنوبی روابط عمومی نماز ماه مبارک رمضان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر