کد خبر: 396541 A

استاندارخراسان جنوبی:

ایلنا: استاندارخراسان جنوبی؛ از پرداخت نشدن نیمی از وجوه گندم خریداری شده از سوی وزارت کشاورزی به گندم‌کاران استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، سید علی اکبر پرویزی در دیدار قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی امسال ۲۰هزار تن گندم از کشاورزان این استان خریداری کرده است، گفت: این در حالی‌است که تنها ۵۰ درصد از وجوه گندم خریداری شده پرداخت شده که تسریع در پرداخت آن از درخواست‌های استان است.

پرویزی به خشکسالی‌های چند سال اخیر در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به این امر و عقب ماندگی‌های تاریخی که در این منطقه وجود دارد، انتظار می‌رود توجه ویژه به خراسان‌جنوبی به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد.

وی به ظرفیت‌های کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: باتوجه به محصولات استراتژیکی همچون زعفران و زرشک در خراسان جنوبی، توجه به صنعت بسته‌بندی و نیز فرآوری این محصولات می‌تواند با ایجاد فرصت‌های شغلی از خام فروشی این محصولات جلوگیری کند.

استاندارخراسان جنوبی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی امسال ۲۰هزار تن گندم از کشاورزان این استان خریداری کرده است، گفت: این در حالی‌است که تنها ۵۰ درصد از وجوه گندم خریداری شده پرداخت شده که تسریع در پرداخت آن از درخواست‌های استان است.

پرویزی ادامه داد: به منظور کمک به کشاورزان و دامداران امسال ۱۰ درصد از اعتبارات استان به کمک‌های فنی و اعتباری اختصاص یافته است، از این رو در صورت وجود طرح‌های مناسب در حوزه کشاورزی از حیث اعتبارات کمک‌های لازم انجام خواهد شد.

وی به جلسه نشست مشترک استانداران مرزی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در مشهد اشاره کرد و افزود: با توافق‌های که صورت گرفت مقرر شد ظرفیت‌های تجاری در گذرگاه‌های مرزی استان از جمله مرز یزدان فعال شوند که این امر مستلزم توسعه واردات از کشور افغانستان و خروج از مراوده یک طرفه اقتصادی با این کشور است.

استاندار خراسان جنوبی واردات برخی محصولات نظیر گندم، جو و ذرت مورد نیاز استان از کشور افغانستان در صورت نیاز را یکی از راه‌های توسعه تراز تجاری با کشور افغانستان دانست و تصریح کرد: وارد کردن دام زنده نیز در قبال صادرات مرغ به عنوان یکی دیگر از پیشنهادات می‌تواند در این زمینه مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت فعال شدن بازارچه‌های مرزی استان به ازای هر بازارچه بیش از هزار فرصت شغلی در دو کشور ایجاد خواهد شد.

گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر