کد خبر: 129342 A

آیت‌الله علم‌الهدی:

حاشیه شهر را خود شهرداری به‌وجود آورده و زمانی که مشهد شهر کوچکی بود و در خیابان‌های منتهی به حرم خلاصه می‌شد، این آقایان خانه‌های مردم را خریدند و تملک کردند و مردم را مستأصل کرده و آنان نیز مجبور شدند به حاشیه شهر مهاجرت کنند، چرا که با تخریب منازل اطراف حرم شهرداری به راه‌اندازی دستگاه اقتصادی خود پرداخت و حاشیه شهر این‌گونه توسط شهرداری ایجاد شد.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: نباید فراموش کنیم که سیاست عین دیانت ماست و شورای شهر غیرسیاسی متحجر است، شورای شهر غیرسیاسی شورایی بی‌تفاوت و بی‌دین شمرده می‌‌شود.

به گزارش ایلنا از مشهد، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در دیدار با اعضای شورای شهر در محل دفتر امام جمعه مشهد، با تاکید بر اینکه شورای شهر غیرسیاسی، متحجر است، گفت: در حوزه مسائل سیاسی یکی از خصوصیات مخالفان ما چه در حوزه داخل و چه در حوزه خارج عملیات روانی است، برای مثال اگر بنده در خطبه نماز جمعه یک تشکیلات ضدارزشی را تخریب کنم پس از آن بنده را سوژه عملیاتی روانی خود می‌کنند تا دست از این نهی از منکر بردارم و این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد، حالا اینکه یک شورای متعبد و متدین به روی کار آمده عده‌ای تلاش می‌کنند تا با سیاسی‌کار خواندن این شورا عملیات روانی علیه آن ایجاد کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد که سیاسی‌کاری یعنی چه؟ سیاسی‌کاری به معنی این است که فردی از ظرفیت شورا بخواهد به نفع جریان سیاسی استفاده کند و به نفع شخصی خود برگرده سوار شود، این مسئله سیاسی کاری بوده اما نباید فراموش کنیم که سیاست عین دیانت ماست و شورای شهر غیرسیاسی متحجر است، شورای شهر غیرسیاسی شورایی بی‌تفاوت و بی‌دین شمرده می‌‌شود.

وی خطاب به اعضای شورا گفت: حواستان جمع باشد که سوژه عملیات دشمن نشوید، اگر ارزش‌های دین و انقلاب و نظام در شورا ترویج نشود در کجا قرار است ترویج شود؟ مگر اعضای شورا همین نمایندگان مردم نیستند؟

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اقدامات شورا در حوزه مسائل فرهنگی گفت: شورا در کمیسیون فرهنگی خود باید دستگاه‌های فرهنگی شهر را شناسایی و با ارائه امکانات آنان را زیر پوشش خود قرار دهد، البته باید بگویم که بزرگ‌ترین کار فرهنگی شورا این است که شهرداری را برای مردم جا بیندازند، چرا شهرداری باید خدمات به مردم ارائه دهد و در عین حال منفور‌ترین دستگاه در نگاه مردم باشد و این مسئله ناشی از تبیین نشدن شهرداری و اقدامات و فعالیت‌های آنان برای مردم است.

آیت‌الله علم‌الهدی با تاکید بر این مطلب که شورای شهر نباید دچار عمل‌زدگی شود، اظهار کرد: در مسئله فعالیت‌های شورا مسئله‌ای که مطرح بوده و خطری بیش از همه اعضای شورا را تهدید می‌کند عمل‌زدگی است.

وی با بیان اینکه شهرداری باید با اقداماتی از تورهای زیارتی کذایی جلوگیری کند، گفت: برای خودداری از فعل حرام در شهرداری باید حوزه علمیه وارد شود تا مسائل شهرداری بر مبنای فقهی مشخص شود.

وی افزود: نباید اعضای شورا عمل‌زده شوند یعنی کار بر آن‌ها مسلط شود بلکه باید در فضایی که فعالیت می‌شوند انگیزه و مسائل دینی که در‌‌ همان ابتدا مورد توجه اعضا بود در اوج کار نیز مورد توجه قرار گیرد تا اعضای شورا از این آفت بزرگ در امان باشند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ‌ محیط شهرداری و شورای شهر محیطی است که صف مقدم مطالبات، قشر مرفه بوده و آخرین درجه قشر کم‌برخوردار در تمام حوزه‌ها اعم از ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری قشر مرفه صف مقدم شهرداری بوده و این مسئله باید مورد توجه اعضای شورا قرار گیرد.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به معضل بزرگ حاشیه شهر تاکید کرد: حاشیه شهر را خود شهرداری به‌وجود آورده و زمانی که مشهد شهر کوچکی بود و در خیابان‌های منتهی به حرم خلاصه می‌شد، این آقایان خانه‌های مردم را خریدند و تملک کردند و مردم را مستأصل کرده و آنان نیز مجبور شدند به حاشیه شهر مهاجرت کنند، چرا که با تخریب منازل اطراف حرم شهرداری به راه‌اندازی دستگاه اقتصادی خود پرداخت و حاشیه شهر این‌گونه توسط شهرداری ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: این مشکلی را که خود شهرداری به‌وجود آورده باید حل شود و مردم برای شهرداری و شورا به منزله عائله محسوب شوند، همان‌گونه که عائله یک فرد از اهمیت بسیار برخودار بوده شهرداری و شورا نیز باید مردم را که عائله آن‌ها به شمار می‌روند مدیریت کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی با تاکید بر اینکه باید حوزه علمیه در شهرداری وارد شود خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت مبانی فقهی حوزه علمیه در مسیر خودداری از فعل حرام و دریافت پول‌ها و عوارض ناصحیح در شهرداری استفاده و مسئله فقهی شهرداری نیز مشخص شود.

امام جمعه مشهد گفت: شهرداری در حوزه کاروان‌های زیارتی نیز می‌تواند اقدامات مؤثر نشان دهد تا از تورهای زیارتی کذایی جلوگیری کند.

آیت‌الله علم‌الهدی تاکید کرد: ‌ برای مثال شهرداری اعلام کند به مراکز استان، تمام کاروان‌هایی که با امتیاز شهرداری مشهد مسافر بیاورند، تسهیلاتی به آنان داده می‌شود، به این وسیله تمامی اقشار اعم از فقیر و غنی با موقعیت مناسب می‌توانند از تورهای زیارتی استفاده کنند.

امام جمعه انقلاب و نظام پول حوزه علمیه شهرداری عضو مجلس خبرگان رهبری فقیر مشهد مهاجرت نماز جمعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر