کد خبر: 131244 A

معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد واحد قوچان خبر داد:

معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد قوچان گفت: نهمین دوره مسابقات ملی کمیکار، مهرماه سال آینده در دانشگاه آزاد این شهرستان برگزار می‌شود.

معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد قوچان گفت: نهمین دوره مسابقات ملی کمیکار، مهرماه سال آینده در دانشگاه آزاد این شهرستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان، حمید طباطبایی بعد از ظهر پنجشنبه در دانشگاه آزاد قوچان اظهار کرد: با صنعتی شدن کشور‌ها، آلودگی ناشی از کارخانجات و صنایع به معضلی جدی تبدیل شده است و از این رو دانشگاه‌ها و مراکز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی راهکارهایی برای کاهش آلودگی‌ها از طریق طراحی ماشین‌های مهندسی شیمی موسوم به کمیکار ارائه کرده‌اند.

معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد قوچان افزود: در این راستا برای اولین بار در جهان در یکی ازمهم‌ترین تشکل‌های مهندسی شیمی دنیا به نا‌AICHE مسابقات دانشجویی به نام(Chemical Engineering Car) یا کمیکار) ماشین مهندسی شیمی(طراحی شد که فلسفهٔ این مسابقات طراحی ماشینی با نیروی محرکه فرآیندهای شیمیایی بود.

طباطبایی افزود: در طراحی این ماشین‌های شیمیایی، پژوهشگران و مهندسان تلاش می‌کنند تا با طراحی و ساخت یک ماشین در ابعاد کوچک و کنترل واکنش شیمایی به جای استفاده از سوخت‌های فسیلی، نیروی محرکه ماشین را تأمین نموده و از آلودگی‌های ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: بعد از برگزاری موفق نهمین کنگره ملی دانشجویی مهندسی شیمی در دانشگاه آزاد قوچان و بازدید رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسی شیمی ایران از امکانات وتوانایی‌های واحدقوچان، موافقت خود را جهت برگزاری نهمین دوره مسابقات ملی کمیکار در دانشگاه آزاد قوچان را اعلام نمودند.

معاون پزوهشی دانشگاه آزاد قوچان افزود: همزمان با برگزاری این مسابقات، دانشجویان و پژچوهشگران، دستاوردهای خود را در قالب پوستر در معرض دید عموم قرار داده تا بدین وسیله ابتکارات، ابداعات، محاسبات، نوع واکنش‌ها و نحوه کنترل آن، موارد زیست محیطی و عواملی که در آن برتری این واکنش را نسبت به سوختهای فسیلی نشان می‌دهد، ارائه می‌کنند.

طباطبایی بیان کرد: این مسابقات در هفته سوم مهرماه ۹۳ در دانشگاه آزاد قوچان برگزار خواهد شد.

ایران جهان دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد اسلامی روابط عمومی زیست محیطی شیمی فلسفه هیئت مدیره قوچان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر