کد خبر: 327289 A

ایلنا: مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی گفت: برنامه جامع مشترک صادرات اقتصادی این استان و افغانستان در دست تهیه و تدوین است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در مشهد، علی رسولیان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: این برنامه به منظور ارتقا سطح مبادلات و انسجام در روابط اقتصادی دوجانبه اجرا خواهد شد.

وی گفت: در کنار مبادلات تجاری و کالا، خراسان رضوی ظرفیت‌های قابل توجهی برای صدور خدمات فنی و مهندسی نیز در حوزه افغانستان دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی افزود: باید برای صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای اطراف به ویژه افغانستان برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام شود.

رسولیان با اشاره به تسهیلاتی که برای حضور و صدور خدمات فنی و مهندسی در عراق اختصاص یافته ادامه داد: باید برای حضور در افغانستان هم این موضوع و ارائه تسهیلات ویژه به فعالان این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: به دلیل قرابت‌های فرهنگی، تاریخی و زبانی بسیار با افغانستان و نیز ساخت‌وسازهای گسترده و اقدامات توسعه‌ای بازار آن کشور ظرفیت خوبی برای صدور خدمات فنی و مهندسی دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی افزود: هم اینک مراودات استان با افغانستان در سطح خوبی است اما جای توسعه بیشتر دارد.

رسولیان ادامه داد: 7،7 درصد صادرات کشور به افغانستان است و در این میان سهم بازار افغانستان از کل صادرات خراسان رضوی 51 درصد است.

وی گفت: در حوزه افزایش واردات کالاهای پایه از افغانستان نیز برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی افزود: توسعه محور ترانزیت چابهار به خواف و از خواف تا هرات نیز می تواند بر توسعه بیشتر این مناسبات و کاهش هزینه های ترانزیتی موثر باشد.

رسولیان با اشاره به مسیر ریلی خواف تا هرات ادامه داد: بخشی از این مسیر از خواف تا مرز در حال ریل‌گذاری است و 67 کیلومتر از مسیر مرز در داخل خاک افغانستان تا ایستگاه جنوب هم در دست انجام است.

وی گفت: اجرای 70 کیلومتر انتهایی این مسیر ریلی که بر عهده دولت افغانستان است هنوز باقی مانده است.

طی نیمه نخست امسال 408 میلیون دلار کالا از خراسان رضوی به افغانستان صادر شده که نسبت به همین زمان در پارسال حدود سه درصد رشد دارد.

برنامه جامع صادرات خراسان رضوی و افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر