کد خبر: 396600 A

در گفت و گو با ایلنا عنوان شد:

سرپرست‌اداره‌کل تامین‌اجتماعی‌خراسان شمالی با بیان اینکه نگاه حمایتی‌منابع سازمان را دچار تزلزل خواهد کرد، گفت:اگر مسئولان تصمیم‌ساز و تصیم گیر مطلع نشوند و با یک نگاه و نگرش بیمه ای نه حمایتی اینگونه مسائل از مسیر قانونی اصلاح نکنند، شاید خیلی دیر شود.

سید احمد سیدی در گفت و گو باخبرنگار ایلنا در بجنورد با اعلام این مطلب گفت: به دلیل جایگاه، نقش و اهمیتی که سازمان تامین اجتماعی در توسعه عدالت اجتماعی، ایجاد امنیت اجتماعی، در راستای ماموریت ها و توسعه سیاست های رفاهی برای شهروندان در اصل 22 قانون اساسی آورده این سازمان شکل گرفت و ماموریت سازمانی آن تدوین شد.

وی با تاکید بر این اینکه سرمایه سازمان تامین اجتماعی حق الناس است، متذکر شد: فقط افرادی می‌توانند از این سرمایه اجتماعی،اقتصادی استفاده کنند که در شکل گیری منابع سازمان مشارکت پایدار داشته باشند.

سیدی یکی از مهمترین مشکلات و معضلات سازمان تامین اجتماعی را پیشی گرفتن مصارف آن از منابع سازمان اعلام کرد و اظهار داشت: یکی از دلایل این موضوع استفاده کردن برخی از افراد از منابع سازمان است که در شکل گیری منابع این سازمان سهم زیادی ندارند درحالی که متاسفانه برخی از افراد با استفاده از تعاریف قانونی اقدام به این امر می کنند.

وی نمونه آن را بیمه کارگران ساختمانی اعلام کرد و یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی در تیرماه 54 با فلسفه شکل گیری صندوق بیمه اجباری کارگران ساختمانی راه اندازی شد اما این تعریف مغفول ماند.

وی افزود: در این راستا طی چند سال گذشته بیمه کارگران ساختمانی مطرح و لایحه آن توسط دولت وقت تهیه و به تصویب مجلس رسید اما متاسفانه با یک فرآیند ناقص.

سرپرست اداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی به فرآینده جذب و پذیرش کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: هر کسی که دارای کارت مهارت فنی از سازمان فنی‌حرفه‌ای باشد و در صنعت ساختمان‌سازی تخصص داشته باشد با ارائه مدارک لازم می تواند از مزایای بیمه کارگران ساختمانی بهره مند شود.

وی اظهار کرد: درابتدای تخصیص سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به استان اعلام شد هرکس که دارای کارت مهارت فنی است می تواند جذب بیمه کارگران ساختمانی شود در حالی که بایستی فقط کسانی که واقعا درصنعت ساختمان اشتغال دارند جذب کنیم.

سیدی افزود: به همین دلیل تعاریف غلط در مسیرهای قانونی سبب خواهد شد منابع سازمان تامین اجتماعی دچار تزلزل و بی ثباتی شود.

وی اظهار کرد: حتی در زمینه جذب کارگران ساختمانی بدون لحاظ شرایط سنی اقدام به جذب بیمه کارگران ساختمانی می کردند به عنوان نمونه افرادی بودند که با شرایط سنی 80 تا 85 سال سن با ارائه کارت مهارت فنی به سازمان مراجعه و ثبت نام می کردند حتی مورد داشتیم این افراد را سازمان نپذیرفتند ولی با این حال این افراد با گرفتن رای دیوان اداری به عنوان بیمه شده کارگران ساختمانی نام‌نویسی کردند.

وی افزود: در حالی که این افراد با پرداخت فقط 2 سال حق بیمه از کارافتاده یا فوت می شدند و این عامل باعث شد با واریز  2 سال حق بیمه با مجموع حدود یک میلیون و 200 هزار تومان تا 30 سال نسل این افراد از مستمری سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.

سیدی اظهارکرد: لذا این گونه تعاریف قانونی نیازمند این است که همه به ویژه نمایندگان مجلس آگاهی داشته باشند تا در خصوص تسهیل قوانین که در مرحله تعریف تدوین برنامه ششم توسعه هستیم نگاه ویژه ای به ساماندهی و بازنگری بخشی از تعهدات و ماموریت هایی که جزء وظیفه ذاتی سازمان تامین اجتماعی است شود و روشنگری های لازم در زمینه ادغام بیمه ها، ادغام درمان سازمان با سایر نهادهای درمانی انجام شود.

وی افزود: این گونه مسائل، منابع سازمان تامین اجتماعی را دچار تزلزل می کند و اگر این موارد از مسیر قانونی خود اصلاح نشود و مسئولان تصمیم ساز و تصیم گیر مطلع نشوند و با یک نگاه و نگرش بیمه‌ای نه حمایتی این گونه مسائل را اصلاح نکنند شاید خیلی دیر شود.

خبرنگار: برزگر

تامین اجتماعی خراسان شمالی منابع سازمان تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر